Mide Bulantısı Sebepleri

Mide bulantısı sebepleri nelerdir? Sabahları hissedilen mide bulantılarının sebepleri ; Hamilelik, ülser, gastrit, gıda zehirlenmeleri, geniz akıntıları ya da kalp krizi olabilir.

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısı, altta yatan patolojik bir durumun dışarı yansımasıdır. Ancak hamilelikte ve psikolojisi kötü olan kişilerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusma görülebiliyor.

En çok sindirim sistemi sorunları, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon ya da diyabet, kokulara ve  görüntülere karşı aşırı hassasiyet ve iç kulakla ilgili sağlık sorunları olan kişilerde görülmektedir.

Bazı kişilerde kimyasal değişikliklerle uyarılan hücre ya da sinir uçları duyarlılığı daha fazla olduğu için bulantı daha sık ve çabuk oluşabilir.

Gebelik

Gebelikte görülen kusmalar ilgili fetüsün gelişiminin ilk aylarında daha fazla olur. Bulantılar kusma, iştahsızlık ve belli kokulara karşı aşırı hassasiyetle birlikte olabilir. Uzmanlar özellikle sabahları yoğunlaşan mide bulantısının, vücudun bebeği korumak amacıyla riskli olabilecek dış etkenlere karşı geliştirdiği bir tür uyarı olduğunu belirtiyorlar. İlk üç aylık devre bebeğin iç organlarının oluştuğu dönemdir. Bu sürede toksik maddelerin girmemesi gerekiyor.

Mide bulantıları genellikle ilk hamilelikte daha fazla olur. İkiz ve üçüz hamileliklerde bulantı ve kusma daha şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Merkezi sinir sistemindeki bulantı merkezinin hassasiyeti fazlalaşır ve daha önceden  etkili olmayan  birçok uyaran ile bulantı ve kusma tetiklenir.

Mide bulantısı hamile kadınların yarısından fazlasını etkiler. Hamileliğin erken dönemlerinde kötüleşir. Genellikle ilk adet gecikmesinden  birkaç gün sonra başlar ve  artarak 8. haftada dayanılması en zor günlere ulaşır. Daha sonrasında yavaş yavaş azalan bulantı ve kusmalar 14. hamilelik haftası civarında kaybolur.

Besin Zehirlenmeleri

Gıda zehirlenmeleri bulantıya yol açabilir. Bozuk besinlerin yenilmesinden  6-48 saat sonra bulantı ve kusma başlar ve belirtiler 1-2 günde geçer. Besinlerin saklanması, hazırlanma ve sunulma aşamalarında gerekli sağlık koşullarının yeterli olmaması gıda zehirlenmelerine yol açan nedenlerdir. Gıdaların infeksiyona sebep olan mikroorganizmalarla ya da toksin maddelerle bulaşmaları zehirlenmeye sebep olur.

Ülser ve Gastrit

Bulantı ve kusma gastritin belirtisi de olabilir. Mide ülseri olan kişilerde bulantı ve kilo kaybı da olabilmektedir. Midede hafif yanma ve dolgunluk ile başlayıp şiddetli ağrı, bulantı ve kusmaya yol açan belirtiler peptik ülserin işaretleri olabilir.

Aşırı oranda alkol tüketimi gastrite yol açabilir. Alkol özellikle aç karnına alındığında midenin koruyucu tabakasını bozar ve mideyi hidroklorik asite daha hassas bir duruma getirir. Alkoliklerde gastrit belirtileri iştahsızlık, sabah bulantı ve kusmaları olarak ortaya çıkabilir.

Migren

Abdominal migren olarak bilinen migren türü, herhangi bir başağrısı olmadan  mide bulantısıyla kendini gösteriyor. Karnın orta bölgesinde tekrarlayan hafif veya şiddetli ağrı nöbetleri bazen üç güne kadar devam edebiliyor.

Kalp Krizi

Kalp krizinden önce görülen en önemli belirti mide bulantısıdır. Göğüs ağrısı ile birlikte bulantı, terleme, cildin soğuk olması ya da soluk renkli olması gibi belirtiler oluşuyorsa nedeni kalp krizi olabilir.

Özellikle kadınlarda, yaşlı kişilerde, şeker hastalarında kalp krizi kendini yalnızca karın ağrısı ya da nefes darlığı bazende sadece bulantı veya halsizlikle gösterebilir.

Diğer Sebepler

Kafa içinde basınç artışı, yüksek tansiyon, psikojenik sebepler, viral ya da bakteriyel sebepli ishal ve ileri evre böbrek yetmezliği gibi durumlarda da mide bulantısı görülür.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Mide Bulantısı Sebepleri” üzerine 8 yorum

  1. İki aydır miyde bulatısı ve baş dönmesi var ve çok halsizlik yaşıyorum ne yapmamlazım hamile değilim çekilmez duruma geldim bıkmış durumdayım

  2. Mrb adet günüm 5 gün gecikti.mide bulantım var goguslerimde şişkinlik var ayrıca damarlarım çok belirgin . Sıkça idrara çıkıyorum . Geçen ay adetim yine gecikmishti. Hamile olabirmiyim. Lütfen cvp verin.

  3. Sabahları öyle bi bulantı geliyor ki Allahım al canımı diyorum

  4. meraba benim 2-3 haftadir midem bulaniyo genellikle yemeklerden sonra olup. tekrar yeme istegi oluturuyor.
    haftada bir iki kez de ishal oluyorumm. nededeni nedir acaba

  5. Benim dört gündür migdem bulanıyo sürekli yemek kokularınada gelemiyorum her iki gögüslerim de agrıyo cvp yazarsanız sevinirim

  6. IBu aralar kokulara karsi asiri hassasiyetim var.mide bulantilarim oluyo ve kusuyorum hamile degilim hamile olma olasiligida yok.neden olabilir

  7. Merhaba.. Benim 1 haftadır belli aralıklarla midem bulanıyor fakat kusma yok. Midemin bulantısı bazen ağrıya dönüşüyor ve sırtıma vuruyor ağrısı nedenini bilen lütfen yorum yazsın hiç çekilmiyor ağrı ve bulantı 🙁

Yorum yapın

css.php