Sivilce Nedenleri

Sivilce Nedenleri Nelerdir? Sivilce (akne) derideki yağ bezlerinde meydana gelen proplemden dolayı oluşan bir cilt sorunudur.

Sivilce Neden Çıkar ve Nasıl Oluşur?

• Yağ bezlerinin salgılamış olduğu yağın deri yüzeyine çıkışını sağlayan kanallar vardır. Ergenlik yıllarında yağ bezi daha çok miktarda yağ salgılamaya başladığı için bu kanallarda tıkanma meydana gelir. Sivilcelerin nedeni genel olarak bu tıkanmadır. Tıkanma sonucunda komedon adı verilen siyah noktalar meydana gelir. Propionibacterium acnes adlı bakteri tıkanmış  olan yağ bezine yerleşerek iltihaba sebep olur ve bunun sonucu olarak da  kırmızı kabarık lezyonlar görülür.

• Komedon, papule, pustule, yara izi, kist gibi sivilce çeşitleri bulunmaktadır.

• Vücutta sivilce daha çok yüz sırt boyun göğüs de oluşur. Daha az olmakla birlikte kalçada sivilce oluşumu da görülebilmektedir.

• Sivilce çıkması daha çok 13-18 yaşlarında görülür. Yirmili yaşlara girilmesiyle beraber sona erer. Ancak zaman zaman 30 lu yaşlarda olan kişilerde de sivilce sorunları sürdüğü görülmektedir. Daha çok ergenlik döneminde görülmekle birlikte erişkinlerde de sivilce sorunu görülebilir.

• Ergenlik devresinde hormonlar yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine yol açarlar. Özellikle androjen hormonu bu açıdan daha etkili olur. Erkeklik hormonu olan androjen hormonu bu dönemde daha çok oranda salgılanır ve yağ bezlerini uyararak daha fazla yağ (sebum) salgılamalarına neden olur. Androjen hormonu kadınlarda da belli bir oranda bulunur.

• Sivilcelerin nedenleri arasında genetik unsurlar, stres gibi sebepler de vardır. Ailesinde sivilce sorunları olanların bu sorunla karşılaşması yüksek bir olasılıktır. Ancak sivilce hakkında yapılan araştırmalar stresin doğrudan değil dolaylı olarak sivilcenin oluşumuna katkıda bulunabileceğini göstermektedir.

• Sivilceleri sıkmak sivilcelerin artmasına ve kalıcı sivilce izlerine yol açabilir.

• Sıcak havalar cilt gözeneklerinin tıkanmasına yol açarak sivilcelerin çoğalmasına sebebiyet verebilir. Ayrıca terleme nedeniyle de sivilcelerde artışta olabilir.

• Ergenlik sivilceleri, bazen ileri yaşlara kadar sürebilirken, 20’li yaşların ortasında ani başlayan sivilce sorunlarıyla da karşılaşılabilir. Bu tip sivilceler ‘geç başlangıçlı akne’ olarak  adlandırılır.

• Geç başlangıçlı aknesi olan kadınlarda yumurtalık, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları buna buna yol açabilir. Ayrıca steroidler, yalnızca progesteron içeren doğum kontrol hapları, bazı psikiyatrik ilaçlar da cildin yağ dengesini bozarak geç başlayan akne gelişmesine sebep olabilir..

