Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler Hangileridir?

Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler ve Doğal Romatizma Tedavisi. Bitkiler romatizmal sorunlarda tedaviyi destekleyici etki gösterirler.

İltihaplı Romatizma Hastalığı(Artritler)

İltihaplı romatizma hastalığında bitkisel ilaçlar, ağrı kesici ve iltihaba bağlı reaksiyonu giderici kimyasal ilaçlar kadar güçlü olmadıklarından dolayı tedavide tamamlayıcı olarak faydalanılabilir. Ancak yan etkileri azdır ve yan etkileri çok olan sentetik ilaçların kullanım sıklığının ve miktarının düşürülmesine imkan sağlarlar.

Söğüt Kabuğu : 1 kahve kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 20 dakika demlendikten sonra  süzülür ve günde birkaç kez birer bardak sıcak şekilde içilir. Ancak çayı yerine 180-240 mg total salisin içeren hazır preparatlar da kullanılabilir. Söğüt kabuğu ağrı giderici etkiye sahiptir. (söğüt kabuğu bitkisi çocuklarda kullanılmamalıdır.)

Arnika Çiçeği : Ağrı giderici etkisi vardır. 2 kahve kaşığı arnika çiçeğinin üstüne bir fincan kaynar su döküldükten sonra, 10 dakika kadar demlenip süzülür. Günde birkaç kez hasta yerlere kompres uygulanır.

Isırgan otu ve yaprağı : Bir kahve kaşığı ince kıyılmış bitkinin üstüne  1 bardak kaynar su dökülür ve 20 dakika kadar sonra süzülür. Günde birkaç defa birer bardak sıcak olarak içilir.

Dejeneratif Romatizmal Eklem Hastalığı (Artrozlar)

Dejeneratif romatizmal eklem hastalığında bitkisel ürünlerden yakınmaların derecesine göre bazen tek olarak, bazen de kimyasal ilaçlarla beraber tamamlayıcı olarak faydalanılır.

Şeytankancası Kökü : 50-100 mg harpagosid ve asgari flavonoid oranlarını muhteva eden 800-2400 mg ekstre içeren standardize hazır preparatların kullanılması gerekir.

Yine söğüt kabuğu ve ısırganotu ve yaprağı da bu sorunda kullanılabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler Hangileridir?” üzerine bir yorum

  1. slm bendede romatizma olduğunu söyledi doktor az miktarda nasıl bişey önerebilirsiniz teşekkür ederim

Yorum yapın

css.php