Varikosel Belirtileri ve Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?

Testislerdeki kanı boşaltan toplardamarın genişleyip varisleşmesi olan varikosel, genellikle 18-30 yaş grubunda görülür. Varikoselin tedavisi, varisleşmiş damarların tümünün cerrahi olarak bağlanmasını sağlayan varikoselektomi ameliyatıyla yapılır. Varikosel ameliyatı uygun şekilde yapılmadığında testiste küçülme, yeniden varikosel oluşumu, torbada su toplanması gibi sorunlara neden olabilir.

Varikosel Nedir?

İnfertil erkeklerin %20 ila 40’ında rastlanan varikosel, testisten çıkan toplardamarların genişlemesiyle ortaya çıkan doğuştan bir damar anomalisidir. Yumurtadan bacağa doğru yayılan ağrı ve sıcak ortamda torbada belirginleşen kıvrımlı damar yapısıyla kendini gösterir.

Varikosel nedeniyle genişleyen toplardamarların içindeki kapakçıkların çalışmasında bozulma meydana gelir. Varis halini alan toplardamarlar güçlü şekilde kasılma yeteneklerini kaybederler ve kanın gereken hızla kalbe geri dönmesini sağlayamazlar. Bu durum kan dolaşımının yavaşlamasına, testiste fazla oranda  kan birikmesine ve ısı artımına yol açar. Testislerdeki ısı artışı, burada bulunan ve sperm hücrelerini üreten ana hücrelerin çalışmasını olumsuz şekilde etkiler. Testiste ısı etkisi ve beslenme bozukluğu sonucu sperm üreten hücreler toksik bazı maddelerle karşı karşıya kalır. Bunun sonucu olarak da spermlerin sayısı ve hareket yeteneği azalır ve şekil bozuklukları ortaya çıkar. İlerlemiş durumlarda genellikle testis hacim kaybının da görüldüğü kısırlık gelişir.

Varikosel %95 oranında sol testiste oluşur. Bunun nedeni, testisin sol tarafındaki damarlarda kapakçıkların anatomik olarak yetersiz olmasıdır. Sol taraftaki bazı anatomik özellikler, toplar damarlarda basıncın artmasına yol açar. Ayrıca damarların kapakçık mekanizmalarının bozulmasına ve testis toplar damarlarında anormal bir damar genişlemesine neden olur. Sol taraftaki damar sağdakine göre daha uzundur. Varikoselin her iki tarafta görülme oranı ise %5’dir.

Neden Olur?

Varikosel sorunu olan kişilerin diğer aile üyeleri arasında varikoselin yanı sıra bacaklarda varis ya da hemoroid proplemine sıkça rastlanır. Ağır kaldırmak, uzun süre ayakta durmak, testislerin aşırı sıcağa maruz kalması, çok sıcak suyla banyo yapılması bu soruna yol açabilir. Ayrıca tüm gününü dizüstü bilgisayarla geçiren ve testis bölgesi bu sebeple devamlı sıcak kalan erkeklerde üreme fonksiyonları olumsuz olarak etkilenir.

Varikosel Belirtileri

• Varikosel genellikle belirti göstermez. Hasta tesadüfen eliyle testisin üst bölümünde genişlemiş damarları hissederek doktora gider ya da başka bir nedenden dolayı muayene olurken doktor tarafından tespit edilir. Bazı durumlarda testislerde ağrı, testislerde küçülme ve testislerde dolgunluk hissi gibi belirtiler görülebilir. Varikoselin testis damarları içinde neden olduğu basınç ağrıya yol açar. Uzun süre ayakta durulması testislerdeki ağrıyı artırır. Oturunca ya da yatınca ağrı azalır ve bir süre sonra ağrı tamamen kaybolur.

• Büyük varikoseller çıplak gözle görülebilir, orta derecede varikoseller kolayca ele gelir, küçük varikoseller ise karın içi basıncı artırılarak saptanabilir.

• Her erkek varikoselden aynı şekilde etkilenmez. Bazı erkeklerde varikosel derecesi zaman geçse de değişmezken, bazılarında ise hızlı bir şekilde ileri dereceli damar genişlemesi görülebilmektedir. Bunun nedeni biraz da vücut yapısı ya da damar anatomisiyle ilgilidir.

Kısırlık Yapar mı?

