Varis Kremleri İşe Yarar mı?

Varis Kremleri İşe Yarar mı? İyi bir varis kremi, damarların görünümünü küçültür, şişleri indirir ve bir yan etkiye sahip değildir. Genellikle bu kremler doğaldır ve terkibinde varislerin görüntüsünü azaltan K vitamini vardır. Eğer krem yeterince etkiliyse, varisli damarların görüntüsünde birkaç hafta içinde azalma görülür.

Bazı durumlarda varis kremi yararlı etkiler gösterebilse de enjeksiyon uygulaması ve ameliyat gibi yöntemlerle mukayese edilemezler.

Uzmanlar at kestanesinden üretilen bitkisel ürünlerin, tablet ya da krem şeklinde kullanılan üzüm çekirdeği özütlerinin varisin sadece çok erken döneminde kullanılması halinde fayda sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Varis Nedir? Bacaklardaki toplardamarların uzaması, genişlemesi ve kıvrımlaşmasıyla oluşan varisler devamlı ayakta çalışan kişiler ve uzun süre masa başında hareket etmeden çalışan kimselerde daha çok görülmektedir. Hamilelerde, kilo fazlası olanlarda, yaşlı kişilerde ve kadınlarda da varise daha fazla rastlanır.

Varis ilerlediğinde bacaklarda ağrıya, ödeme ve gece kramplarına yol açar.

Kılcal lezyonlar varise benzemekle birlikte daha küçüktür. Derinin hemen altında, kırmızı veya mavi olarak görünürler. Çoğunlukla bacakta oluşurken, yüzde olması da olasıdır. Kılcal lezyonlar, değişik büyüklüklerde meydana gelebilir ve genellikle de örümcek ağına benzetilebilirler.

Varis Çözümü

Etkili bir varis kreminin şişliklere, dolayısıyla  da şişliğin oluşturabileceği ağrıya iyi gelmesi gerekir. Aynı zamanda, varisli bölgedeki parçalanmış damar ve kılcal damarları da azaltmalıdır. Genel anlamda, bacaklarınız daha yumuşak ve sıkı bir görüntü almalıdır. Tabii sonuç varisin şiddetine de bağlıdır.

Genellikle varis kremlerinde doğal ve iltihap giderici içerikler kullanılır. Alerjik bir durumla karşılaşmamak adına, kullanılacak kremin içeriği okunmalıdır.

Varis Kremi At Kestanesi

At kestanesi tohumu ekstresinin varisle birlikte oluşan ödem ve ağrıyı azalttığı gözlemlenmiştir. Altı çizilecek bir yan etkiye de rastlanmamıştır. Bazı varis kremlerinde kullanılan at kestanesi tohumu ekstresi aynı zamanda dahili olarak da kullanılabilir.

Söz konusu bitkinin kan şekeri düzeyini düşürücü etkisi olduğundan diyabet hastalarına uygun değildir. (At kestanesinin ham tohum, yaprak, çiçek ve dal kabuğu zehirli olduğundan yalnızca güneşten korunarak kurutulmuş olgun tohumlarından hazırlanan standardize hazır preparatlar kullanılmalıdır.)

Atkestanesi tohumu (Hippocastani semen) dahili olarak kullanıldığı durumlarda total aescin oranı %16-20 olan ekstrenin kullanımı gerekir.

Atkestanesinin krem olarak haricen kullanılması durumunda ise standardize ekstre veya saf aescin içeren hazır preparatlar kullanılır.

Atkestanesinin ham tohum, yaprak, çiçek ve dal kabuğu esculin adlı zehirli madde içerdiği için sadece güneşten korunarak kurutulmuş olgun tohumlarından hazırlanan güvenilir firmaların standardize hazır preparatları kullanılmalıdır.

Henüz başlangıç döneminde olan varisler için elastik bandaj kullanılabilir. Ancak bacaktan sürekli düşmesi ve uygulanması pratik olmadığı için pek kullanılmamaktadır.

Fazla ilerlememiş varislerde varis çorapları yarar sağlayabilir. Varis çorabı hastalığın derecesine göre verilir. Hafif, orta, yüksek ve çok yüksek basınç uygulayan varis çorapları mevcuttur ve bunların faydalı olabilmesi için hastanın durumuna uygun olanının verilmesi şarttır.

