D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

D Vitamini Ne İşe Yarar? Güneş ışığı D vitaminin en önemli kaynağıdır. Kemik ve dişlerin sağlıklı kalmasına yardımcıdır. Kalsiyum emilimi için gereklidir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı işlemesi için katkıda bulunur. Vücutun hormonal dengesinin korunmasına yardımcı olur.

D vitamini (Kalsiferol) kandaki kalsiyum ve fosfor düzeyini dengeler, bağırsaklardan kalsiyum emilimini sağlar. Kemik yapımını gerçekleştirir. Kemik yapımı tamamlandıktan sonra güçlenmesini ve ileride meydana gelebilecek osteoporozu önler.

D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Çoğunlukla güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kaldıktan sonra insan vücudunda yapılır. Sadece beslenmeyle   yeterli miktarda D vitamini almak mümkün değildir. Güneş ışığına maruz kalma vücudun D vitamini üretmesi için tek güvenilir yoldur.

Beyaz tenli kişilerin elleri, kolları ve yüzü günde en az 15 dakika, kumral tenlilerinki 30 dakika güneş ışığına maruz kalmalıdır. Esmer tenli kişiler ise daha fazla güneş ışığı almalıdır.

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D vitamini çok fazla gıdada yer almaz. Düzenli olarak yeterince güneş ışığına maruz kalması durumunda deride D vitamini sentezlenmesi gerçekleşir. Yağlı balık, tereyağı, peynir, yumurta, karaciğer, balık yağları, güçlendirilmiş sütle D vitamini besinler yoluyla alınır.

ABD’de süt litre başına 10 mikrogram (400 IU)  D vitamini ile güçlendirilmiştir. D vitamini bulunan yiyeceklerde  D vitamini etkin halde değildir. Önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür.

Günlük D vitamini ihtiyacı büyükler için 400 IU.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme erişkinlerde osteomalaziye yol açar. Kemik kırıkları, kemiklerde ağrılar, yorgunluk, boy kısalması, erken yaşta kamburlaşma ve diğer organlarda deformasyon oluşumu görülebilir.

D vitamini eksikliği olan kişilerde kalp- damar hastalığı, diyabet, hipoglisemiye daha fazla rastlanır.

Kan seviyesinin yaz mevsiminde 20 ng/dL’nin, kış mevsiminde ise 10 ng/dL’nin altında olması D vitamini eksikliğini gösterir.

D Vitamini Fazlalığı

Uzun süre için D vitamininin yüksek dozda alınması kemikleri zayıflatabilir. Damarlar gibi yumuşak dokularda kalsiyum birikmesine yol açıp, kemikleri güçsüzleştirir ve böbreklere zarar verir. Çok fazla D vitamini alımı iştahsızlık, kabızlık, halsizlik, kemik ağrılarına neden olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?” üzerine 8 yorum

  1. Bu gün öğlen yemekte Mercan Balığı yedik..Ostoeperozu önler mi acaba..Önlerse de ne kadar ve zaman önler…Mercan balığını ilk defa yedim..Acayip uykum var..Acaba zehirlenmiş olabilirmiyim..

  2. bn burdan fen ödevimin verdiği ödevi yapıorum

  3. Gerçekten çok sevdım butun odevlerımı yapabılıyorum.Cok begendım.Bu sıteyı yapanın ellerın saglık.Bu arada saman yiyin.Mk

  4. bende d vitamini eksikligimm var bunları uyguluycam

Yorum yapın

css.php