Testislerin sağlıklı sperm üretebilmesi için ‘skrotum’ olarak bilinen ve vücudun dışına yerleşmiş torbaların içinde olması gerekir. Bu şekilde vücut ısısından etkilenmezler. Varikoselin neden kısırlığa yol açtığı kesin olarak bilinmese de testislerdeki sıcaklık artışından kaynaklandığı düşünülüyor. Normalde testisler vücuttan 2 derece daha soğuk bir ortam olan skrotum içinde yer alırlar. Varikosel mevcudiyetinde, atardamarla gelen 37 derecedeki kan genişlemiş toplardamarlarda birikerek testilerde ısı artışına yol açabilir. Bu da, sperm üretimi ve kalitesinde azalmaya ya da ağrıya sebep olabilir. Varikosel sorunu olan erkeklerin yaklaşık 1/3’ünde sperm değerleri bozulmaktadır. Bunun
neticesinde de kısırlık görülebilir. Fakat varikosel her erkekte testis fonksiyonlarında ve sperm değerlerinde bozulmaya neden olmaz.

Teşhis Nasıl Konur?

Genellikle doktor tarafından yapılan elle muayene ile tanı konur. Muayene sırasında testislerin bulunduğu torbanın içinde ele solucan gibi gelen damarsal yapılar varikosel için karakteristik ve tanı koydurucu işaretlerdir. 3-5 günlük günlük cinsel perhizden sonra sperm tahlili yapılır. Daha erken yapılırsa sperm sayısı az, daha sonra yapılırsa ölü sperm sayısı fazla olarak  çıkar. Spermiogram sayesinde sperm sayısı, sperm hareketlerinin ayrıntılı bilgisi ve spermin morfolojisi denilen anatomik yapısı dışında, menideki iltihap hücresinin oranı da tespit edilir. Normal bir spremiogramda 2-5 ml hacim, 20 milyondan fazla sperm sayısı, %50 hareket ve %30 normal sperm olması gerekir.

Hasta fazla kilolu, testisi yukarıda ve skrotum az gelişmişse USG denilen film çekilir. Sperm sayımının düşük çıkması, varikosel tanısı koymak için tek başına yeterli değildir. Fizik incelemede varikosel tespit edilemiyorsa ya da tespit edilmesine rağmen spermiogramı normal seviyedeyse cerrahi girişim önerilmiyor. Yalnızca ultrason ile saptanan, ele gelmeyen bir varikoselin ameliyat edilmesi olumlu bir sonuç vermemektedir. Doppler ultrasonografiyle birçok erkekte hatalı olarak varikosel tespit edilerek gereksiz ameliyatlar uygulanmaktadır.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Varikosel her zaman sağlığı olumsuz şekilde etkileyen bir durum değildir. Varikoseli olup, herhangi bir ağrısı olmayan ve çocuk sahibi olan çok sayıda erkek vardır.

Kısırlık sözkonusu olduğunda, çok yoğun ağrısı olanlarda ve testislerinden biri diğerine göre belirgin küçülme göstermiş varikosel hastalarında ameliyat gündeme gelir.

Mikroskopik Varikoselektomi

Mikrocerrahi yöntemi yalnızca bu konuda özel eğitim almış ve deneyimli doktorlar tarafından yapıldığında başarılı olur. Yetersiz ve hatalı uygulamalar çok ciddi komplikasyonlara ve bazen de organ kaybına bile sebep olabilir. Ameliyatla sadece toplardamarların bağlanması gerekirken bazen atardamar ve lenf damarları da beraber bağlanabilmektedir.

Mikrocerrahi, anestezi altında 40-45 dakika süren ve küçük bir kesiyle yapılabilen bir operasyondur. Kasıktan yapılan 3 santimlik cilt kesisinden testise giden damar paketi bulunur ve mikroskop altında atardamarlar ve lenfatik damarlar korunarak proplemli toplardamarlar bağlanıp kesilir. Hasta aynı gün taburcu edilir. Mikrocerrahi yöntem özellikle ileri derecede damar genişlemesi olan erkeklerde daha iyi sonuç vermektedir. Sperm tetkikinin ameliyattan sonraki 3-6. ayda yapılması gerekir. Hastaların %50 ila 80’inde sperm üretiminde düzelme görülür.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

