Migren Nedir?

Migren Nedir ve Migren Çeşitleri Nelerdir?Ataklarla gelen kronik bir baş ağrısı olan migrende ataklar en az birkaç saat sürer, üç güne kadar devam edebilir.

 Migren Ağrısı

Ağrının en önemli özelliği ataklar şeklinde ortaya çıkmasıdır. Ağrı hafif de, şiddetli de olsa genellikle belirli bir müddet devam eder. Ağrı en az dört saat, en fazla üç gün devam eder. Ağrı çoğu kez tek taraflıdır veya bir tarafta daha yoğun hissedilir. Ağrı genellikle göze vurur. Migren hastası ağrı sırasında sesten, ışıktan rahatsızlık duyar; karanlık bir yere gitmek ister. Ağrı esnasında bulantı olabilir. Bazı kişilerde migren ağrısına kusma eşlik eder. Bir çok hasta kusunca ağrının geçtiğini belirtirler.  Migrende hasta başını oynatmak istemez. Başın hareketi ağrıyı artırır.

Migreni Hangi Yiyecekler Tetikler?

• Çikolata, peynir, süt ve süt ürünleri,  salam, sosis, bira, şarap, tuz, çerez türü gıdalar, et ve tavuk suyu tabletleri, kafeinli içecekler, turunçgiller migreni tetikleyen gıdalar arasındadır.

•Parfüm kokusu, sigara dumanı, lodos, rüzgâr, klima, parlak ışık, uyku düzenindeki bozukluklar, açlık, öğün atlama, adet dönemi gibi kadınlardaki hormonal değişiklikler migren ağrılarını artırabilir.

• Hipertansiyon ve kalp hastalıklarında kullanılan ve damarlardaki kan düzeyinin yükselmesine sebep olan ilaçlar migren ağrılarının artmasına neden olurlar. Östrojen içeren doğum kontrol hapları da migren ağrılarını etkileyebilir.

• Migreni tetikleyen en önemli unsur kadınlık hormonu östrojendir. Östrojenin yüksek veya düşük olması değil, iniş-çıkış gibi dalgalanmalar göstermesi önemlidir. Bu sebeple âdet döneminde tetiklenir, hamilelikte ise migren kaybolur. Menopozdan sonra da hormon düzeyinde dalgalanma yoktur ve hastalık geçer. Ancak bu belirtilenler auralı migren için geçerli değil. Hatta auralı migren hamilelikte daha da sıklaşır.

• Aydınlık ortam migreni tetikleyen bir faktördür. Örneğin çok güneşe çıkmak veya floresanla aydınlatılmış çok parlak bir işyeri ortamı migren ağrısını tetikleyici etki gösterebilir.

• Mevsimsel değişiklikler de migreni tetikleyebilir.

• Migrenle ilgili yapılan araştırmalar migrenin beyin hücrelerini öldürdüğünü ve sağlıklı düşünmeyi engellediği göstermektedir. Araştırmaya göre migren ağrıları sonucunda beynindeki konuşma ve denge mekanizmalarını yöneten cerebellum adlı bölge  büyük ölçüde hasar görmektedir.

Migren Çeşitleri

Tekrarlayıcı baş ağrısı atakları ve buna eşlik eden kusma, bulantı gibi başka belirtilerle kendini gösteren, sık rastlanan, kronik ve işgörmezlik yaratan nörolojik bir hastalık olan migren aurasız ve auralı migren tipi olarak ikiye ayrılır.

Aura, migrenli kişilerde baş ağrısı döneminden önce ortaya çıkan veya ona eşlik eden, genellikle 1 saatten az süren bir dönemdir. Bu dönemde kişide görme kayıpları, ışık çakmaları gibi görsel belirtiler; yüz ya da vücutta iğnelenmeler; güçsüzlük; kelime bulmakta zorlanma gibi konuşma sorunları; baş dönmesi ve çift görme gibi bozukluklar meydana gelebilir.

Aurasız migren en yaygın tür migrendir. Doğrudan doğruya başağrısıyla başlar.

Auralı migrende görme bulanıklığı, göz kararması ya da ışıklar, çizgiler görme gibi ön belirtilerle atak gelir.

Hemiplejik migrende ağrıdan önce tüm gün sürebilen güçsüzlük, uyuşma, görme bozukluğu  ya da konuşma bozukluğu olur.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Migren Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Migren hastalığının Bioenerji ile tedavi edildiğini biliyor musunuz?
    Eğer sizde veya bir yakınınızda Migren hastalığı varsa hemen bizi arayın..
    Bioenerji evi 02165456164

  2. Evet sigara,parfum kokusu ,çerez,çikolata gerçekten çok etkiliyor.Lodos olduğundada şapka ile bir şekilde korunuyoruz.Zeytinyağının ağrı kesici etkisi ,bundan başka pilates nefes alıp verme teknikleri,karanlık ve ssesiz bir oda elektronik eşyalardan uzak durma özellikle bilgisayar
    zeytinyagibutigi.com

Yorum yapın

css.php