Deve Dikeni Faydaları ve Kullanımı

Milk Thistle Nedir? Deve Dikeni Tohumu Faydaları Nelerdir? Bilimsel adı Silybum marianum olan Milk Thistle, deve dikeni ve meryamana dikeni olarak da bilinmektedir.

Karaciğer hastalıkları tedavisinde deve dikeninden  yararlanmak, Eski Yunanlılara kadar uzanır. Bu bitki, 2000 yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Deve dikeninin karaciğer tedavisi üzerinde kullanımı ve yararları konusunda, 300 den fazla araştırma vardır. Bu çalışmaların çoğu Avrupa’da gerçekleştirilmiştir ve deve dikeninin, toksik karaciğer hasarı, inflamatuar karaciğer hastalığı ve siroz gibi karaciğerle ilişkili hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri E Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

Deve dikeni (Milk Thistle) karaciğerin en yakın dostu olarak anılabilir. Milk Thistle sadece karaciğeri toksinlerden korumakla kalmaz aynı zamanda ciddi bir şifacı rolü de üstlenir. Karaciğer hücrelerini onarmaya yardım eder ve yeni hücrelerin yenilenmesini de destekler.

1970’li yıllarda, Münih Üniversitesi bilim adamları, Milk Thistle’deki karaciğere için yararlı  farmakolojik maddeleri tanımlamışlar ve bu maddelerin bilinen en öldürücü karaciğer toksinlerine karşı nasıl mücadele ettiklerini ayrıntılı bir biçimde açıklayarak bu bitkiyi onaylamışlardır.

Özetle deve dikeni,  karaciğerin günlük görevlerini yürütmesini ve kendini gençleştirme yeteneğini sağlar ve güvence altına alır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bitkideki silymarin ve silybin gibi aktif maddelerin farklı kanser türlerine karşı antitümöral etkisi tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalarda akciğer kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişimini ve yayılmasını azaltıcı etkisi görülmüştür.

Deve Dikeni Faydaları – Milk Thistle Ne İşe Yarar?

Antioksidan

Deve dikeninin içeriğindeki aktif madde olan silymarin vücudu hücre hasarına neden olan serbest radikallerden koruyan kuvvetli bir antioksidandır.

Milk Thistle ekstresi aynı zamanda, içeriğinde glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi antioksidan özelliklere sahip diğer bileşikleri motive eder.

Glutatyon, karaciğerin detoksifikasyonu için hayati bir maddedir. Bir çalışmada, deve dikeni kullanımı, vücuttaki glutatyon seviyesini % 30 oranında yükseltmiştir; bunun anlamı, karaciğerin; vücudu temizlemek ve zehirli maddelerin atılması konusunda görevlerini çok daha etkin olarak yerine getirebilmesidir.

Hepatit ve Alkol Bağlantılı Hastalıklar

• Deve dikeninin karaciğere diğer bir faydası, bir  görevli gibi çalışarak alkol tüketiminin neden olduğu toksik durumu önleme yeteneğidir. Büyük miktarlarda alkol tüketimi, karaciğerin fazlaca çalışmasına sebebiyet verdiğinden, uzun vadede siroz gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olur.

• Milk Thistle ekstresi kullanımı, karaciğer hücrelerinin onarılmasına ve yenilenmesine, aynı zamanda iyileştirilmezse siroza yol açan fibrozisi bloke eder. Araştırmalar, Milk Thistle”de bulunan silymarin adlı maddenin sağlıklı karaciğer hücrelerinin hasara uğramasını önlediğini, hasara uğramış hücrelerin ise yenilenmesini desteklediğini göstermektedir. Silymarin, hücrelerin dış reseptör bölgelerini koruyarak, toksinlerin yağlı hücre zarlarından geçip hücrelerin içine girmelerini engeller ve hücrelere girebilmiş olan toksik maddeleri etkisizleştirir.

• Deve dikeninin; siroz, alkol kaynaklı hasarlı karaciğer ve hepatit hastalıklarından muzdarip hastaların tedavilerinde oldukça büyük bir yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Aslında deve dikeni her türlü karaciğer toksisitesinde büyük ölçüde etkilidir.

• Alman araştırmacılar, ölümcül olabilen amanita mantarı zehirlenmesinden sonra oluşan toksik karaciğer hasarının tedavisinde, deve dikeninin oldukça etkili olduğunu saptamışlardır. Alman  Dr. G. Vogel, amanita mantarından zehirlenmiş 49 hastaya normal tedavilerinin yanında hergün Milk Thistle’nin etken maddelerini enjekte etmiş ve ölüm oranı ortalama %30 olan bu mantar zehirlenmesinde, Milk Thistle’nin ölüm oranını sıfıra indirdiğini tespit etmiştir.

