Çilek Faydaları

Çilek Faydaları Nelerdir? A, B ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfor mineralleri içerir.

Çileğin Faydaları

• Gut ve romatizma ağrılarını hafiflletir.

• Çilekteki ellagic asit ve COX enzimleri yara ve iltihaplanmaların iyileşmesine yardımcı olur ve kronik hastalıklara karşı koruma sağlar.

• Bilimsel çalışmalar, çileğin antosiyanidinler ve elajik asit yönünden zengin olduğunu, antioksidan ve yangı giderici etkileri bulunduğunu göstermektedir. Menopoz sonrası dönemde ve aşırı kilolu 27 bin kadın üzerinde yapılan çalışmaya göre, haftada iki porsiyon çilek tüketimi C-reaktif protein denilen yangı belirleyicilerinde belirgin bir azalma sağlamıştır.

• Zihnin çalışmasını olumlu yönde destekler. Amerikadaki Tufts Üniversitesinde hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre çilek dopamin oranını artırmıştır.

• ABD Tarım Bakanlığı araştırmasına göre çilek, kiraz, böğürtlen, ahududu gibi meyveler beyin fonksiyonlarını geliştirerek Alzheimer’a yakalanma riskini azaltıyor.

• Çileğe kırmızı rengini veren madde kalp krizi riskini azaltır ve damarlardaki kan basıncını dengeler.

• Çilekteki ellagic asit kansere karşı koruma sağlar.

• Ohio Eyalet Üniversitesi bilimadamlarınca yapılan araştırmaya göre, çilek gırtlak, yemek borusu ve kolon kanserine karşı etkili olmaktadır. Yapılan deneyde farelere kanserli hücreler nakledilmiş ve çilek ile böğürtlende bulunan isothiocyanates adlı maddenin bu hücreleri bloke ettiği görülmüştür. Çilek ve böğürtlenle beslenen farelerdeki kanserli hücreler belirli bir süre sonra yok olmuştur.

• Taze, canlı kırmızı renkte ve de organik şekilde üretilmiş çilekler tercih edilmeli ve aldıktan sonra bekletilmeden hemen yenilmelidir.

Çileğin Zararları Varmıdır?

Böbreklerinde kum ve taş meydana gelme olasılığı bulunanların fazla miktarda çilek tüketmemesi gerektiği belirtilmektedir.

Bazı durumlarda alerjiye sebebiyet verebilir.

Çileğin Besin Değeri (100 gr)

Vitamin A: 60 İ.U.

Tiamin 0,03 mg .

C vitamini : 60 mg .

Kalsiyum: 28 mg .

Fosfor : 27 mg .

Potasyum : 220 mg .

Karbonhidratlar : 8,3 gr.

Kalori: 37

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Çilek Faydaları” üzerine 5 yorum

  1. Cok sevap kazanmak isteyen okusun. Allah’ı yaratıklarının sayısınca tesbih ederim. Allah’ı kendisinin razı olacağı sekilde tesbih ederim. Allah’ı kelimelerin miktarı kadar tesbih ederim.mustafa Karataş hocadan öğrendiğim bilgidir.sevabi cok olan salavat Allahım Muhammed aleyhisselâma buğday adedince salât ve selam eyle.dini bilgi daha 11 ihlas okuyup sevabini ölülere bağışlayan ölüler sayısınca sevap kazanır.unuttan bana salavat getirsin aklına gelir unuttuğu.muhammed aleyhisselâm

  2. var ben 100kg dan 40 a dustum sabah akaşam cilek yedim ::))

    :::F:D

  3. cilegı gunde en fazla ne kadar tuketmeliyz

Yorum yapın

css.php