Fermente Cod Liver Oil Nedir?

Cod Liver Oil (Morina Karaciğer Yağı) asırlar önce, İskoçya, İzlanda, Norveç ve Grönland’daki balıkçılar tarafından, maruz kalınan şiddetli soğuktan korunmak adına kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca, romatizma, kas ağrıları ve eklem sorunlarına karşı da alınmaktaydı.

1890’larda, yetersiz beslenme yüzünden 10 çocuktan 9’unda görülen raşitizm tedavisinde sıkça kullanılırdı. 1950’lerde, morina karaciğer yağı ve diğer yağlı balıklarda bulunan esansiel yağ asitleri dokosahekaenoik asit (DHA) ve ekosapetaenoik asit (EPA) ile ilgili daha fazla çalışmalar gündeme geldi. Bu araştırmalar, morina karaciğer yağının sadece romatizma tedavisinde değil, aynı zamanda kalp ve dolaşım sistemine de bir çok yararlar sağladığı modern bakış açısını geliştirdi.

Cod Liver Oil, her bir ağırlık ünitesinde, herhangi bir yiyecekten çok daha  fazla A ve D vitaminleri içerir. Tabii, Cod Liver Oil ancak küçük miktarlarda tüketilebilir, ama bir yemek kaşığı bile (yaklaşık 15 gr) yeterince tavsiye edilen günlük dozu karşılamaktadır.

Morina karaciğer yağında bulunan yağ asitleri kalbin ve beynin sağlıklı çalışması için yaşamsal önem taşıyan omega-3 yağ asiti formundadır. Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda eklemlerin ve sindirim sisteminin de sağlıklı çalışmalarında önemli bir rol oynarlar.

Cardiff Üniversitesi ile birlikte  yeni yapılan bir çalışma, morina karaciğer yağının eklemlerdeki ağrı ve inflamasyonu düşürdüğünü ve kıkırdak hasarına sebep olan enzimleri yok ettiğini göstermiştir.

Klinik çalışmalar, yağın bu işi hemoglobin A1C düzeylerini düşürmeden başarabildiğini göstermiştir, bu da şeker hastaları için önemlidir. Aslında bu yağ A vitamini içerdiğinden, alyuvarların hemoglobin üretmesine yardımcı olur.

Bu yararlara karşın, çok fazla A vitamini içermektedir. Yüksek dozlar, günlük A vitamini gereksiniminin çok üzerine çıkabilir. Karaciğer kaynaklarından elde edilen A vitamininin hamilelik süresinde oldukça zararlı olduğu saptanmıştır. Doğum öncesi kullanılan vitaminler, hamilelik sırasında diyabet hastalığını önlemek için, A vitamini bakımından düşük olmalıdır.

Fermente Cod Liver Oil

Antik dünya medeniyetlerinde, bu özel işleme yöntemi kullanılarak, morina karaciğer yağı, sadece soylular ve askerlerin kullandığı dünyaca ünlü bir iksir haline gelmiştir.

Dr. Weston A. Price, 1930 yılında, yüksek vitaminli tereyağını keşfetti.  X-faktörü keşfinin doruk noktası, yüksek vitaminli tereyağı ile geleneksel Cod Liver Oil arasındaki ekstrem sinerjik etkiydi. “Diğeri olmadan biri, hastalar üzerinde aynı şeyi yapmıyordu, ama ikisi birden adeta bir sihir oluşturuyordu.” X-faktörü yüksek vitaminli tereyağı, %100 sürekli büyüyen çimlerle beslenen inek sütü yağından ısıtılmadan üretilmişti. Çimlerin büyüme hızı, bu çimi otlatma zamanlaması, çim türleri, iklim ve özütü alma yöntemi, gerçek X-faktörü Altın Yüksek Vitaminli Tereyağı üretebilmek için oldukça önemliydi.

Morina karaciğeri, fermantasyon süreci sırasında, kendi doğal potansiyel ve gücünü koruyarak bileşenlere bölünürler. Sonuç olarak, bu yolla üretilen balık yağı, geniş bir A ve D vitaminleri izomerleri yelpazesine, daha yüksek düzeyli D vitaminine ve ek olarak K2 vitamini ve Ko-enzim Q ailesine sahip olurlar.

Fermente Cod Liver Oil, yüksek oranda eicosapentaenoic asit (EPA) içerir. Vücut, bu yağ asidini, doku hormonlarında bulunan ve prostaglandinlerde sonuçlanan yağ asitleri zincirindeki önemli halkalardan biri olan omega-3 linolenik asitten alır. Beynin ve sinir sisteminin çalışması adına bu fonksiyon oldukça önemlidir. Hidrojene yağlar olmak üzere fazla doymamış yağ tüketenler, özellikle diyabet hastaları gibi pankreas bozukluğu yaşayanlar EPA üretemeyebilir,ve yağlı balık tüketmedikçe ve yüksek kalite fermente morina karaciğer yağı takviyeleri almadıkça, prostaglandinlerin eksikliğini yaşarlar.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Fermente Cod Liver Oil Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Bu balik yagini nerde bulabilirim antalyada oturuyorum. Tesekkurler

  2. Merhaba;
    4 aylik oglum icin cod liver yagi kullanmaya baslayacagim…Dozu ne olmali?

    tesekkur ederim

Yorum yapın

css.php