Radyasyonu Emen ve Azaltan Bitkiler

İnsanlar dünyada var olduğundan radyasyonla beraber yaşıyor, doğal ve yapay nedenlerle radyasyona maruz kalıyor. Radyasyonun zararlı olması ışınlama derecelerine diğer bir ifade ile maruz kalınan radyasyon miktarına bağlı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının verdiği bilgilere göre, doğal radyasyon sebebiyle tüm canlılar yıllık ortalama 2,8 milisivert (mSv) radyasyona maruz kalıyor. Bunun %85’i doğal nedenlerden (topraktan, güneşten ve uzaydan gelen kozmik ışınlardan) kaynaklanıyor. %14’ü tıbbi ışınlamalar ve %1’i de insan yapımı (nükleer silah denemeleri sebebiyle atmosfere salınmış radyoaktivite ve nükleer santral) faktörlerden kaynaklanıyor. Araştırmalar, bazı bitkilerin aktif olarak ortamdaki radyasyonu emebildiğini göstermiştir. Elektromanyetik radyasyonun olumsuz etkilerini azaltmak için bazı bitkiler kullanılabilir.

Radyasyonu Emen Bitkiler

  • Sansevieria (Yılan Bitkisi)
  • Betel Leaf Plant (Tembul Yaprak Bitkisi)
  • Kaktüs
  • Spider Plant (Örümcek Bitkisi)
  • Stone Lotus Flower (Taş Lotus Çiçeği)
  • Asparagus Fern
  • Areca Palm
  • Aloe Vera
  • Sarmaşık
  • Sunflower (Ayçiçeği)

 

 

 

Sansevieria (Yılan Bitkisi)

Sansevieria, Batı Afrika’da yetişen ve yılan bitkisi olarak da bilinen bir bitkidir. Araştırmalar Sansevieria’nın belirli radyasyon türlerine karşı olduğunu göstermiştir. Bilgisayarın yakınına ya da diğer radyasyon kaynaklarına yakın bir yere koymak, odanın sağlıklı kalmasına yardım eder. Ayrıca CO2’yi oksijene dönüştürerek daha temiz hava sağlar. Yılan bitkisi odanın içinde çoğu bitkiden daha fazla oksijen yayar. Araştırmacılar Sanseveira bitkisinin 100 farklı zehir türünü emebildiğini saptadılar.

 

Betel Leaf Plant (Tembul Yaprak Bitkisi)

EMF’nin en önemli emicileri arasında olan Tembul yaprak bitkisi hidroksil ve süperoksit temizleme etkisine sahip olduğu için, bu bileşenleri havadan uzaklaştırmak amacıyla tercih edilebilir. Hindistan Kalküta’daki Temel Tıp Bilimleri Enstitüsü araştırmacıları, tembul yaprak bitkisinin özünü araştırdı. Ekstrenin etkili bir biçimde radyasyona bağlı DNA hasarını önleyerek çalıştığını tesbit ettiler. Ekstrenin DNA’yı radyasyondan belirli koşullarda koruyabildiği saptandığından, aynı zamanda evdeki radyasyonu da absorbe edebileceği düşünülüyor.

Kaktüs

2005 yılında NASA’nın yaptığı bir araştırmaya göre en az beş bitkinin EMF radyasyonunu bilgisayarlar ve telefonlar gibi elektronik cihazlardan azaltabileceğini göstermiştir. Bu bitkilerden biri de kaktüstü. Özellikle bilgisayarların neden olduğu radyasyonu emmek için kullanışlıdır. Ayrıca yakındaki cep telefonu istasyonlarından gelebilecek radyasyonu absorbe eder.

Spider Plant (Örümcek Bitkisi)

Araştırmalar örümcek bitkisinin aldehit ve formik asit gibi zararlı gazlar dahil olmak üzere farklı kirletici maddeleri emebildiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda elektronik cihazlardan radyasyonu emer.

Stone Lotus Flower (Taş Lotus Çiçeği)

Taş lotus çiçeğinin güçlü hava temizleme özellikleri bulunur. EMF radyasyonunun emilmesinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Radyasyonu emmek konusunda en verimli bitkilerden biridir.

Asparagus Fern

Gama radyasyonuna maruz kalan insanlar için olumlu etki gösterir. Bilgisayar, televizyon ya da diğer elektronik cihazlardan kaynaklanan elektromanyetik dalgaları emer.

Areca Palm

Areca Palmiye güçlü bir EMF radyasyonu emicisidir ve havadan toksinleri de temizler.

Aloe Vera

Aloe Vera, radyasyon ve EMF emisyonlarını emen en iyi bitkilerden biridir. Ayrıca birçok bitki gibi de de havayı temizler, karbondioksiti emer ve oksijene dönüştürür.

Sarmaşık

Sarmaşık radyasyonun en iyi emicilerinden biridir. 24 saat içinde havadaki benzen % 90’a kadar emebilir.Bunun yanı sıra, karbondioksit, karbon monoksit ve formaldehit gibi maddeleri temizleyerek hava kalitesini artırır.

Sunflower (Ayçiçeği)

Ayçiçeği nin, radyasyonun en etkili emicilerinden biri olduğu kanıtlanmıştır. Ayçiçeği bitkileri, radyoaktif sezyumun uzaklaştırılması amacıyla Çernobil bölgesi çevresine dikilmiştir. Fukushima nükleer santralini çevreleyen toprakların kalitesini yükseltmek amacıyla Budist rahipler, radyasyonu absorbe etmek için ayçiçekleri, cockscomb, amaranthus ve field mustard ekmişlerdir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php