Bitkisel Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis Tedavisinde Bitkisel Çözüm, Bitkisel Varis Tedavisi. Varis toplardamarların genişlemesi ve şişmesidir. Bu sorun damarların deri yüzeyinde görünür duruma gelip morarmasıyla kendini belli eder. Ayak bileklerinde şişlikler meydana gelebilir. Uzun müddetçe ayakta kalındığında bacaklarda ağrı ve karıncalanma görülür. Genel olarak, vücudun en çok basınç altında kalan bölümü olan bacakların alt kısımlarında oluşan varis, sadece estetik  açıdan değil sağlık yönünden de önem taşır. Tedavisi yapılmazsa ödemlere yol açabilir, kan dolaşımında ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Varis 50 yaş üzerindeki 2 kişiden 1’ni etkiler. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür.

Varis İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalıtım: Ailesinde varis olan kişilerin yakalanma riski daha fazladır.

Cinsiyet: Hormonal ve gebelik gibi nedenlerden dolayı kadınlarda daha fazla görülür. Kadınlar erkeklere nazaran dört kat daha fazla varisli damar geliştirmeye yatkındırlar.

Şişmanlık: Kilo fazlası olanlarda varis sorununun görülmesi ihtimali daha çoktur.

Uzun süre ayakta kalmayı veya devamlı oturmayı gerektiren işi olan kişiler de yüksek risk altındadırlar.

Bitkisel Varis Tedavisi

At Kestanesi: Elastikiyetini kaybetmiş kan damarlarının onarılmasına yardımcı olur. Damarlardaki zayıf kan dolaşımı durumlarında, ya da kronik venöz yetmezliğinde kullanılabilir. Damar esnekliğini artıran bitkide aescin denilen ve kılcal damar kanamalarını durduran bir bitkisel enzim vardır.

At kestanesinin ham tohum, yaprak, çiçek ve dal kabuğu zehirli olduğu için sadece güneşten korunarak kurutulmuş olgun tohumlarından hazırlanan standardize hazır preparatların kullanılması gerekir. At kestanesi ailesine alerjisi olanlar, karaciğer veya böbrek hastalığı olanlar, kanama sorunları bulunanlar, kan incelticisi alanlar at kestanesini kullanmamalıdır. Hamilelik ve emzirme sırasında da kullanılmamalıdır.

Kasap Süpürgesi: Ruscogenins olarak bilinen bileşikleri içeren bir bitkidir. Alman araştırmacılara göre bu bitki inflamasyonu azaltmakta ve damarları güçlendirmektedir. Hemoroid ve varis sorunlarında  kullanımıyla bilinen bir bitkidir. Damarlardaki zayıf dolaşım sebebiyle meydana gelen dolaşım yetersizliğini tedavi etmede kullanılır. Bitki ekstresinin, anti-inflamatuar ve damarların nitelik ve bütünlüğünü sağlayan maddeleri içerdiği düşünülmektedir.

Bu bitki, hekim tarafından aksi söylenmediği sürece;  yüksek tansiyon, benign prostat hiperplazi (BHP), gebe ve emziren kadınlar, veya alfa bloker kullanıcıları ve MAO inhibitörleri kullananlarca alınmaması gerekir.

Flavonoid açısından zengin gıdalar damarları güçlendirme etkisi nedeniyle varis riskini azaltmaya yardımcı olurlar. Çilek, kiraz, erik, alıç, ıhlamur çiçeği ve yaban mersini gibi besinler flavonoidler bakımından zengindir.

E vitamini: Ellere ve ayaklara kan sirkülasyonuna yardımcıdır.

Ginkgo Biloba: Dolaşım bozukluklarının tedavisinde kullanılan  ginkgo biloba bitkisi varis için de olumlu etkiler gösterir.

Centella: Varisli damarlarla beraber görülen iltihaplanmaya karşı kullanılmaktadır.

Biberiye: Bu bitki dolaşımı artırıcı etkisi sebebiyle varisi hafifletmeye yardımcı olur.

Alıç ( Crataegus laevigata ) : Damarları güçlendirir ve periferik dolaşımı geliştirir.

Yabanmersini:  Sağlıklı bağ dokusu oluşumunu destekler, kılcal damarları güçlendirir.

Ananas, sarımsak, soğan ve zencefil tüketimi de yararlıdır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Bitkisel Varis Tedavisi Nasıl Olur?” üzerine 2 yorum

  1. Aynen ben de öyle kullanıyorum ve hafif kaşıntı yapıyor ben de cahilce tamam işte damarları onarıyor deyip katlanıyorum..:)

  2. İyi günler benim bir sorunum var, varis için normal atkestanesi’ni bir hap gibi kesip , kurutup her gün bir adet tükettim. Belli bir gün sonra bacaklarımda kollarımda kaşıntı ve sivilce gibi şeyler oluştu bu arada “Coraspin 100” kulanıyordum bunun la birlikte bilmeden kulandım, daha sonra araştırdım kulanılmıcagını öğrendim şimdilik bıraktım , şu anda alerjik bir durum var tedavisi varmı. alerjik durum söz konusu şu anda cok kaşıntı var.

Yorum yapın

css.php