Muria Puama ve Libido Artırıcı Etkisi

Muira Puama (Liriosma ovata), Brezilya Amazonu yağmur ormanlarında bulunan bir çalı çeşididir. Kabuk ve kökleri, erkeklerdeki iktidarsızlık, kadınlarda libido kaybı, sinir sistemi sorunları (felç, tremor) anksiyete, sindirim sistemi sorunları, ve artritin de dahil olduğu bir çok tıbbi sebeplerde geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Kurutulmuş kök ve kabuklar, linalool, borneol, coumarin, kafur, ve eugenol gibi farmakolojik etkilere sahip bir çok bileşeni barındırırlar. Muira puama’da bulunan diğer ajanlar ise, alfa-humulan, beta-karyofilen behenic asit, muirapuamine ve lupeol olarak sayılabilir.

Muria Puama ve Libido

Muria puama’nın kök ve kabukları, ereksiyon sorunları, empotans ve libido düşüklüğü gibi cinsel sorunlar tedavisinde kullanılır.

1930’larda, Avrupa’da, ereksiyon sorunu tedavisinde popüler bir takviye olmuştu. Bazı vakalarda,  yan etkisi olmaksızın, yohimbin kadar etkili olduğu görülmüştü.

Muira puama’nın bu konudaki işlevinin sebebi, sterol içeriğine sahip olmasıdır. Sterol, cinsel arzuya destek veren testesteron gibi hormonları üretmeye yardımcı olur.

1995 yılında, Paris, Seksoloji Enstitüsü’nde Dr. Jacques Waynberg’in önderliğinde yürütülen bir çalışmada, ereksiyon sorunları yaşayan katılımcıların %51’inde önemli gelişmeler gözlemlenmişti. Yine, araştırmacılara göre, grupta bulunan erkeklerin %62’sinin libidosunda yükselmeler görüldü. Dr. Waynberg’in 1990 yılında yürüttüğü başka bir çalışmada, katılan erkeklerin %66’sı, cinsel birleşme sıklıklarında artışlar yaşadıklarını rapor etmişlerdi.

Ulaşılabilen sınırlı sayıdaki kanıtlara göre, muira puama kullanımının belirli bir yan etkisinin olmadığı belirtilmiştir. Ancak, kapsamlı, resmi bir güvenlik değerlendirmesi de yapılmış değildir. Bu sebeple, hamile ya da emziren kadınlarda ve karaciğer ya da böbrek hastalarında kullanılmamalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Tipik doz, günlük, 2-4 mg muira puama likit ekstredir. Bazı erkekler, bütünsel etkinin bir kaç hafta içinde varlık gösterdiğini; canlanmanın iki hafta içinde yaşandığını rapor etmişlerdir.

Muira puama, eğer doğru anlamda hazırlanmazsa etkisini göstermez. Aktif maddeleri suda çözünür olmadığından, oral yolla alındığında sindirilemez. Muira puama’dan tam anlamıyla yararlanabilmek için, likit ekstresinin tintur formunun tüketilmesi gerekir. Kullanmadan önce, likit en az 20 dakika, yoğun ısıya maruz bırakılmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php