GPC ve Zihinsel Performans

GPC (GlyceroPhosphoCholine), beyin, böbrekler, kaslar, testis ve bazı başka organlar için koruyucu bir ortomoleküler besin ve hücre zarı fosfolipitler için de yapı taşlarıdır. Anne sütünde, genel sağlık ve yaşam için çok önemli teorik temel sunarak inanılmaz miktarlarda GPC (GliseroFosfoKolin) bulunur.  Bu teorik temel, GPC’nin etkileri ve beyin fonksiyonu üzerine yapılan çalışmalarla  kanıtlanmıştır. Sonuç olarak GPC, hücresel düzeyde, en ideal fonksiyon ve korumayı sunmaya yardımcı olur.

GPC, tüm beden hücrelerinde var olan önemli bir besindir; ama öncelikle karaciğer, beyin ve sinir sistemi dokularında bulunur. GPC’nin, büyüme hormonunun hormon salgılaması etkilerini teşvik ettiği; genç, yaşlı ve alzheimer’a benzeyen bir hastalık olan demans’lı bireylerde, insan büyüme hormonu salgısını arttırdığı görülmüştür.

GPC, fosfolipitlerin metabolik habercisidir. GPC’de; fosfolipid’in bir parçası olan, molekülü suda çözünür yaparak kolin kaynağı tarafından kolayca emilimini sağlayıp, kan-beyin bariyerinden geçebilmesine neden olan lipofilik yağ asiti yoktur. Kolin ise, vücuttaki tüm kolinerjik süreç için kilit metabolit olan asetilkolin’in habercisidir. Literatürdeki GPC ile ilgili klinik çalışmalar, onun nörolojik beyin fonksiyonları ve dikkat, hafıza desteği, hatırlama ve bilme gibi bilişsel performansları geliştirmekteki öneminin altını çizmişlerdir.

GPC ve Zihinsel Performans

GPC’nin bir zihin geliştiricisi olabilmesi için türlü yollar mevcuttur. Alpha GPC terapisi, merkezi sinir sistemi düzeyinde, fosfoinositide’lerin sinyal iletimine uygun olması da dahil olmak üzere, fosfolipid sentezi oranını çoğaltmakla sonuçlanabilir.

Klinisyen Lucilla Parnetti’nin yaptığı bir çalışma, GPC’nin, zayıf beyin dolaşımı ya da alzheimer hastalığı yüzünden kaynaklanan hafıza gerilemesi yaşayan bireylere yarar sağladığını göstermiştir. Çalışmaya göre GPC aynı zamanda, felç sonrasında, beynin iyileşmesi konusunda da değerli bir araç olduğunu göstermiştir. Klinik çalışmalar, alzheimer ile mücadelede, 1200 mg.lık dozların uygun olduğunu göstermiştir.

Orta yaşlı denekler üzerinde yapılan deneylerde, GPC, zihinsel performansın bir çok fizyolojik değerlerini geliştirdiğine tanık olunmuştur; Reaksiyon zamanı, görsel uyarılma potansiyeli, ve EEG delta yavaş dalgaları. Yaşlılarda, GPC zihinsel performansı geliştirmekte, yeniden canlandırmayı beslemektedir. 1799 hastanın katıldığı  çalışmada, katılımcılar hafıza, dikkat ve diğer bilişsel nitelikler gelişmiştir. Ön çalışmalarda, 28 gün boyunca, günde 1200 mg Alpha-GPC, bunu takiben 6 ay boyunca günde 3 kez ağızdan 400 mg Alpha-GPC (1200 mg./günlük) verilen insanların düşünme becerilerinin düzeldiği ve daha kuvvetli çalıştığı görülmüştür.

Yapılan araştırmalarda GPC ile ilgili elde edilen sonuçlar;

• Azalan zihinsel fonksiyonlarda canlanma

• Zihinsel süreçte hız ve genel keskinlik

• Konsantrasyon ve hatırlamada gelişme ve destek

• Beyin fonksiyonlarda ve dolaşım yoksunluğunda iyileşme

• Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında yenilenme

• Sperm performansı ve doğurganlıkta gelişme.

Avrupa’da, GPC, Alzheimer hastalığı tedavisinde reçeteli ilaç olarak satılmaktadır.  Oral ve enjeksiyon olmak üzere 2 formu mevcuttur. Amerika’da ise GPC sadece diyet takviyesi olarak, hafızayı güçlendirmek üzere piyasadadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“GPC ve Zihinsel Performans” üzerine bir yorum

Yorum yapın

css.php