Usulüne uygun yapılmış ameliyat sonrası komplikasyon görülme oranı oldukça düşüktür. Varikosel ameliyatı dikkatli yapılmadığında ise testis çevresinde sıvı birikimi (hidrosel), atrofi gibi komplikasyonlar oluşabilir. Testis etrafında su birikmesi genellikle ameliyat sırasında lenfatik damarların tahrip olmasından dolayı ortaya çıkar. Bazen ameliyattan sonra oluşan iltihabi sebeplerden de kaynaklanabilir. Araştırmalara göre, normal varikosel ameliyatında hidrosel oluşum riski %3  düzeyinde olurken, mikrocerrahi operasyonda bu oran %yüzde 0.2’ye düşmektedir. Varikosel nüks etmez. Ancak yetersiz cerrahi nedeniyle  varikoselin sürdüğü tespit edilirse mikrocerrahi düzeltme ameliyatı yapılabilir. Gerek mikrocerrahi ve gerekse eski tekniklerle yapılan hatalı varikosel ameliyatları sonrasında varikoseli süren ya da komplikasyonlardan dolayı proplem yaşayan, hidrosel ve testisin dumura uğraması gibi önemli sorunlarla karşılaşan hastalar bulunmaktadır. Spermiogram değerleri daha da kötüleşen ve bazen sıfıra kadar inen bu hastaların bir kısmı düzeltici mikrocerrahiden yarar görse de bir bölümüne ise yardım edilememektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Varikosel Belirtileri ve Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar Nelerdir?” üzerine 40 yorum

 1. Yine ben. 4 ayı geçti soldan olalı. Şu an bir sıkıntım yok. Sol kasıkta his kaybı vardı, epey azaldı. Sperm testi yaptırmadım ama iyi oldu galiba ameliyat. Halen çok nadiren hafif bir ağrı oluyor solda(burada anlatmaya bile değmeyecek kadar az). Öyle işte.. Ha birde, 3 ay geçtikten sonra vücut geliştirmeye başladım şu an devam ediyorum. Prof Dr 1,5-2 ay bekle demişti. ben tedbiren 3. Ay bitince başladım. Bu kadar..

 2. Arkadaş cmt. günü sabah prof. Üroloğa ameliyat oldum. 2 hafta sonra 16 yaşıma gireceğim.Bugün salı,, soldan oldum,,, kesik yerinin altından kasık çizgisi bölgesinde his kaybı var,,,,bu his kaybı berbat bir şey,,,testise ve penise vurmadığına şükrediyorum,,,geçmezse sıkıntı büyük,,,çok rahatsız ediyor,,, sol testisi tutan yerde şişkinlik var(inşaallah hidrosel değildir),,,,vesveseye kapılmak da istemiyorum ne de olsa daha 1 hafta bile geçmedi üzerinden,,,, ama nasıl bir illet ise güyya %0, bilmem nelerdeki başarısızlık oranlarındaki komplikasyonları neredeyse herkes yaşamış. Neyse fazla uzattık,,, Her şerde vardır bir hayr,,, yaradan Allah’ım en iyisini bilir,,,, Ne de olsa bize bütün bu nimetleri karşılıksız verdi almakta O’nun elinde,,,hastalık,sıkıntı,dert,bela ile dolu bu dünya hayatında en önemli etken sabrımız. Gayemiz ebedi bir saadet olduğu sürece bu tür küçük sorunlar bir şey değil endişelenmeyin…
  Herkes benzer şeyleri yaşıyor..
  Her neyse,, Şafi Allah’tan şifa diliyorum 🙂

 3. Sol varikosel ameliyatı sonrası 3. Gün itibariyle yumurtam enfeksiyon kaptı. Doktora gittim orşit olmuş dedi. Mükerrer defalar gittim antibiyotik kullanıyorum bugün 12. Gün doktorum ultrason sonucundan iyileşmeye gittiğini söylüyor. fakat ben hissedemiyorum ve buda benimtedirginnediyor. Bu konuda tecrübesi olan birisi lütfen bana ulaşsın iyileşmesi nasıl bir süreç kalıcı hasar bırakıyor mu vs. Şeyler. Allah herkese şifasını versin.

 4. Merhabalar, 21 gün önce özel bir hastanede çift taraflı varikosel ameliyatı oldum, ameliyattan sonra 1 hafta ağrım olmadı fakat 1 hafta sonra işler değişik bir hal almaya başladı, şu anda sağ testiste belirgin bir sarkma durumu söz konusu, her 2 testis etrafındaki damarlarda kirli kan olduğu gibi duruyor ve sık sık testis etrafındaki damarlar belirgin bir şekilde şişiyor ve elle tutulabiliyor, aynı zamanda her 2 testisteki ağrılarım devam ediyor, benle aynı sorunları yaşayan arkadaşlar varsa tavsiyelerinizi bekliyorum ….

 5. Arkadaşlar bende 15 gün önce oldum sol taraftan çok şükür ne agrı ne sızı oldu hiç bir aksilik olmadı ama doktorum sigarayı bırakmamı istedi eger sigara varsa dedi ameliyat olman boş dedi sigara sperm hem kalite hemde hareketliligini bozuyormuş onun için içmeyin

 6. selam 2 ay 20 gun once ameliyat oldum. damarlar gorule bilmekte ve sallanma gorunuyor sol taraftan oldum.ne kadar zamana duzele bilir? ya ters giden biseymi var?

