Modifiye Edilmiş Sitrus Pektin Nedir?

Pektin, doğal olarak bir çok bitkinin hücre duvarlarında ve özellikle narenciyelerin (limon, portakal ve greyfrut) erik ve elmanın kabuklarında bulunur. Modifiye Edilmiş Sitrus Pektin ise, kimyasal olarak modifiye edilmiş pektindir.

Modifiye Edilmiş Sitrus Pektin Nedir?

Sitrus Pektin, kompleks karbonhidrat olarak, hemen hemen tüm bitkilerde; ama özellikle konsantre olarak portakal, limon ve greyfrutta vardır.  Uzun zincirli molekül yapısı pH, hayvan ya da insan gastrointestinal sistemi tarafından emilebilmesi için değiştirildiği takdirde, sitrus pektin antikanser nitelikleri sergiler. Bilim adamları, modifiye edilmiş sitrus pektin’nin, kanser ilerleme sürecinde anjiyogenez ve metastaz denen iki temel süreci engelleyerek çalıştığına inanmaktadırlar.

Araştırmacılar, vücut için, sağlığı destekleyici özelliklerinden yararlanmaya izin verecek bir gıda takviyesi oluşturmak adına, pektini değiştirmek üzerinde çalıştılar. Son zamanlarda, bilim adamları, pH ve sıcaklık değişikliklerini kullanmışlar ve; polisakkaritlerin uzun dallı zincirlerini kırarak; suda kolayca çözülür, kısa, dalsız lif molekülleri oluşturmayı başarmışlardır. Sonuç olarak, modifiye sitrus pektin, sindirim sistemi tarafından kolaylıkla sindirilebilen ve kan dolaşımına karışan, galaktoz tortu bakımından zengin bir maddedir.

Modifiye sitrus pektinin, metastatik kanseri; özellikle melanoma gibi tümörleri, prostat, barsak ve göğüs kanserlerini önleme ve tedavi etme konularında yararlı olması umulmaktadır.

Hayvanlar üzerinde yapılan bir çok araştırma, modifiye sitrus pektin’in prostat, göğüs ve cilt kanserinin yayılmasını azaltmaya yardımcı olduğunu bulgulamıştır. Bu tip kanserleri taşıyan hayvanların modifiye sitrus pektin ile beslenmesi sonucu, melonama hücreleri yüzünden daha az tümör metastası riski taşıdığı görülmüştür.

Bir çalışmada araştırmacılar, farelere melanoma enjeksiyonu yaptılar. Ayrıca modifiye  sitrus pektin verilen farelerin ciğerlerine, modifiye sitrus pektin verilmeyen farelere oranla, daha az tümör yayılmıştı. Modifiye  sitrus pektin ile tedavi edilen farelerde gelişen tümörler diğerlerine oranla çok daha küçüktü.

Modifiye  sitrus pektin ile ilgili ilk çalışmalar, prostat kanseri üzerine yoğunlaşmıştı. 1999 yılında Life Extension Enstitüsü’nde tıp doktoru ve danışman Dr. Stephen Strum, 3 ay boyunca, günde 3 kez 5 gr. verilen Modifiye  sitrus pektin’den başka hiçbir şeye yanıt vermeyen 7 prostat kanserli hasta ile ilgili rapor hazırladı. 7 hastanın 5’inde prostat spesifik antijen düzeyinde (PSA) düşüşler görülmüştü. PSA düzeyindeki düşüş, kanserin gerilediğine işaretti. 7 kişinin birinde, PSA düzeyi 0’a düştü.

Bilim adamları, halen, modifiye edilmiş sitrus pektin’i daha etkin ve etkili bir ajan haline getirebilmek üzerinde çalışmalarını sürdürmektedirler.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Modifiye Edilmiş Sitrus Pektin Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba,

    İstanbul Beylikdüzü ve kanser hastamız var. GNC firmasının Citrus Pektin ürününü kullanan yaşlı bir erkek tam 7 yıldır sorunsuz hayatını sürdürmektedir. Bu gerçektir. Ama ürün Türkiye’de maalesef yok. Bununla alakalı GNC Türkiye’ye başvurursanız eminim kayıtsız kalmayacaklardır.

Yorum yapın

css.php