D Vitamini Eksikliği ve Diyabet İlişkisi

Tip 1 diyabet pankreasta bulunan ve insülin üreten beta hücrelerinin otoimmün bir süreç sonunda zedelenmesiyle ortaya çıkar. Bu hastalık, İnsüline Bağımlı Diyabet olarak da adlandırılır. Tip 1 diyabetk genellikle çocukluk yaş grubunda başlamakla beraber her yaş grubunda görebiliyor.

D Vitamini Eksikliği ve Diyabet ; ABD’li araştırmacıların yaptığı bir araştırma D vitamini eksikliği ile Tip 1 diyabet hastalığı arasında ilişki olabileceğini göstermiştir. “Diabetes Ratgeber” adlı dergide bildirilen habere göre, araştırmacılar, 1980’li yılların ortasından bu yana 8 milyon ordu mensubundan alınan, 40 milyon kan örneğini analiz etti. D vitamini seviyesi 75 nmol/l üzerinde olan genç yetişkinlerde Tip 1 diyabete yakalanma oranının, daha düşük D vitamini düzeylerine sahip olan kişilere göre yarı yarıya azaldığı saptandı.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php