• Antioksidanlar ve biyoflavonoidler bakımından zengin olan deve dikeninin, kronik karaciğer hastalarının kanındaki çeşitli enzimlerin düzeylerini düşürdüğü gözlenmiştir.

• 1992 yılında Almanya’da yapılan bir çalışmada Milk Thsitle’nin, karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları bulunan hastalara önemli etkiler sağladığı tespit edilmiştir. 2600’dan fazla hastanın katıldığı çalışmada hastalara 8 hafta süresince her gün standardize edilmiş Milk Thistle prepratı verilmiş ve süre sonunda hastaların %63’ü bulantısı, halsizlik, iştahsızlık ve karında şişkinlik gibi bulguların ortadan kalktığını belirtmişlerdir. Yapılan testlerde, artmış karaciğer enzimlerinin %46’ya kadar azaldığı saptanmıştır. Büyümüş karaciğerlerin %27’si normal büyüklüğe dönmüş ve %56’sı ise belirgin bir küçülme göstermiştir.

• Araştırmalar, Milk Thistle’nin en güçlü etkiyi alkol nedeniyle tahrip olmuş hücrelerde sağladığını göstermektedir. Alman araştırmacılar tarafından alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığı bulunan 116 kişi üzerinde yapılan çalışmada hastalara 2 hafta boyunca her gün 420 miligram Milk Thistle verilmiş ve süre sonunda hastalarda belirgin bir iyileşme tespit edilmiştir. Yine alkol sebebiyle karaciğer yağlanması olan 57 hasta üzerinde yapılan ayrı bir araştırmada Milk Thistle, SGOT enzim seviyesini %80 oranında azaltmıştır.

• Alman araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmalarda hepatit hastalarına 9 ay süresince günde  420 miligram Milk Thistle verilmiş ve süre sonunda yapılan testlerde karaciğer harabiyetinin iyileştiği tespit edilmiştir.

• ‘Alternatif Tıp Tam Rehberi’ adlı kitabın yazarlarından Dr. W. Lee Cowden deve dikeninin  her zaman, dilaltı L-glütasyon  ile birlikte alınması gerektiğini belirtmiştir.

(Karaciğer için faydalı diğer maddeler; catechins, alpha lipoic acid, selenyum, B vitaminleri ve ozon-oksijen tedavisidir)

Safra taşları

Devedikeni safra akışını uyarır ve hem safra taşının önlenmesi, hem de tedavisinde etkilidir.

Milk Thistle Nasıl Kullanılır?

Optimum sağlık yararları elde etmek için önerilen doz; günde 2-3 defada alınmak üzere, 200-420 mg silymarin kullanımıdır. Piyasada; 80% silymarin içeren standardize edilmiş deve dikeni kapsülü bulacaksınız. Örneğin 420 mg silimarin için 525 mg’lık Milk Thistle dozunun alınması gerekir. Doz, tek seferde değil gün içerisinde üçe bölünerek alınır.

Tedavi amaçlı önerilen doz günlük 420 mg silymarin alımıdır. Araştırmalara göre, alkolden kaynaklanan karaciğer hasarında 2 ay, kronik hepatit durumunda ise 6 ila 12 ay kullanımı gerekmektedir.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, kullanılan ürünün kalitesidir. Bitkisel ilaç üretimi denetime tabi olmadığı için yetersiz ya da sahte ürünlerle karşılaşma olasılığı yüksektir. Bu yüzden güvenilir firmaların ürünleri tercih edilmelidir. Almanya’da genellikle Legalon 70 adlı ürün kullanılmaktadır.

Milk Thistle’nin etken maddesi silymarin suda yeteri kadar çözünmediği için çay  olarak kullanımı etkili olmaz.

Milk Thistle Yan Etkileri

• Doktor onayı ve gözetiminde kullanılmalıdır.

