Varise Bitkisel Çözüm Önerileri

Varise Bitkisel Çözüm. Varis Tedavisi İçin Bitkisel Çözüm. Damarları destekleyici etkisiyle bilinen at kestanesi varisin bitkisel tedavisi için ilk akla gelecek bitkilerdendir.

Atkestanesinde damarların şişmesini önleyebilecek aescin adlı madde vardır. Aescin damarın sertliğini yitirmesini önleyerek kan damarlarını güçlendirir ve anti-inflamatuvar etkisi bulunur.

Zayıflamış damarlar ve kılcal damarlar için önemli bir bitki olan at kestanesi yorgunluk, ağrı, gerginlik hissi ve bacaklarda şişme, kaşıntı gibi belirtilerde de önemli azalma sağlar.

2006 senesinde, Cochrane İşbirliği ve  araştırmacılar, at kestanesi ekstresi ve plasebonun, kronik venöz yetmezliği hastalarında oral kullanımıyla ilgili araştırmaları gözden geçirdiler.

Bu çalışmanın sonunda, at kestanesi ekstresi kullanılan kronik venöz yetmezliği semptomlarında, plaseboya oranla, önemli bir gelişme tespit edildi ve at kestanesi ekstresinin, kronik venöz yetmezliğinin kısa dönem tedavisinde etkili olduğu belirtildi.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu ve Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu ESCOP at kestanesi tohumunun varislerde kullanımına onay vermiştir. Ancak FDA bu bitkinin zararlı olduğu gerekçesiyle kullanımına karşı çıkmaktadır.

At Kestanesi Kullanımı;

Standardize aescin içeren ürünler kullanılır.

Ham tohum, yaprak, çiçek ve dal kabuğu zehirli olduğundan yalnızca olgun tohumlarından üretilmiş standardize hazır preparatlar kullanılmalıdır. Karaciğer ve böbrek proplemleri olanlar, kanama düzensizliği olanlar, hamileler ve çocuklar kullanmamalıdır.

Varise İyi Gelen Diğer Ürünler

Kasap Süpürgesi: Kasap süpürgesinin içeriğindeki ruscogenin kan damarları duvarlarındaki kolojeni kuvvetlendirir ve dolaşımı geliştirir. Varislerdeki zayıf ve parçalanmış damarları da güçlendirebileceği düşünülmektedir.

Bitki bulantı ve hazımsızlık gibi yan etkilere yol açabilir. Yüksek tansiyon ve iyi huylu prostat hiperplazisi olan kişiler tıbbi onay olmadan bu bitkiyi kullanmamalıdırlar. Hamileler ve emziren kadınlar üzerinde güvenli olup olmadığı çok fazla bilinmediği için bu kişiler de bitkiyi kullanmamalıdırlar.

Hawthorn : Hawthorn bitkisinde bulunan flavonidler kan akışının normale çevrilmesine yardımcı olur.

Proanthocyanidin : Damar çeperlerini destekler, kılcal damar yapıyı korur.

Ginkgo Biloba : Kan akışını hızlandırır ve sorunlu bölgedeki akışı stimule eder.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php