Kırmızı Biber Faydaları

Kırmızı Biber Faydaları ve Acı Biber Faydaları Nelerdir? Kurutulmuş veya taze olarak tüketilen  kırmızı biber sağlık açısından ciddi etkiler göstermektedir. Acı biberden elde edilen madde olan capsaicin vücutta birçok değişik etkiye sahiptir.

Biberin temel acı maddesi olan kapsaisin’in birçok hücre tipinde, anti-tümör etkisi göstermiştir. Çalışmaların gösterdiğine göre kapsaisin kanser hücrelerinde NFKB ve BCL-2 gibi moleküllerin yapımını azaltarak kanser hücrelerinin ölümüne neden olmaktadır. Capsaicince yetersiz capsicum türlerinin tedavi edici etkisi azdır.

Laboratuvar çalışmalarında kapsaisin’in meme, prostat, yemek borusu, mide, mesane, karaciğer ve akciğer gibi birçok kanser hücresini öldürdüğü tespit edilmiştir.

Kırmızı Biberin Faydaları

Nottingham Üniversitesince yapılan araştırma sonucuna göre acı kırmızı biber kanser hücrelerini yok edici özelliktedir.

• Acı kırmızı biberdeki kapsaisin kanser hücrelerinin ölümünü tetiklemekte ve sağlıklı hücrelere zarar vermemektedir.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kapsaisinin, prostat kanseri hücrelerini yok edici etkisi tespit edilmiştir.

Cellular& Molecular Biology Letters adlı dergide karaciğer kanser hücresi üzerine kapsaisin etkisiyle ilgili yazı yayımlanmıştır.

• Kırmızı acı biberin eklem iltihabı ve ağrılarına karşı rahatlatıcı etkisi vardır. Yapılan bir çalışmada şiddetli eklem ağrısı çekenlere capsaicin enjekte edilmiş ve hastaların ağrıları büyük oranda geçmiştir.  Bir ilaç firması da kırmızı acı bibere acılık etkisini veren capsaicin maddesini kullanarak ALGR X4975 isimli ilaç geliştirmeye başlamıştır.

• Mide asidini düzenleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliktedir.

• Kolesterolu düşürücü etkisi vardır.

• Yapılan deneylerde capsaicin kan lipit düzeylerinde olumlu etkiler göstermiştir.

• Kan dolaşımına olumlu etki eder.

• Mikrop öldürücüdür.

• Biberdeki kırmızı karotenoid maddesi kanser önleyici etkidedir.

• Kırmızı biber C vitamini açısından da zengindir. C vitamini oranı limondan daha çoktur. Kırmızı biberler, yeşil biberlerden iki kat daha fazla C vitaminine sahiptir.

• İştah açıcıdır.

• Terlemeyi artırır.

• Bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu dirençli kılar.

• Ağrı kesici özelliği biberin yararları arasındadır.

• Bazal metabolik hızı arttırarak zayıflamaya yardım eder.

• Kırmızı biberde yoğun şekilde bulunan ve bibere acı tat veren madde olan kapsaisinin maddesi ağızdaki acı reseptörlerini şiddetli şekilde uyardığından vücut acıyı gidermek için endorfin hormonu salgılamaya başlar. Bu hormon insanda mutluluk hissi uyandırır.

• Kas ağrısı ve yumuşak doku romatizması, iltihabi-romatizmal eklem hastalığı, sedef ve nevraljilerde haricen (krem, merhem) kullanılır.

• Capsaicin kreminin güçlü bir formu ( zostrix) zonadan sonra oluşan ağrılı ve acılı bir rahatsızlık olan nevraljide rahatlatıcı olarak kullanılmaktadır.

• Yine capsaicin kremi diyabetik nevropatinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

• Capsaicin merhemi ciltte zona ve eklem iltihabı agrılarına karşı kullanılmakla birlikte tahriş edici yönü de olduğu için kullanmadan önce doktora danışmak doğru olur.

• Capsaicin kremleri kullanırken gözle temas edilmemelidir.

• Haricen sürülürken iltihaplı deriye kullanılmamalıdır.

• Capsaicin çay, kapsül ve merhem gibi değişik formda satılmaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kırmızı Biber Faydaları” üzerine 14 yorum

 1. ben günde enaz bir kase pul biber yiyorum zayıflamak icin degil sadece bende bağımlılık yapmış yemeden bulamıyorum yetmeyince başım ağrıyor krize giriyorum.ama zayıflatma falan yok hep aynı kilodayim

 2. ben kırmızı biberi salça yapıyorum ohhhh bol acılı yemeklerime kullanıyorum biz öyle çok kilo vermiyoruz ama birkaç kilo oynuyor ve dengeli kalıyor şişmanlamıyoruz en azından ve de yemekler çok lezzetli oluyor :))) tavsiye ederim…

 3. bırakın trası bogazınızı kıscaksınız boreklerı coreklerı yemıyceksınız ve sabahları koscaksınızz

 4. benin kara ciger yağlanmam var vede cok ne yapmam gerekir

 5. sayın gizr bir ayda 10 kilo verdim diyorsunuz şu kırmızı biberi nasıl kullandınız ı yazarmısınız

 6. ben 19 yaşındayım 85 kilodayım her ögünde bir kaşık pul biber yesem zayıflarmıyım acılı olur diyet yapamıyorum yemek yeme şansım yok günde bi kere veya iki günde bir market işletiyorum ve sürekli oturuyorum bana acil yardımcı olun

 7. ben 41 yaşında 130 kılo idim ama kırmızı bıber diye ürünü kulandım 1 ayda 120 kılo oldum yanı 1 ayda 10 kılo verdim

 8. hiç bir hastalık yoktur ki doğada tedavisi bulunmasın …onun için umutla ve sabırla çare aranmalı…hiç bir şey başı boş yaratılmamış…kemalettin

 9. benm sesm çok titreşimli ve kalın sesime etkisi olur mu? 😀
  İnceltme gibi bi durumu varmı acaba ? 🙂

 10. bende 14 yasında 75 kiloyum ben pul biber çok tüketiyorum nedersiniz bu konuda ama bayaa fazla .zayıflatırmı?

 11. alışkanlık yapıyor..ben gunde 3 çay kaşıgı alıyorum..sabah öğlen akşam..muthiş bişe..ağzıma alıp suyunu çekiyorum..o kadar da acı gelmıyor
  sesi inceltiyor
  ve kabız değil aksıne ishal yaparak (e biraz acı,,ona da bır muddet sonra alısıyorsunuz)zayıflatıyor…

 12. kızmızı acı bıber cok yemek zararlımı acaba?

 13. mehmet hoca yaşım 13 kilom 60 kırmızı biber iyidiyorlarda yağ yakıcıymış eğer bilgi verceksenin lütfen e posta adresine yollayın iyi günler dilerim

 14. ben kırmızı pul biberin zayıflattığına inanıyorum

Yorum yapın

css.php