• Geç başlangıçlı akneye yol açan bir diğer faktör kozmetiklerdir. Özellikle yağlı kozmetikler, gözeneklerin tıkanmasına sebep olarak akne gelişmesine neden olabilirler.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Sivilce Nedenleri” üzerine 48 yorum

 1. bende çok var ne yapacağımı bılmıyorum 5 ay dır var nezaman geçer ne yapmamı önerir siniz..?:(

 2. yha bende de çıkıyordu elimi yüzüme hiç sürmedim azaldı şu anda hiç yok diye bilirim sivilceden oynamayın ve kil maskesi ni öneririm gerçekten işe yarıyor ama yan etkiside var bunuda belirtmekte fayda var okuyun öyle alın bende sorun olmadı ama arkdaşım yüzünde daha çok çıkmaya başladı cildinize gelirmi gelez mi belirtmişler saten (okuyun) öle alın…

 3. ben herdün yeşil sabunla yıkıyorum sivilceleri siyah noktaya dönüşüyo ondan sonra kaşırken falan dökülüyolar

 4. 19 yaşındayım önceden de tek tük sivilce çıkardı yüzümde ama son üç aydır yüzümün her yerini kapladı sert ve çıban gibi çıkıyo ve geçmiyo leke kaldı hep

 5. arkadaslar komik gelecek ama lütfen bu soruyu cevaplayın boşalmak sivilce yaparmı….

 6. bazı arkadaşlarımız yazmış limon sürüyorum geçiyo yok ne biliyim sirke cok faydalı bunlarla olacak iş deil gidin iyi bir doktora derdinizi anlatın bence daha faydalı olur.

 7. aRKaDasLAR Ben 17 YasınDayım YuzumDe 2 SeneDır SıvıLce waR HaLa GıTMeDı SınırDen SıvıLceLerı JıLeT ıLe Kesıyorum We Yara oLuyor sonRaDa ız KaLıyor DoKTora Gıttım Bana Bır Sabun oneRDı GunDe 3 Kez YıKıyorum we aRıK SıKmıyorum Gecıyor az KalDı BıtMesıne Yane )

 8. Ya sivilceler benım yanıgımda cıkıo cok moralım bozluoyor acaba erkeksi bı sorun mudu yanı erkek lerin yaptıgı bır kısım işlerden mı dolyı cıkıo lutfen benı bılgılendırın sımdıden saolun

 9. ben 22 yaşındayım vücudumun genelinde sivilce çıkıyo ama en çok belimin iki tarafında toplu şekilde ve birsürü. ergenlik olmadığı kesin çünkü onu çoktan atlattım yalnız yeni bi işe başladım ortam biraz sıcak acaba diyorum ondan mı? bilen tahmin eden varsa cevap yazsın lütfen…

 10. arkadaslar benım kafamdakı sıvılceler okadar coktu ki anlatamam .ben doktora gıttım yaklasık ıkı ay ılac tedavısı gordum 150mg antıbıyotık le merhem kullandım. sonra ıgne verdı sıvılce olan yerlerden igne vurdu 2 hafta arayla 1er tane ve 8 aydır yok allaha şükürler olsun.ama gene 1 2 yerde cıkmaya basladı merhem kullanıyorum ve hemen gecıyor.cogalmadan doktora gıdelım bence.

 11. Benim abim şuann 22 yaşında önceden çok çıkıyodu ve hiç kafasına takmıyodu cips fln yemeye dewam etti.ama 20 li yaşlarda geçeceğini biliyordu..artık hiç çıkmıyor siwilcesiii

 12. ßen 13 yaşındayım siwilcelerim alnımda wardı ama geçti,artık hiç siwilcelerim çıkmıyo sadece 1-2 tane siyah noktalarım war.ama onlarıda kafaya takmıyorum..yiyeceklerime diikkat etmeye çalışıorum…alnımda artık pürüzsüzleşmeye başladı..burnumda siyah noktalar awr.yanağımda var ama diğeryanağımda yoqq.oda -2-3 taneee ….onların bazılarıda tamamen bitti.sadece sabah-akşam yüzümü yıkıyyorumm..artık yüzümde hiç sieilce çıkmamaya başaldı..çıkanları ise hiç ellemiyorum we ertesi gün sonra geçtiğini görünce çok sewiniyorum… 😀 (= ama sert havlu kullanmıyorummm….yumuşak kullanıyorum..kullanırkende sadece hafif hafif kurulamaya çalışıyorum….YUMUŞAK HAVLU OLMADIĞI ZMAANDA SERT HAVLUYLA ÇOK HAFİF KURULUYORUMM..GÜNEŞ SİWİLCELERE ii gelmiyor diyorlar ama bana iyi geliyorr..ama bazılarında allerji warr..güneş ışınlarına çıktıklarında sivilceleri çıkıyor…ama insanın fiziki yapısına göre değişir.bn dedim diye sakın öle yapmayın..şimdiden herkese teşekkürler… 😀

