Evening Primrose Oil ve GLA

Evening Primrose Oil (Çuha çiçeği yağı), tarih boyunca hem yiyecek hem de ilaç olarak kullanılmış yabani bir bitkidir. Tohumları, gamma-linolenik asit, ya da GLA denen esas yağ asidi kaynağıdır. Yağ, aynı zamanda linolenik asit ya da LA da içerir;  bu içeriklerin ikisi de omega-6 yağ asitleridir. Bazı omega-6 yağ asitleri zararlı olsa da bu asitler yararlıdır.

Ne İşe Yarar?

Çuha çiçeğinin kökündeki yağ ekstresinde bulunan tıbbi bileşikleri, gamma-linolenik asit denen yağ asitleridir. Batı diyetleri genellikle GLA (gamma linolenic acid) konusunda yetersizdir ama prostraglandins üretimini teşvik etmek için de gereklidir. Esas yağ asitlerinin eksikliği, premenstrual sendromun (PMS) ve diyabetin semptomlarını çoğaltabilir. Çuhaçiçeği yağı PMS, menopoz, ve astım semptomlarında kullanılır. Ayrıca çinko ile kombine edildiğinde kuru gözler, kırılgan tırnaklar, ve akne tedavisinde endikedir.

Pensilvanya Üniversitesi’nda yapılan bir çalışmada, ramoid artritli hastalara altı ay boyunca günde iki kez Evening Primrose Oil kapsülü verildi. Plasebo ile karşılaştırıldığında, gamma linolenik asitin, hassas aklem sayısını azalttığı, ramoid artridin bir çok başka değerlerinin de değiştiği gözlemlendi. Hastaların bazılarında, tedavinin 6 hafta gibi kısa bir sürede gerçekleştiği görüldü. Hastaların 17 tanesi gamma-linolenik asit, 5 tanesi de steroid almaktaydı.

Artrit ve Romatizma ile ilgili yapılan bir çalışmada, bir insana ait eklem kapsülü hücreleri, yapay olarak uyarılarak, laboratuvarda romatoid artritli bir hasta gibi iltihaplı bir hale getirildi. Bu hücreler daha sonra, hem çuha çiçeği yağı hem de etten elde edilen yağ asitleri ile tedavi edildi. Etten alınan yağ asitleri ile karşılaştırıldığında, çuha çiçeği yağı yağ asitleri, beş faktör ile inflamasyonu azalttı. Antienflamatuar bir ajan olan Indometazin, bir şekilde bu yararlı etkisi ile müdahale etti.

Egzema semptomları, kaşıntıya ek olarak, kızarıklık  ve kabuklanmadır. Egzema ve dermatit ile ilgili 30 dan fazla insan üzerinde yapılan bir çalışma rapor  edilmiştir. 1.207 hasta üzerinde yapılan bir çalışma, Çuhaçiçeği yağının kaşıntı, kabuklanma, ödem (sıvı, şişlik) ve kızarıklık gibi cilt hastalıkları üzerinde yararlı olduğunu gösterdi.  Bu yağ, cilt hastalıkları ile ilgili, çocuk ve erişkinlerde kullanılabilir.

Evening Primrose Oil İngiltere’de resmi olarak, mastalji (meme ağrısı) tedavisinde kullanılmak üzere lisans almıştır ve bir çok Avrupa ülkesinde, birinci basamak tedavi olarak kabul görmektedir.

Standartizasyon,  birbirine benzer farklı preparat yapabilmek için, ürünlerdeki belirli kimyasalların miktarını ölçmeyi içerir. Ölçülen kimyasalların her zaman aktif olup olmadığı bilinmemektedir. Evening Primrose Oil standartize kapsülü,  yaklaşık 320 mg. linoleik asit, 40 mg. gamma-linoleik asit, ve 10 ünite E vitamini içermektedir. Bazı ürünler, %70 LA, %9 GLA şeklinde etiketlenmiştir .Günlük gıda alımındaki LA, yaklaşık 250 mg-1000 mg GLA içermektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Evening Primrose Oil ve GLA” üzerine 11 yorum

 1. merhaba fibrokistik memeye de iyi gelebileceğini okumuştum. alınacak doz ne olmalı acaba? teşekkürler

 2. Adet sancısı çekiyorum birhafta önceden başlıyor ağrılar ve adet oluncada inanılmaz sancim oluyor iki üç gün herşeyi denedim ama çare bulamadım şimdi bu ilacı demicem fakat nasıl kullanmam gerektiğini bilmiyorum hergün düzenli olarakmi alacam

 3. Romatoid Artrit için bir çalışma ve sonuç varmı ? Kullanım şekli nedir? İyileşme olasılıgıne düzey de ?

 4. Yukarıda bahsi geçen ürünler Amway portfoyü içerisinde mevcut güzel neticeler alındı.10 yıldır Nutriway kullanan eğitimlerini ve belgesini alan satışını bayiliklerini sunan birisi olarak bu konuda bilgi almak isteyenlerle bilgimi paylaşmaya hazırım.Ürünler 100de yüz organik.İrtibat..05306079221

 5. Cansu hanım o dediginiz ürün CLA 500 vücut yaglarını yakıp kas yapabilmek için egzersizle önerilir.
  GLA NUTRİWAY PRİMROSE un içerisinde var.

  sayın Cevik adetten bir hafta öncede başlaya bilirsiniz şiddetli ağrılarınız oluyorsa

  Abdullah Bey MS için nedeni kesin bilinmediğinden çok kesin bir bilgi olmamakla birlikte, özellikle beyinde olan hasarın sonucu oluştuğu için. sağlıklı bir beyin için her insanın önceden önlem alması ve vücudun üretemediği ancak vücut ve özellikle de beyin için elzem olan OMEGA 3 , VİTAMİN C PLUS ve B 12 yi dışarıdan takviye almamız gerekir. kendi sertifikalı organik çiftliklerinde,tohumdan tablete kadar bilim insanlarının kontrolü altında üretilen besin destek markası olan NUTRİWAY in kullanılmasını tavsiye ederim. ulaşmanıza yardımcı olabilirim. Halenur 5053566400

 6. Merhabalar bu vitamin adetten 1-2 gün önce mi kullanılıyordu?

 7. ems hastalığına nasıl geliyor dahada iyi gelen bitki varmı bu durum karşısında neler önere bilirsiniz teşekkürler

 8. amway nutriway beslenme destek ürünleri yelpazesinde GLA 500 adli beslenme destek ürünü var ben tüm beslenme destek ürünlerini 10 yildir kullaniyorum faydasini fazlasiyla gördüm zararini hic görmedim yinedeben hiç duymadim güvenemem derseniz doktorlara danisabilirsiniz şu zamana kadar hiçbir doktorun nutriway beslenme destek ürünlerine karsi ciktigini görmedim aksine siddetle tavsiye ediyorlar. tamamen bitkiseldir sentetik değildir. 10 dakikada toplanan bitkilerin aninda sikistirilip kapsül haline getirilmesiyle elde edilen ürünlerdir.

 9. GLA içeren beslenme destek ürününüz varmı bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
  teşekürler

Yorum yapın

css.php