Ülser Belirtileri

Ülser Belirtileri Nelerdir? Ülser Nedir? Sindirim sisteminin herhangi bir yerinde meydana gelen yaraya verilen isim olan ülser en çok onikiparmakbağırsağı ve midede görülmektedir.

Ülser Nasıl Teşhis Edilir?

Ülserin tanısı endoskopiyle konulur. Ayrıca endoskopi yardımıyla alınan mukoza örneğine hızlı üreaz testi uygulanarak ülserin helikobakter pilori mikrobuna bağlı gelişip gelişmediği tespit edilir.

Ülser Belirtileri Nelerdir?

• Yanıcı ve kemirici biçimdeki ağrı en sık görülen ülser belirtilerindendir. Ağrı genellikle açken olur ve genellikle bir şey yenilmesi ya da antiasit ilaç alınmasıyla geçer. Ağrı bazende tok karnına da olur. Ağrının sırta vurması ve gece uyandırması en önemli özelliklerinden biridir. Genellikle şişkinlik ve mide bölgesindeki ağrıdan şikâyet edilir.

• Ülserin olduğu bölge delinebilir. Aniden kendini gösteren çok şiddetli karın ağrısı mide delinmesinin en önemli belirtisidir.

• Onikiparmakbağırsağı midenin çıkışına denir. Burada sorun varsa ağrı, yanma, bulantı ve kusma gibi yakınmalar olabilir. Bazen ülserin ilk belirtisi mide kanaması biçimde görülür. Onikiparmakbağırsağı ülseri 30-50 yaşları arasında görülür. Erkeklerde kadınlara nazaran daha çok görülür. Mide içindeki ülser ise 60 yaşından sonra ve kadınlarda daha fazla rastlanır. Bunun nedeni kadınlarda romatizma ilaçlarının kullanımının daha fazla olması ve adet dönemlerinde kullanılan ağrı kesicilerdir.

Ülserin Nedenleri – Ülser Neden Olur?

Helicobacter pylori, aspirin ve ağrı kesiciler, asit salgılamasını artıran hormonal rahatsızlıklar, vücudun kendi kendine gösterdiği reaksiyonlar sonucu görülen rahatsızlıklar, fazla alkol kullanımı, alerjik reaksiyonlar, devamlı steorid içermeyen iltihap önleyici ilaç kullanılması, mide iç kısmının mide asitlerine  dayanıklılığının azalması, mide asidinin fazla şekilde üretilmesi.

Ülserin en önemli nedeni midenin son kısmında iltihaplanmaya yol açan helikobakter pilori mikrobudur.

Aspirin, romatizma ilaçları, sigara ülsere neden olur, ya da ülserin iyileşmesini güçleştirir veya iyileşmiş olan ülserin tekrarlamasına sebep olur.

Ağrı kesici ve non-steroidal anti-romatizmal ilaçlar koruyucu bariyer görevi gören mukozanın oluşumunu engelleyerek ve bozarak  ülsere neden olur.

Stres ülsere neden olmamakla birlikte ağrı, ekşime, bulantı ve şişkinlik yapabilir.

Mide Ülseri Belirtileri

• Karnın üst orta taraflarında oluşan ağrı

• Mide bulantısı

• Mide ekşimesinden doğan göğüste yanma

• Yemeklerden birkaç saat sonra yada yemeklerden önce artan ağrı

• Geceleri uyanmaya neden olan ağrı

•Ülser tedavi edilmediği takdirde mide delinmesi ve mide kanamasına yol açabilir.

Mide kanaması iki şekilde olur. Kan kusması görülür. Kusma kırmızı kan veya kahve telvesi  biçimindedir. Bu kusmaya siyah, katran renginde, cıvık dışkılama eşlik eder. Bazen de mide kanaması hiç kusma olmadan yalnızca böyle bir dışkılamayla kendini gösterebilir.

Mide delinmesinde ani ve şiddetli bir ağrı görülür. Karın çok sertleşir, hareket halinde mide ağrısı şiddetlenir. Böyle bir durum derhal ameliyat gerektirir.