•Kesin olmamakla birlikte sitokrom enzimlerini baskılayarak sentetik ilaçlarla etkileşime girebileceği belirtilmektedir. (Sitokin P 450 enzim sistemiyle metabolize olan ilaçlarla beraber kullanırken olası ilaç etkileşimler düşünülerek ilaçlarla aynı anda alınmaması ve arada zaman farkı bırakılması öneriliyor)

• Hormon reseptörü pozitif meme kanseri olan kişiler doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Deve Dikeni Faydaları ve Kullanımı” üzerine 30 yorum

 1. Rakımı düşük olan yerlerde deve dikeni Mayıs ayında, rakım yükseldikçe haziran ve temmuz aylarında olgunlaşır. bizim memleket k.Maraş haziran ayında çıkıyor. mümkün olduğu kadar şehrin kirli havasından uzakta olanları tercih etmek gerekir. toplarken elinize diken batmasına karşı eldiven takmak gerekir. Bir elinizde uzun saplı bir pense ile tutup, diğer elinizle kesmek gerekir.gerek baş kısmı, gerekse gövde kısımları kesilir.
  Ya gölgede kurtularak, ya da dip firizde muhafaza edilerek saklanır.
  Yetişkin bir insan için bir su bardağı kaynar suya bir tatlı kaşığı kadar koyup, on beş dakika demliyorum. yalnız kaynar suya koymadan önce tozunu falan yıkamak gerekir.
  Demlendikten sonra sabah akşam aç olarak içiyorum. deve dikeni uzun sürede etkisini gösteriyor. ve iyileştirici etkisi de uzun süreli oluyor. Başlangıçta hiç bir faydası olmadığı hissine kapılırsınız. ama gün geçtikçe allerji konusunda ilaç bağımlılığınızın azaldığını görürsünüz.
  Kış aylarında attarlarda deve dikeni tohumu oluyor. tohum kahve değirmeninde öğütlülür kaynamakta olan bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı silme konulur. Ocak kapatılır. onbeş dakika demlenir. sürdürüüp sabah akşam aç olarak içiyorum.
  Ben allerji konusunda çok fayda görüyorum.bu bir ilaç değil gıda takviyesi dir. Tüm hastalarımıza allahtan şifa diler, dualarınızı beklerim. Vahdet alacacı

 2. 48 yasindayim hipotroidi hastasiyim Kilo problemim var sagligim icin kilo vermem gerekiyor onerebileceginiz bir urun var mi?

 3. Sayın Vahdet alacacı yazın toplayıp dipfrize koyduğunuzu belirtmişsiniz acaba tohumlarını mı saklıyorsunuz

 4. Ben deve dikeninin allerjik astım ve allerjik rinit üzerinde çok Müsbet tesirlerini gördüm. Her türlü allerji hastalığına faydalı olduğunu gördüm.
  Deve dikenini haziran ayı ortalarında toplayıp dip firize koyuyorum. Yıl boyunca kullanıyorum. Poşet poşet kimyasal ilaç kullanmaktan kurtuldum.
  Tüm hastalarımıza allahtan şifa diler, dualarınızı beklerim.

 5. Ablam Karaciğer ameliyatı olalı daha 11 gün oldu.doktorlar yavaş büyüdüğünü söylüyor karacigerin.ve nakil gerekebilecegini söylediler bugünde.lütfennnnnnn yardımcı olun bana.şmdi hemen kullanabilirmiyiz devedikeni yağını.bi zararı olumu?nolur hemen cevap lütfen.Allah rızası için.

 6. Ben deve dikeni tohumlarını şehir dışında tarlalardan veya yol kenarlarından bağ makası ile koparıp kendin hazırlıyorum ve harika oluyor

 7. Deve dikeni tohumu
  Günde 10-15 gram almanız yeterli
  20 günde bir hafta ara vermeniz karaciğeri dinlendirmeniz iyi olacaktır.
  toz milk thistle ürününü 2 günden fazla tutmamanız gerekmektedir.
  Oksitlenme ve hava ile bozulmasına neden olur.
  Bu konuda en detaylı araştırmayı Alman bilim adamları yapmıştır.
  Dolayısıla tohumu havanda tahta ile döverek tüketmelisiniz.
  Ürünü organik haliyle almanız için
  Çok sayıda Çin tohumundan kaçmanız için Muğla’nın yüksek ormanlık bölgelerinden toplatılmış veya yerli ürünü bulmanız gerekmektedir.

  1 aylık kür (ort 200 gr ) 18.50 TL dir.
  Yöndem gıda A.Ş
  Levent/Beşiktaş
  Tel: 0 212 269 52 53
  İlgili kişi Şener bey

 8. Gerçekten çok yararlı bilgiler teşekkür ederim.

 9. lütfen doğal devedikeni tohumunu nerden bulabilirim yardımcı olurmusunuz

Yorum yapın

css.php