Akne Vulgaris

Akne vulgaris en çok görülen cilt sorunlarından biri olarak karşımıza çıkar. Akne nedir? Derideki yağ bezlerinin salgılamış oldukları yağ, deri yüzeyine çıkışı sağlayan kanalların tıkanması sonucu atılmazsa komedon denilen siyah noktalar meydana gelir. Bununla birlikte propionibacterium acnes adlı bakteri tıkanmış yağ bezine yerleşerek iltihaba neden olur ve bunun sonucunda da  kırmızı kabarık lezyonlar oluşur.

Sivilce  her yaş grubunda görülmekle birlikte en fazla ergenlik döneminde ortaya çıkar.

Akne oluşumu en çok 14-19 yaşları arasında görülmektedir. Genç erişkenlerin  %80 nde  sivilce ve akne görülür ama şiddetleri farklıdır. Genellikle 20 li yaşlardan sonra gerilemeye başlar. Daha çok yüz ve sırtta görülür. Aknenin belirtileri siyah noktalar ve sivilceler ‘dir. Genellikle ergenlik döneminde başlasa da 30 lu yaşlarda da akne problemi başlayabilir.

Ergenlik döneminde görülen sivilce akne sorunu yaşayanların çoğu kolay şekilde tedaviden yararlanabilirken bazılarının tedavi süresi ise uzayabilmektedir.

Akne ve siyah nokta : Siyah ve beyaz nokta şeklindeki akne izleri komedon olarak adlandırılır. Bunun dışında akne görüntüsü nodül ve kist şeklindede olabilir.

Yüzdeki akne ve sivilceleri sıkmak kalıcı izlere neden olabileceğinden bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır.

Akne ve sivilceler çoğunlukla ergenlik dönemiden sonra kendiliğinden yok olur.

Akne çeşitleri arasında en çok rastlanılan türü ergenlikte görülen akne vulgaris tir. Bunun dışında da akne çeşitleri vardır. Akne konglobata, ilaç aknesi ve pomad aknesi gibi.

Akne nedenleri nelerdir? Yukarıda da belirtildiği gibi aknenin en önemli nedeni ergenlik döneminde hormonal sebeplerden dolayı yağ bezlerinin daha fazla yağ salgılamaya başlaması ve yağın deriden atılmasını sağlayan kanalların tıkanması sonucu akne oluşumu’nun başlamasıdır. Ayrıca bir bakterinin yağ bezine yerleşmesi de iltihaba yol açar. Diğer akne nedenleri olarak kalıtımsal genetik unsurlar, bazı ilaçların kullanılması olarak sayılabilir. Stresin  akne oluşumuna katkıda bulunduğu bir diğer tespittir.

Akne sorunları ergenlik dönemindeki gençler için psikolojik olumsuzluklara yol açabilir. Yüzdeki akneler – akne çukurları  depresyona yol açıp kişinin kendine güvenini kaybetmesine sebep olabilir. Diğer bir deyişle akne sorunu fiziksel bir sağlık propleminden çok psikolojik etkileri olan bir sorundur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Akne Vulgaris” üzerine 2 yorum

  1. BENIM DE YUZUMDE BEYAZ BEYAZ NOKTACIKLARDAN VAR EN COK DA ALNIMDA. AMA YINE SENIN 14 YASIN VAR GECE BILIR BEN 20 YASINDAYIM 2 YIL OLDU YUZUME CIKANI AMA HALA ORDALAR. BIRI BANA YARDIM ETSIN NOOOLUR ARTIK BIKDIM KENDIMDEN AYNAYA BAKMAK ISTEMIYORUM……….OFFFF

  2. of kızlar ya bende 14 yaşındayım ve yüzümde beyaz beyaz noktacıklar çıkmaya başladı bazıları kırmızı gibi ne yapıcam ben of.

Yorum yapın

css.php