D Vitamini Eksikliği ve MS

D vitamini  Multiple Skleroz (MS) hastalığına yakalanma olasılığını azaltabilir. Oxford Üniversitesi Klinik Nöroloji bölümünden George Ebers yaptığı açıklamada, hastalığın kökenleriyle hem genler hem de çevrenin doğrudan ilişkili olduğu yönünde veriler olduğunu ifade ederek, yaptığı araştırmada, hamilelik sırasında ve çocuklukta D vitamini yetersizliğinin, kişinin küçük yaşta bu rahatsızlığa yakalanma riskini artırabileceğini gösterdiğini söyledi. George Ebers’in araştırması, D vitamininin, Multiple Skleroz’a yakalanma riskini 3 kat artırdığı saptanan, belirli bir genetik varyantı etkilediğini göstermiştir.

Avustralya’da yapılan diğer bir araştırmaya göre güneşe uzun süre maruz kalan ve D vitamini düzeyi yüksek olan kişilerin MS hastalığına yakalanma olasılığı daha az olmaktadır. Neurology Dergisi’nde rapor edilen araştırma, Ulusal Avustralya Üniversitesi’nden Robyn Lucas liderliğinde gerçekleştirildi.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php