Varis çorapları mevcut proplemi gidermemekle birlikte, yakınmaları hafifletir veya varislerin ilerlemesini ve yaraların meydana gelmesini engellemeye yardım eder.

Küçük varislerde şişliğin kaldırılması için kloterapi adı verilen uygulamayla damara büzücü bir madde verilir. Bazı vakalarda damar güçlendirici ilaçlar kullanılabilir. İlerlemiş durumlarda ise cerrahi müdahele gündeme gelebilir.

Klasik cerrahi yöntem dışında damar içi uygulamaların yapılabildiği lazer, radyo frekans gibi yöntemlerde bulunmkatadır. Lazer yönetiminin başarı oranının %97 olduğu belirtiliyor.

Kılcal varisler ve cilt altı küçük damar varisleri çoğunlukla kozmetik proplemlere neden olur. Fakat ana toplardamar varisleri ayak ve bacakta güçlü ağrıya, şişme, enfeksiyona sebebiyet verebilir. Ana toplardamar varislerinin tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde sağlık sorunlarına neden olur. Pıhtılaşan damarlar, iltihaplanarak, acıya ve ateşe sebebiyet verir. Böyle bir durumda önce enfeksiyon tedavisi sonra da ameliyat gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Varis Kremleri İşe Yarar mı?” üzerine 3 yorum

 1. LAURENE BİTKİSEL YAĞLI VÜCUT KREMİ(TÜM VÜCU AĞRILARI İÇİN)
  Vücutta ağrı olan bölgelere sürüldüğünde ağrıların dinmesine, görüntü anlamında düzelmelere, antioksidan etkisiyle damar rahatsızlıklarına ve ödemin yani şişliğin inmesine fayda sağlamaktadır.Etki alanları Varis Ağrıları,Eklem Ağrıları,Kas Ağrıları,Sırt Ağrıları,Kalça Ağrıları,Diz ve Ayak Ağrılarının Giderilmesinde ve genel olarak tüm vücut ağrılarında etkilidir. Günde üç kez kullanılması önerilen laurene bitkisel yağlı vücut kremi sayesinde bedeninizin canlandığını, yenilendiğini ve teninize ruh kazandırdığınızı hissedeceksiniz.Laurene bitkisel yağlı vücut kremi, at kestanesinin yanında kremin gücünü arttıracak başta biberiye yağı, çörek otu yağı, karanfil yağı, kekik yağı ve içinde bulunan diğer bitki yağları sayesinde size “kendimi hiç bukadar iyi hissetmemiştim” dedirtecek.

 2. BENİM BACAKLARIMDA KILCAL DAMAR VARİSİ VAR.YAŞIM 42 BİR KAÇ TANE BİTKİSELVARİS KREMİ KULLANDIM.BACAKLARIMDAKİ AĞRILARI GEÇİCİ OLARAK YOK ETTİLER.AMA OLUŞMUŞ VARİSLERİN GÖRÜNTÜSÜNÜ GEÇİREMEDİLER.ŞU AN VARİS KREMİ KULLANMIYORUM.AĞRI BİRAZ OLUYOR AKŞAMLARI.BENİM ŞİMDİ NE YAPMAM GEREKİYOR.HEM AĞRIYI GİDEREN HEMDE GÖRÜNTÜYÜ YOK EDEN BİR VARİS KREMİVEYA İYİ GELEN BAŞKA BİR İLAÇ VARMI.BİLGİLENDİRİRSENİZ MEMNUN OLURUM
  E-MAİL:[email protected]

 3. Varislere doğanın çözümü!
  Kan dolaşımının düzenlenmesine, tıkalı damarların açılmasına yardımcı olma özelliği sayesinde varislerin iyileşmesini hızlandırır. Varis yüzünden problem yaşayanlara BIORICHI AT KESTANESİ BALSAMINI kullanmalarını tavsiye ederim.
  Türkiyede doğrudan pazarlama sektörünün ilk temsilcilerinden olan Petra ailesi, sizlerin sağlıklı yaşam şartlarına ulaşmanız , doğanın olanaklarından yararlanmanız için biorichi ürünlerini sizlere sunmaktadır.
  petra temsilciniz ile görüşün.
  5432230336—

  5432230336

Yorum yapın

css.php