Zehirli Guatr Nasıl Tedavi Edilir?

Zehirli Guatr TedavisiZehirli Guatr Nasıl Tedavi edilir? Tiroit bezi hormonu tiroksin‘in aşırı olarak salgılanması halinde zehirli guatr  (iç guatr) denilen hipertiroidi meydana gelir. Az salgılandığındaysa, guatr olarak adlandırılan hipotiroidi hastalığı oluşur.

Tiroid hastalıklarında ameliyat  yöntemine başvuru  giderek azalmakta ve cerrahi tedavi yalnızca kanser olasılığı bulunan nodüllerde kullanılmaktadır.

Zehirli guatr gerekli incelemeler yapıldıktan sonra radyoaktif  iyot ile ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında ya da radyoaktif iyot sonrasında bu hastalığı olan kişilerin ömür boyunca tiroit hormonu kullanması gereklidir.

Zehirli Guatr Tedavisi

Zehirli guatr hastalığına yönelik 3 çeşit tedavi seçeneği vardır.

•Ameliyat

•Anti-tiroid ilaçlar

•Radyoaktif iyot (RAI) kapsül tedavisi

Ameliyat seçeneği tüm guatr türlerinde artık tercih edilmemekte ve de özellikle zehirli guatr da kesinlikle önerilmemektedir. Hastaya anestezi vererek uygulanacak cerrahi işlem esnasında sırasında önemli yaşamsal riskler meydana gelebilir. Bu riskler ameliyat sırasında meydana gelen tiroid krizi ve kalp ritm bozukluğu ile ilgilidir ve de hasta  fibrilasyon sonucu hayatını yitirebilir.

Zehirli guatrda kullanılan 2 grup ilaç ( propilthiouracil ve carbimazol) bulunmaktadır. Bu tür ilaçlar tiroid hormonlarını geçici olarak azaltır, hastadaki çarpıntıyı giderir ve  hızlı bir şekilde kilo almaya yol açar. Ancak uzun süreli kullanımlarının önemli yan etkilere yol açtığı belirtilmektedir.

Zehirli guatr tedavisinde kullanılan RAI kapsül tedavisinin en etkili yöntem olduğu belirtilmektedir. Tedavide zehirli guatrın tedavi sırasında,  zehirli guatrı olan hastaya düşük doz radyoaktif iyot (RAI) kapsülü verilir. Bir daha tekrarlamasını önleyecek biçimde, yüksek hormonların normalin altına düşmesi hedeflenmektedir. Tedaviden 2 ay sonra guatr küçülmeye başlar. Hasta olan kişinin hastaneye yatması gerekmez.

RAI kapsül tedavisi hamileler dışında, her yaştan zehirli guatr ve otonom sıcak nodüllü guatr hastalarında uygulanmaktadır.

Zehirli Guatr Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, göz proplemleri ve kemik erimesi meydana gelebilir, şeker ve yüksek tansiyon hastalığı riski artar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Zehirli Guatr Nasıl Tedavi Edilir?” üzerine 9 yorum

 1. Annemde de zehirli guatr varmış devlet hastanesindeki endekoli doktor sadece diyet verdi herhangi bi ilaç vermedi tavsiye edebileceğiniz memnun kaldığınız bi doktor tavsiyesi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 2. Troid bezlerim hızlı çalışıyırmuş boğaz ultrason sonucu sağ ve sol lobda çok büyük olmayan lenfler var ve bir kaç nodül varmış doktorum zehirli guatr var deyip doğrudan amaliyat önerdi ses kısıklığı gibi olumsuz sebeplerden dolayı amaliyat olmaya şimdilik sıcak bakmıyorum amaliyatsız tedavi yöntemlerini araçtırıyorum bu konuda yardım ve önerilerinizi bekliyorum herkeze geçmiş olsun

 3. Ben 38 haftalık hamileyim ve bugün Dr gittim haftaya sezaryen oluşan onuniçin tahliller yaptırdım tiroit değerlerim kötü çıktı endokrinoloji ultrasona girdim zehirli nodüllerım var ve tedavi olamıyorum çünkü hamileyim …acaba karnımdaki bebeğe zararı olur mu yada olmuşmudur

 4. Tedavisi var mı doktor tercihinizi varmı yardım ci ola bilirmisiniz

 5. Guvatr Hastaligi var bunun tedavisi Nasıl olur yardimci olurmusunuz

 6. Bendede bu hastalik varmis verilen ilaclara propycil ve dideral bunlar nedir tam olarak

 7. Zehirli guatir tedavisini nerde yaptirabilirim

  Not : adana dahilindeki hastahaneler tercihimdir.

 8. Benim zehirli ve bütün bucuduma yayilmiş kemil erimesi başlamiş çaresi yokmuş

 9. zehirli guatr lef bezi tiroit kesin çözüm bizde 45 günde tamamen yok olur sina baharatci konya 05364297315

Yorum yapın

css.php