Chanca Piedra ve Böbrek Taşları

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir? Chanca Piedra, Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yetişen küçük bir bitkidir. Bitkinin İspanyolca adının (Chanca Piedra) anlamı “taş kıran”dır. Uzun yıllardır geleneksel tıpta, vücuttaki safra, böbrek taşını parçalamaya yardımcı olarak kullanılır. Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde, bitkiye “quebra-pedra” ya da  “arranca-pedras” adları verilmiştir. Her ikisi de “taşları kırmak” anlamına gelir. 1960’lı yıllardan beri, Chanca Piedra’yla ilgili yayınlanan bilimsel araştırmalar giderek çoğalmaktadır, şimdiye kadar 300’den fazla çalışma yayınlanmıştır.

Chanca Piedra ve Böbrek Taşları

Böbrek taşları için Chanca Piedra’nın ilk kayda değer çalışma alanı, 1990 yılında, Brezilya, Sao Paulo’da Paulista School of Medicine’da olmuştu. Bu çalışma, böbrek taşı olan insanlar ve fareler üzerinde yapıldı. Deneklere 1-3 ay boyunca Chanca Piedra çayı verildi, ve raporlar, çayın taşları ayıkladığı yönündeydi. 1990’lardaki araştırma, aynı zamanda, iç sıvıların rahat akabilmesi için safra kesesi ve böbrekteki tıkanıklıkların oluşumunu azalttığını göstermiştir. Böbrek taşları, idrar konsantre hale geçtiğinde ve mineraller kristalize olduğunda böbrek içinde forme olan mineral ve asit tuzlarının kalıntılarıdır.

1999’da yapılan bir çalışmada, araştırmacılar, chanca piedra’nın kalsiyum oksalat kristalleri üzerindeki engelleyici etkisinin güçlü ve etkili olduğunu ve var olan taşların boyutlarını küçültebildiğini onaylamışlardır.

Brezilya’da yürütülen bir çalışma, chanca piedra’nın terapötik etkisinin, taşların biçimini ve dokusunu, daha düzgün, belki de kırılgan bir hale sokabilme, değiştirebilme kabiliyetinden dolayı olduğunu söylemektedir. Bu yüzden taşlar ortadan kalkıyor/çözülüyordu.

Almanya, Nürnberg’den Dr. Wolfram Wiemann Almanya’da, tıbbi çalışmalarında chanca piedra kullanmıştır. Karşılaştığı hastalarındaki safra kesesi taşı ve böbrek taşlarının, bir-iki hafta içerisinde, %94 oranında tümüyle ortadan kalktığını belirtmiştir. Araştırmaya göre, taşların geçişi sırasında, krampın dışında bir yan etkiye rastlanmamıştı.

Journal of Urology’de rapor edilen 2006 yılına ait bir çalışma, şok dalga terapisine katılan 150 böbrek taşı hastasını test etmişti. Bu terapinin tamamlanmasından sonra, hastaların yarısına, 30 gün boyunca, her gün 2 gr. chanca piedra verildi. Taşların temizlenmesi, mide röntgeni ve ultrason taraması ile, 30, 60, 90 ve 180 gün sonra değerlendirildi. Chanca piedra alan hastalarda, kontrol gruba oranla, %10-23 oranında taş temizlenmesi görülmüştü.

Karaciğer Sağlığı

1980’lerde, Japonya ve Hindistan’da yapılan çalışmalar, chanca piedranın karaciğeri iyileştiren özelliklerini gözler önüne sermiştir. Bu özelliklerin temel bileşenleri,  phyllanthin, hypophyllanthin triacontanal’dı. Chanca piedra’da bulunan glikosidlerin, bir Japon araştırma grubunun 1988 ve 1989 yıllarında yaptığı bir çalışmada, aldoz redüktaz inhibitörü ihtiva ettiğini göstermiştir.

Karaciğere olan yararlı etkisi ve özellikle sarılık tedavisindeki başarısı, 1983 yılında Dixit & Achar; ve 1982 yılnda, SP Thyagarrajan önderliğindeki bir grup Hintli bilimadamının in vitro çalışmalarında, bitki ekstresinin Hepatit B’nin viral yüzeyi antijenlerini etkisiz kıldığı, bilimsel koşullarda kanıtlanmıştı. Phyotherapy Research dergisinin 1996 sayısında da yayınlandığı gibi, bitkinin karaciğer sorunlarına iyi geldiği bir çok çalışma ile gösterilmiştir. Hindistan’da, 2002 yılında yapılan bir başka çalışma ise, chanca piedra’nın karaciğer safra salgısının yükselmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Chanca Piedra ve Böbrek Taşları” üzerine bir yorum

  1. Chanca Piedra Safra taşı nasıl iyi gelirmi 12 mm safra taşım var sorunumu ameliyat OLMADAN düşürür mi iyi günler dilerim

Yorum yapın

css.php