Çarkıfelek Çiçeği

Çarkıfelek Çiçeği Hakkında Bilgi. Passiflora Nedir? Latince adı Passiflora incarnata olan çarkıfelek çiçeği fırıldak çiçeği olarak da bilinmektedir. Anavatanı Güney Amerikadır. Passiflora incarnat ülkemizde yetişmez, ülkemizde yetişen mavi çarkıfelekotu ise tıbbi amaçla kullanılmaz.

400 ayrı çeşidi olmakla birlikte kullanılan tür Passiflora incarnatadır. Tedavi amaçlı olarak bu tür kullanılır. Diğer türleri yetersiz ya da etkisizdir.

Çarkıfelek Faydaları – Passiflora Ne İşe Yarar?

• Çarkıfelek otu uykusuzluk sorunlarına yönelik kullanımıyla bilinmektedir. Uyuyamamak ve uykuya dalamamak gibi durumlarda etkilidir.

• Çarkıfelek bitkinin hazırlanan preparatlarının sedatif etkisi vardır ve anksiyeteye karşı Kuzey Amerika ve Avrupa’da uzun bir süredir kullanılmaktadır. Anksiyete, histeri, uykusuzluk gibi sorunlara karşı geleneksel tıbta kullanılmıştır.

• Özel biyokimyasal mekanizması tam olarak bilinmese de  beyinde gama-amino butirik asit (GABA) adı verilen bir kimyasalın düzeyini artırdığı düşünülmektedir. GABA stresle ilgili mesajların merkezi sinir sistemindeki reseptörlere ulaşmasını önler.

• GABA’nın yüksek düzeyleri belli beyin hücrelerinin aktivitesini azaltır ve kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlar.

• ‘Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics’ 2001 Ekim sayısında yayınlanan çalışmaya göre Çarkıfelek çiçeği yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde reçeteli anti-anksiyete ilacı oxazepam kadar etkili ve oxazepam’a göre daha az yan etki oluşturmuştur.

• 2011 de European Neuropsychopharmacology dergisinde yer alan bir makalede Çarkıfelek bitkinin anti-anksiyete etkisinden bahsedilmiştir.

• Çarkıfelek çiçeği 1978 yılına kadar Amerika’da reçetesiz doğal sakinleştirici bir ilaç olarak onay görmüş ancak daha sonra etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmadığı gerekçesiyle bu karar iptal edilmiştir.

• Almanya’da ise uykusuzluk ve sinirlilik için reçetesiz olarak kullanılmaktadır. Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu gerginlik, huzursuzluk ve sinirlilik ile ilgili uykusuzluk sorunlarında çarkıfelek bitkisinin kullanımını onaylamıştır.

• Uykusuzluk ve strese yönelik kullanımları dışında Passiflora  epilepsi, yüksek tansiyon, menopoz şikayetleri, çeşitli sebeplere bağlı spazmlar ve ağrılar, zona ağrısı ve çeşitli ilaç bağımlılıkları gibi sorunlarda da kullanılmaktadır.

Pasiflora Nasıl Kullanılır?

Bitkinin parçalanmış veya kıyılmış taze ya da kurutulmuş topraküstü kısımları kullanılır.

Çarkıfelek bitkisinin sıvı ekstre ve tentür, çay, kapsül ve tablet gibi formları vardır.

Çay olarak gün boyunca 3-4 bardak içilebilir. Sıvı ekstresi günde üç kez 10 ila 30 damla olarak alınabilir.

Çay; 1 kahve kaşığı kıyılmış çarkıfelek otunun üzerine bir fincan kaynar su döküldükten sonra 5 dakika süresince demlendikten sonra süzülerek içilir. Yatmadan evvel 1-2 fincan içilir.

Çarkıfelek genellikle diğer yatıştırıcı bitkilerle birlikte kullanılır. Komisyon E tarafından onaylanan standart sakinleştirici bir çay formülünde % 30 çarkıfelek, % 40 kediotu kökü ve % 30 melisa bulunmaktadır. (140 mg çarkıfelek otu, 300 mg kediotu kökü ve 100 mg şerbetçiotu ekstresi içeren kombine preparat Moradorm Almanya’da satılan en yüksek dozlu kombine üründür)

Alıç bitkisiyle kombine edildiğinde gastrit ve kolit ile ilişkili sindirim spazmlarını azaltabilir.

Tedavi amaçlı olarak Passiflora incarnata bitkisinden hazırlanan ürünlerin kullanılması gerekir. Diğer türleri etkisiz ya da yetersizdir. Mavi çarkıfelekotu ise toksik etkisi nedeniyle zararlıdır.

Pasiflora Yan Etkileri Var mı?

• Bağımlılık yapmaz. Yan etkisi nadirdir ve de kişinin günlük fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilemez.

• Barbitüratlar, Xanax, Valium, Ambien, Sonata, Lunesta, Rozerem, trisiklik antidepresanlar ya da monoamin oksidaz inhibitörleri gibi diğer sakinleştiricilerle beraber alınmamalıdır

• Kan inceltici ilaç tedavisi görenler doktorlarına danışmalıdır.

• Gebelik veya emzirme döneminde alınmamalıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Çarkıfelek Çiçeği” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba herkese ben on yıldır uykusuzluk çekiyordum ne ilaç varsa denedim doktor doktor gezdim artık telesim düşmüştü taki bu passiflora incarnata tanıyana kadar mükemel bir birşey bunu icat edenden allha binlerce kere razı olsun 👍👍👍👍👍🙏🙏🙏

  2. Doğada yetişen bir çok çiçek sakinleştiriciden, gıda takviyesine kadar bir çok işe yarar. Mesela ocaliptus yapraklarından elde edilen yağ bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ve haşere ve sinek kovucudur.

Yorum yapın

css.php