Ülserlerde bazen acil müdaheleyi gerektiren bulgular vardır. Kanlı kusma, siyah renkli dışkı, kronik bulantı ve kusma, kilo kaybedilmesi, nedeni açıklanamayan demir eksikliği ve kansızlık durumu, karında ele kitle gelmesi.

Ülserin pankreasa veya diğer komşu organlara geçmesi, ciddi kanamalar, mide delinmesi, tıkanıklık gibi durumlarda ameliyat gerekir.

Ülserin teşhisinde endoskopi tekniği kullanılmaktadır. Endoskopik yöntemlerin ve ilaçların gelişmesiyle ülserin tedavisinde nadiren ameliyata ihtiyaç duyulmakta, ameliyata genel olarak delinme ve kontrol edilemeyen hastalarda son seçenek olarak başvurulmaktadır.

Ülser Tedavi Edilmezse Ne Olur?

• Tedavi edilmediğinde ülser pankreasa veya diğer komşu organlara geçebilir ve sürekli ağrıya yol açar.

• Mide veya onikiparmak bağırsağında delinmeye neden olabilir.

• Büyük damarları bozarak kanamaya neden olabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ülser Belirtileri” üzerine 9 yorum

 1. Arkadaşlar nero endokrin tümör kısa ismi net hepiniz bunu araştırın eğer mideniz devamlı ağrıyorsa bu tümörden suphelenmesini söyleyin doktorunuza bu tümör bağırsak mide yada heryerde olabilir bunu ciddiye alin

 2. benim miğdem cok agrıyor bazen bi tokluk hıssı gelıyor cok acken bile tok gibi oluyorum
  sürekli geğirme var ağrı bazen şiddetleniyor bazen geciyor

 3. Arkadaslar mide asidi azaldigi zaman ūlser gastrit bakteri ortaya cikiyormus

 4. Arkadaslar dr gökşin Balım ı takip edin mide rahatsizligini anlatıyor

 5. Doktor beyler doktor bayanlar benim hastalıgım2007 den beri devam edıyor gitmedıgım hst kalmadı hepsı normal denıyor konuya gelicem yanma mideden basladı cay bile icemiyordum bakterı var dendı nefesborusunda bi tup hap verdı gectı karın agrısı ogun bugun cekıyom kolonoskopı yaptırdım temız dendı safra kesesı doktoru bagırsak cıkısında kırısıklık var gastrologıye yonlendırdı safra kesesını aldılar bagırsagın cıkısı yesıllenmiş gastroloji flim cek normal hersey dıyo sımdı gastro entoloji renkli flim kadı son care ne onerırısınız sırtıma kadar vuruyor agrı kan yok kusma oluyor 10gunde dortgun yatırıyor hastalık.tsk. care ıstıyorun ıyı calısmalar.?

 6. İki haftadır mide bulantısı,yanma , sancı şeklinde sırt ağrısı, midenin üst kısmında ağrı yaşıyorum halsiz bırakıyor beni. Sırtıma vuran ağrı koluma da vuruyor sanki ve nefesimi kesiyor adeta. 31 yaşındayım. 4-5 yıl önce kusma bulantı ve yanma Şikayeti ile endoskopi yaptırdığımda ufak zararsız bir yaradan söz edilmişti. Son iki senedir neredeyse hiç sıkıntı yaşamadım. Tüm bunlar ülser olabilir mi ve ne yapmalıyım? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

 7. paylaşım için tşkrler.benimde midem 3 4 yıldan fazladır ağrıyor doktora gittim yerinden kalkıp bakmaya tenezzül bile etmedi.en iyisi özel bir hastahaneye gitmek.

 8. 18 yaşındayım midem çok ağrıyo bü 8 veya 9 gün sürebiliyo bulantı var kusma var yanma var kilo kaybı var sırtıma doğru giden bi ağrı başladı bu günlerde doktora gittim ilaç verdi gönderdi ilaçlar pek fayda etmiyo ne yapmalıyım

 9. 50 yaşında 2defa bel fıtığı amelayatı 1defa safra kesesi amelayatı geçirdi.midesinde reflü var ne yese dokunuyor.bu seferde ayagında şişlik var üzerine basamıyor.acilen ne yapmamızı önerirsiniz.ayağı için ortapediyede.gidildi.krem verdi bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz şimdiden teşekkürler

Yorum yapın

css.php