Lifli Yiyecekler Nelerdir?

Lifli yiyecekler hangileridir, lifli yiyecekler nelerdir? Lif, bitkilerde yer alan besleyici olmayan vücutca sindirilmeyen ve emilmeyen bir maddedir.

Çözünür lif bağırsaklarda safrayla bağlanır ve dışkıyla atılır. Çözünür lif kan kolesterol düzeyinin düşmesine yardım eder. Elma yulaf, kepek, brokoli, havuç, patates, baklagiller, çilek çözünür lif içeren besinlerdir.

Çözünmeyen lif selüloz ve hemoselüloz içerir. Suyu emer ve kalın bağırsağın fonksiyonunu geliştirmeye yardım eder. Çözünmeyen lif dışkıyı yumuşatıcı ve bağırsak boyunca daha çabuk hareket etmesinde rol oynar. Kereviz, tam tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler çözünmeyen lif içeren besinler arasındadır.

• Çözünür lif kan kolesterol düzeylerinin düşmesinde yardımcıdır. Koroner arter ve felç olasılığını azaltır.

• Çözünmeyen lif mide bağırsak rahatsızlıklarının önlenmesinde yararlı olabilir.

• Çözünmez lif, dışkı hacmini arttırır ve bağırsaktan geçiş süresini azaltır. Tam tahıllar, kuru baklagiller, kabuklu kuru yemişler, sebzeler.

• Çözünür lif  serum kolesterol seviyesini düşürürücü, mide boşalmasını ve glikoz emilimini yavaşlatıcı etki gösterir.

• Kadınların 25 gram, erkeklerinse 35 gram lif gereksinimi vardır. Meyve, sebze ve tüm hububatların bir porsiyonunda yaklaşık olarak 2-3 gram lif vardır.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php