D Vitamini ve Kalp Hastalıkları

Çeşitli epidemiyolojik ve klinik çalışmalar D vitamini eksikliği ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki önemli bir bağlantının olduğunu işaret etmiştir. Bu çalışmaların önemli bir bölümünde serum 25(OH)D seviyesinin özellikle 20-25 ng/ml’in altına düştüğünde, serum D vitamini ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ters ilişkinin belirgin hale geldiği tespit edilmiştir.

D Vitamini ve Kalp Hastalıkları; Son dönem bilimsel çalışmalar, D vitamini eksikliğinin  kalp ve damar hastalıklarına yatkın hale getirdiğini göstermektedir. Araştırma bulguları D vitamininin kalp ritmini düzenlediğini, tansiyonu düşürdüğünü ve koroner arterlerde kalsiyum birikmesini engelleyerek damar sağlığını korumaktadır. Amerikan Kalp Derneği’nin yıllık toplantısında sunulan bir çalışmaya göre, yeteri kadar D vitamini almayan gençlerin alanlara oranla yüksek tansiyon 2 kat, kalp damar hastalıklarının en önemli sebebi olan metabolik sendroma yakalanma olasılığı ise 4 kat daha fazla olmaktadır.

San Francisco Üniversitesi tarafından yaklaşık 10 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırma, D vitamini alımının kalp krizi riskini %31 oranında azalttığını göstermiştir.  Söz konusu araştırmada 65 yaşın üzerindeki kadınlar 11 yıl süreyle takip edildi. Yaklaşık 10 bin kadından 420’si koroner kalp rahatsızlığı sebebiyle hayatını kaybetti. D vitamini kulllanan kadınların kalp krizi geçirme riski ise %31 oranında azaldı. Araştırmacılar kandaki D vitamini eksikliğinin atar damarlardaki kireçlenmeyi artırdığını da tahmin ettiklerini belirtmişlerdir.

D vitamini eksikliği özellikle ileri yaşlarda kalp rahatsızlıklarında ölüm riskini artırabilir. İtalyan La Stampa gazetesinde yer alan habere göre,  Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Massachusetts Hastanesi tarafından yürütülen araştırmada, kandaki D vitamini seviyesi ile 65 yaş üstü ölüm oranı arasındaki ilişki inceledi. Araştırmacılar, 3 bin 400 kişinin kan örneklerini analizi sonucunda, D vitamini düzeyi düşük olan kişilerin kalp hastalıklarından ölme riskinin diğerlerinden 3 kat fazla olduğunu saptadı.

Alman araştırmacılar, kalp yetmezliğinin sebebini araştırırken, bu hastalığın önemli nedenlerinden birinin D vitamini yetersizliği olduğunu tespit etmişlerdir. “Journal of the American College of Cardiology Dergisi’nde” açıklanan araştırma, Bad Oeynhausen Kalp Merkezi ile Bonn Üniversitesi’nde görevli bilim adamları tarafından yapıldı. Arştırmacılar,yaptıkları deneylerde, yemlerine D vitamini katılan hayvanların kısa sürede iyileştiğini tespit ettiler. Kalp yetmezliği olan hastalarda yapılan araştırmalarda, hastalığın şiddetinin, D vitamini yetersizliğiyle doğru orantılı olduğunun saptandığını belirten araştırmanın başkanı Armin Zittermann, bunun D vitamini eksikliğinin kalp yetmezliği hastalığının meydana gelmesinde önemli rol oynadığına dair önemli bir bulgu olduğunu ifade etmiştir.

D vitamini eksikliği hipertansiyonun gelişmesine katkı sağlayan bir risk faktörüdür. Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşayan 155 bin kişi üzerinde gerçekleştirilen 35 çalışmadaki bulguların değerlendirilmesi sonucu, yeterli oranda D vitamini alımının kan basıncını düşürdüğü tespit edildi. D vitamininde her %10’luk artışın, hipertansiyonda %8’lik azalma sağladığı belirtildi.  Araştırmayı yapan London College Üniversitesi’nden Dr. Vimal Karani, sonuçları Avrupa Topluluğu İnsan Genetiği konferansında açıkladı. Danimarkalı bilimadamları da kış aylarında, 5 ay süresince D vitamini almanın tansiyonu azaltma da, hipertansiyon ilaçları kadar etkili olabileceğini belirtmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php