Sivilce Nedenleri

Sivilce Nedenleri Nelerdir? Sivilce (akne) derideki yağ bezlerinde meydana gelen proplemden dolayı oluşan bir cilt sorunudur.

Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Oluşur?

• Yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağın deri yüzeyine çıkışını sağlayan kanallar vardır. Ergenlik yıllarında yağ bezi daha çok miktarda yağ salgılamaya başladığı için bu kanallarda tıkanma meydana gelir. Sivilcelerin nedeni genel olarak bu tıkanmadır. Tıkanma sonucunda komedon adı verilen siyah noktalar meydana gelir. Propionibacterium acnes adlı bakteri tıkanmış  olan yağ bezine yerleşerek iltihaba sebep olur ve bunun sonucu olarak da  kırmızı kabarık lezyonlar görülür.

• Komedon, papule, pustule, yara izi, kist gibi sivilce çeşitleri bulunmaktadır.

• Vücutta sivilce daha çok yüz sırt boyun göğüs de oluşur. Daha az olmakla birlikte kalçada sivilce oluşumu da görülebilmektedir.

• Sivilce çıkması daha çok 13-18 yaşlarında görülür. Yirmili yaşlara girilmesiyle beraber sona erer. Ancak zaman zaman 30 lu yaşlarda olan kişilerde de sivilce sorunları sürdüğü görülmektedir. Daha çok ergenlik döneminde görülmekle birlikte erişkinlerde de sivilce sorunu görülebilir.

• Ergenlik devresinde hormonlar yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine yol açarlar. Özellikle androjen hormonu bu açıdan daha etkili olur. Erkeklik hormonu olan androjen hormonu bu dönemde daha çok oranda salgılanır ve yağ bezlerini uyararak daha fazla yağ (sebum) salgılamalarına neden olur. Androjen hormonu kadınlarda da belli bir oranda bulunur.

• Sivilcelerin nedenleri arasında genetik unsurlar, stres gibi sebepler de vardır. Ailesinde sivilce sorunları olanların bu sorunla karşılaşması yüksek bir olasılıktır. Ancak sivilce hakkında yapılan araştırmalar stresin doğrudan değil dolaylı olarak sivilcenin oluşumuna katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

• Sivilceleri sıkmak sivilcelerin artmasına ve kalıcı sivilce izlerine yol açabilir.

• Sıcak havalar cilt gözeneklerinin tıkanmasına yol açarak sivilcelerin çoğalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca terleme nedeniyle de sivilcelerde artışta olabilir.

• Ergenlik sivilceleri, bazen ileri yaşlara kadar sürebilirken, 20’li yaşların ortasında ani başlayan sivilce sorunlarıyla da karşılaşılabilir. Bu tip sivilceler ‘geç başlangıçlı akne’ olarak  adlandırılır.

• Geç başlangıçlı aknesi olan kadınlarda yumurtalık, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları buna buna yol açabilir. Ayrıca steroidler, yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları, bazı psikiyatrik ilaçlar da cildin yağ dengesini bozarak geç başlayan akne gelişmesine sebep olabilir..

• Geç başlangıçlı akneye yol açan bir diğer faktör kozmetiklerdir. Özellikle yağlı kozmetikler, gözeneklerin tıkanmasına sebep olarak akne gelişmesine neden olabilirler.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Sivilce Nedenleri” üzerine 48 yorum

 1. ben aknetrent kullandım arkadaşlar yani hap kullandım ve yüzümdeki sivilceler geçti ve herkes nasıl geçti diye soruyor aknetrenti öneririm

 2. Bitkisel çözümler ve uzman desteği ile kontrol altına alınabiliyor ama hormonlar işin içinde olduğu için özellikle ergenlik döneminde mücadele etmek çok zor. Bende ergenlikten yıllar sonra dahi hala tek tük çıkmaya devam ediyor.
  Hormonlarla ilgili aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.
  /sivilceplatformu.com/sivilce-ve-hormonlar/

 3. Ben 24 yaşındayım ve vücudunda hala sivilceler çıkıyor ve aşırı derecede var temizliğine çok dikkat ettiğm halde çıkıyor ve bu beni sinir ediyor ve patlama ihtiyacı duyuyorum acaba başka bir hastalık belirtisimi

 4. Bende 16 yasindayim benimde yüzümde sivilce saysaniz 3-4 tane var ama hepsi leke Imex in kremini ve sabunu kullaniyorum 1 haftadir bakalim..

 5. Merhaba Mehmet ve Merve

  Sercanın dediğine katılıyorum. Yüzünüzü temiz tutun. Yemeğinize dikkat edin /yağlı yemek, abur cubur, kola, fanta gibi boyalı içecekleri azaltın, tatlı yemeyin, kalsium içeren ne varsa yeyin yiyebildiğiniz kadar /
  Dediklerimi yapın 1 hafta sonra sonuç elde edersiniz, 1-2 ay sonra kurtulursunuz dediklerimi tam yaparsanız

  ve teşekkürlerinizi [email protected]‘a iletebilirsiniz
  ERcan

 6. ßen 16 yaşındayım suratımda vs. hiç sivilcem yok çnki hiç kafama tkmıyorum varsa vardır yoksa yokdur yani mesela size bi önerim her akşam yatmadan önce sabun ile yüzünüzü yıkayın

 7. belli dönemlerde göğüs bölgem de gemesi güç sivilceler meydana geliyor .. ve çogu dönem bacaklarım da da aynı sorunla sıkç karşılaşıyorumve hiç ellemediğim halde izleri kalıyor .. nedeni ne olabilir ve yapılıcak bişeyler var mıdır .. bilginizi bekliyorum . tesekkürler …

 8. arkadaşlar 21 yaşındayım bu yaşıma kadar tek tük sivilceler çıkıyodu yüzümde ama ne olduysa bu ilkbaharda oldu ve aylardır çekiyorum bu illeti ve öle basit sivilceler değil deri altı sivilceler yüzüm tümsek tümsek oldu kullanmadığım ilaç krem merhem kalmadı en son roccutunae denicem ama önerisi olan varsa dinlerim

Yorum yapın

css.php