Enginar Yaprağı Faydaları

Enginar Yaprağı Çayı. Enginar Yaprağı Faydaları Nelerdir? Enginar yaprağı (Cynarae folium) özellikle karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında kullanımıyla bilinmektedir. Enginarda yeralan sinarin ve organik asitler karaciğeri ve safra yollarını koruyucu etki göstermektedir. Taze yaprak veya standardize preparat şeklinde kullanılır.

Enginar Yaprağının Faydaları

• Enginar yaprağında flavonoidler, klorojenik asit, sinarin, luteolin ve cyrnaroside adlı bileşikler bulunur.

• İçeriğindeki cynarin etkin maddesi enzimlerinin düzenlenmesinde ve serbest radikal hasarına karşı karaciğeri koruyucu etki gösterir.

• Enginar yaprağı ekstresi, silymarin ( milk thistle) ve soya fosfolipidleri’nin karaciğer sağlığı için etkili olduğu bilimsel araştırmalarda gösterilmiştir.

• Karaciğerden safra yapımını uyarıcı ve safra kesesinin boşalmasını sağlayıcı etkisi vardır. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu enginar yaprağının safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarında kullanımına onay vermiştir.

• Bazı çalışmalar enginar yağrağı ekstresinin kan kolesterol düzeylerini orta derecede düşürebileceğini göstermiştir. Düşük serum kolesterole olan etkisi için günlük 900 mg ila 1500 mg’lık doz kullanılmıştır.

• Enginar yaprak ekstresinde kabızlık sorununa karşı etkili olan sinarin, scolyoside ve dicaffeoylquinic gibi maddeler bulunur.

• Bir çalışmada kabızlık da dahil olmak üzere sindirim sorunları olan insanlara günde 3 kez enginar yaprak ekstresi verilmiş ve katılımcıların büyük bir kısmında kabızlık proplemlerinde azalma olduğu tespit edilmiştir.

• Enginar yaprağı ekstresi mide yanması, hazımsızlık ve irritabl barsak sendromunda da rahatlama sağlayabilir.

Enginar Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Taze ya da kurutulmuş bazal yaprakları ve bundan hazırlanan etkili dozda preparatlar kullanılır. Enginar yaprağı ekstresi kapsül, hap ve sıvı formda mevcuttur. Sıkma suyu da standardize preparatlar kadar etkilidir.

Enginar Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Bir çay kaşığı kıyılmış kuru enginar yaprağının üzerine bir bardak sıcak su döküldükten sonra 10 dakika demlenir süzülerek içilir.

Enginar yemek olarak hazırlanırken içindeki maddeler etkilerini yitirdikleri için yeterli etkiyi sağlamaz.

Enginar Yaprağı Ekstraktı

300 mg standardize ekstre günde 3-4 kez alınır.

Bitkisel ekstrelerin üretimi denetime tabi olmadığı için yetersiz ve sahte ürünlere karşı sadece güvenilir firmaların ürünleri tercih edilmelidir.

Enginar Yaprağı Zararları Var mı?

• Enginar yaprağına ve arnika, aynısafa, civanperçemi, kara hindiba, papatya gibi bitkilere karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

• Safra koliğine sebep olabileceği için küçük safra taşları olan kişilerin kullanılmaması gerekir.

• Herhangi bir rahatsızlık için ilaç tedavisi gören kişiler önce doktorlarına danışmalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Enginar Yaprağı Faydaları” üzerine 24 yorum

  1. Enginarı bir saksıya dikin eve girerken dışarıda görebileceğiniz yerde Dursun her eve girişinde bir parça yaprağı kopar içeri girdiğinde yaprağı yıka ağzına koy çiğneme ve tutabilirsiniz posasını da yut birkaç gün sonra faydasını göreceksin bu benim kendi görüşüm tavsiye değildir. Ben şahsen uyguluyorum şişkinliğimi gideriyor. Size ne yapar bilmiyorum.

  2. Ben hepatit b rahatsızlığı var ve bana enginar yaprağı kuruyup sonrada onu kaynatıp suyunu icmemi önerdiler . Ve benim enginar yaprağı bulmak gerekir nereden temin edebilirim

  3. Taze yaprağı da aynı sekilde mi tuketelim. Karacigerimde meme ca met var. Baska önerileriniz olur mu teşekkürler

  4. Enginar yaprağını kaynatarak içmeyin.kaynamış bir fincan suyun içine atıp demleyin.süzdükten sonra aç karnına için.bu karaciğer e Detox sağlar ama safra kesesi poliplerine bir etkisi yoktur.Allah bütün hastalarımıza şifa versin.

Yorum yapın

css.php