 13. arkadslar valla bendede çok çıkıo napıcam bılmıyorum gerlen geçen nolmuş yuzune dıo nolur nıldıgınız bıse varsa soleyın

 14. doktora git 🙂 fazla sıkma..ve fazla yağlı şeyler yememeni öneririm cips – patates kızartması vb..kafana takma.benim kız arkadaşlarımda da olmuştu ama hepsinin geçti şuan..

 15. arkadaşlar sivilcenin asıl sebebi ergenlik çağında fazla salgılanan testesteron(erkeklik) hormonudur..bu hormon fazla salgılanınca vücut daha fazla yağ salgılamaya başlıyor ve sivilcelenme oluyor..çevrenize bakarsanız kız arkadaşlarınızın bir kaçında sivilce sorunu vardır.fakat erkek arkadaşlarınıza baktığınızda yarısında sivilce sorunu vardır..yüzü temiz tutmanın pek fazla faydası olacağını sanmıyorum.yüzünüzü sabunsuz şekilde sabah öğlen ve akşam yıkayıp havluyla kurulamanız yeterli olur.çünkü sivilceye sabunun çok faydası olmaz ayrıca Cliesin-T diye bir ilaç var bu ilaç sivilcelere karşı çok etkili..ben kullanıyorum geçiriyor bırakınca tekrar sivilce oluyor ama geçiriyor yani sivilceleri..günde 2 kere sabah akşam sürüyorum.krem değil su şeklinde..bir çoğunuz bilirsinizdir.kullancaksanız onu kullanın derim.sivilce kremleri etkisiz bu konuda..unutmayın ki sivilce en erken 14 yaşında başlar en geç de 20 yaşında geçer..yani kafanıza takmayın 18 yaşınıza gelince kurtulursunuz.bende 14 yaşında başladı 15-16 yaşlarında çok fazlaydı artık bıkmıştım elimi her yüzüme attığımda sivilceleri ellemekten..ama şuan 18 yaşındayım ve çok çok az kaldı sivilce..onlarda geçer 1 aya kadar…ayrıca çok yağlı şeyler yemeyin kendinize iyi davranın 🙂

 16. ya ben 14 yasındayım sivirce nedeni ne olabilir söyleyebilirmisinizz ya lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 17. sivilce yazın çıkmaz kışın da çok az çıkar ama SONBAHARDA 9 CU AYDAN BAŞLA ÇIKMAYA …taki diyer yılın yazın başı 6 aya kadar surer bunu ben devamlı takip etim bende 2007 de az çıktı sonra 2008 de fazla oldu ve 2009 zun son baharında yine çıktı tam dedim giti ama yine çıktı doktora 3 kere gitmeme rağmen :(:(… ama şunu diyim kullandığım ilaçlar çok iyidi. ama yinedne tek tuk çıkıyor son bahar ve ilk baharda her zaman çıkar çok doğaldır bence HAVA DEĞİŞİMİ OLUYOR ONDAN BİDE ERGENLIK DONEMİNDEYSEN YANDIN VALA:):)

 18. bende de çok siviLce war aLnımda..siviLce kremLerinden denedm herşeyden denedm.ama bi faydası oLmadı..3 seneden beri war qeçmek biLmedii herkes erqenLik dior qecer dior ama qecmedi 3 senedir..suan 15 yasındayım..bi öneriniz warmı..?

Yorum yapın

css.php