Bitkisel Tedavi Rehberi

Bitkisel Tedavi ve Doğal Ürünlerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Konular. Amerika’da bir çok insan, diyet takviyesi olarak, vitaminler, mineraller, şifalı bitkiler, amino asitler, enzimler ve daha farklı içerikler kullanır.

Dünya Sağlık  Örgütünün açıklamasına göre, dünya genelindeki insanların %80’i, hastalıkların tedavisinde bitkisel tedavilere inanmaktadırlar.

Besin takviyelerine ilgi artıkça kaliteli ve güvenilir bir ürün bulmak daha zor hale gelmiştir. Son dönemde yapılan bir araştırmaya göre, piyasada olan ürünlerin içerisinde toksik olmayan, etkin bir sağlık desteğini bulabilme oranının sadece % 2.5 olduğunu göstermiştir.

Gıda takviyelerinin üretimi serbest oldugundan sözkonusu ürünlerde içerik ve kaliteyönünden proplemlere rastlanmaktadır. yapılan analizlerde  ürünün içinde olması  gereken aktif içerikler yetersiz çıkmakta, bazı durumlarda da etikette gösterilen bitkiden başka bir bitki çıkabilmektedir.

Üreticiler, net ve kesin “doğru üretici koşulları (GMP)” kurallarını izlemek zorundadır, ve ürünler de koşullara uygun işlenmiş ve kalite standartlarını yakalamış olmalıdır. 2008 ile 2010 yılları arasında, GMP etkileri yüzünden bir çok büyük üretici, küçülmek durumunda kalmıştır.

Herhangi Bir Sağlık Probleminde Bitkisel Ürünler Kullanmak Riskli Olabilir mi?

Bazı sağlık sorunları varsa bitkisel ürünler ve besin takviyeleri güvenli olmayabilir.  Aşağıdaki sağlık sorunlarından herhangi biri varsa bitkisel ürünleri almadan önce doktorunuzla konuşun:

Kan pıhtılaşma problemleri, kanser, diyabet, genişlemiş prostat bezi, epilepsi, glokom, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, bağışıklık sistemi sorunları, psikiyatrik sorunlar, karaciğer sorunları, tiroid problemleri.

Bitkisel drogların kullanılması için tıbbi muayeneden geçmiş olmak ve kesin teşhisin konulmuş olması lazımdır. Herhangi bir rahatsızlığa yönelik olarak kullanılan bitkisel ilaçlardan olumlu sonuç alabilmek için doktor gözetiminde ve önerilen dozda kullanılması gerekir.

Bitkisel ilaçların sentetik ilaçlarla beraber kullanımı olumsuz etkileşimlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Ameliyat olacak iseniz ve bitkisel ürünler kullanıyorsanız doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bitkisel ürünler kanama ve anestezi ile ilgili sorunlar da dahil olmak üzere cerrahi, sorunlara yol açabilir. Kullanılan bitkisel ürün varsa  ameliyattan en az 2 hafta önce kullanımına son verilmelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php