 7. Ben 3 sene önce oldum ameliyat ilk 3-4 gün agrı varsı az sonrasında düzeldi sarkma devam ediyor yapmanız gereken sıkı baksır giymeniz buna çok dikkat edin. 1-2 yıl Agır şeylerden kaçının riskleri vardır. Geçmiş olsun

 8. Beyler 4 gün önce ameliyatım oldum varikuselden ve ağrı devam ediyor geçermi sislikte var sol tarafta bilen varsa cevap bekliyoruz

 9. Merhaba herkese 10 yıl önce eşim varikosel ameliyatı oldu doktor eşime eğer sorun eşinden kaynaklanmiyorsa 7 ay içerinde çocuğun olur demiş ve 7 ay sonra dediği gibi oldu oğlum 9 yaşında ama ameliyattan sonra bi ilaç verdi adını hatırlamıyorum hergün içiyordu ….

 10. Doktorların hepsi ölsün a.p 10 gün önce hem fıtık hem varikosel amaliyatı oldum sol tarafta şişlik var Hale’n yürüyemiyorum. cerrah doktor fıtık diğer doktor mikro Amaliyat edecekti uyanık cerrah ikisinide kendisi Amaliyat etmiş bu durumda hiç iyi değilim sağlık ve psikolojik yönden… söylemesi ayıp şimdi boşaldım kan geliyor şimdi kendimi öldürücem lütfen bana yardım edin

 11. Merhabalar ben 1 hafta önce varikosel ameliyatı oldum şuan testislerde sarkma devam ediyor ve asırı terleme var bunun nedeni nedir acaba doktorun verdiği ilaçları kullanmadım enfeksiyon felan varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

 12. slm ben 4 ay önce amaliyat oldum çift tataflı hızı 12 den 16 tıya yükselmşş 23 milyon dan 26 milyona yükselmiş bu durum çocuk sahibi olabilirmiyim

 13. merhabalar 26 yaşındayım 2011de sol taraftan varikosel ameliyatı oldum lakin aradan biraz vakit geçti sağ tesiste yok olma derecesi küçüldü sol tesis hafif büyüdü ve bir çok hastaneye gittim sıvı kaybı var dedi sağ tesiste ilaç verdiler düzelmedi acaba tekrar ameliyat ile düzelme şansı var mı farklı bir durum varmı dır yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin iyi çalışmalar diler..

 14. Valla kardeşim 2013 de oldum maraşda vatanda mustafa erene
  Hala çocuk olmuyo sper hareketi düşük ağrılarımda var aslında dr un iyi hekim olduğunu düşünüyordum ama bilmiyorum hatta ben ameliyati bir defa yaparìm sağlam yaparìm demişti bilemedim 3 yildir olmuyo çocuk hayırlısı bir kaç defada spermiyom testi yaptìrdim gelişme çok az Allah kovuştursun.

 15. Merhaba Arkadaslar 5 gün Önce Varikosel Ameliyatı Oldum Ama Gercekten Manavgat da Özel Hisar Tıp Merkezi Selim bey Var Bu işte Gercekten profesyonel Herkeze Onu Tercih Ederim Ameliyat 1 saat sürdü 1 Gün hastanede Kaldım Agrı Hiç bir şey yok sadece Ameliyat Yeri Hafif sızlıyor oda normal pazartesi dikişleri aldıracam Doktor bey işinde profsyonel hastasına düşkün biri sizlere öneririm

 16. mrb ben bu varıkosal denılen ıllete 9 yasımda yakalandım sans eserı farketmıstım anneme gostermısıtm doktor dırek amelıyat fılan sonrasında 15 yasıma kadar hayalarım su topluyordu hıdrosel amelıyatı gecırdım sonrasın da sperm sayım zamanla azaldı yenı bır amelıyatmı gerekır yardımcı olurmsuunuz suanda 17 yasımdayım

 17. Geçen Sene Sol Taraftan Varikosel Ameliyatı Oldum. Ameliyat sonrası sol yumurtada şişme meydana geldi
  ağrım yok ama baya büyüdü. ne yapmamız lazım. kesin sonuç nedir.

 18. Merhaba arkadaşlar bn üç gün önce varikosel ameliyatı oldm şiddetli baş ağrısı boyun ağrısı ve mide bulantısı var bu ne kadar sürer ve sebebi nedir

Yorum yapın

css.php