C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Nelerde Bulunur, C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Yeşil biber, brokoli, karnabahar, domates, lahana, kereviz, marul, brüksel lahanası, maydanoz, kuşkonmaz, tatlı ve beyaz patates, pazı, şalgam, kivi, limon, portakal, greyfurt, çilek, papaya, mango, ananas, kızılcık, ahududu ve kavun  C vitamini olan sebze ve meyveler arasındadır.

Bir meyve ve sebzenin C vitamini değeri türüne, iklime, yetişmiş olduğu toprağa ve olgunluk derecesine göre farklılık gösterir. Genel olarak ham meyve ve sebze tamamen olgunlaşmış olanlardan daha fazla C vitamini değerine sahiptir. Bunun dışında besinlerin aşırı işleme tabi tutulması ve rafine edilmesi, bazı depolama ve pişirme yöntemleri gibi durumlar da besin değerlerinde önemli azalmaya neden olabilirler.

C Vitamini Ne İşe Yarar?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini suda eriyen vitaminlerdendir. Kolajen oluşumunda görev alır. Güçlü bir antioksidandır. Serbest radikal hasarına karşı hücreleri korur. Demir mineralinin emilimini kolaylaştırır. Sağlıklı diş etleri için gereklidir. Vücudumuz C vitaminini üretemediği için bunun günlük beslenme yoluyla alınması gerekir.

Sık sık soğuk algınlığı ya da enfeksiyonlara yakalananlar ve yara iyileşmesinda sorun olan kişilerin C vitamini ihtiyacı artar. Bu vitaminin eksikliğinde kalp rahatsızlığı, kanser ve bazı enfeksiyon hastalıklarının gelişmesi olasıdır.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? İştahsızlık,  yorgunluk, kansızlık, yaraların geç iyileşmesi, diş eti kanamaları, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara yatkınlık C vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.

C Vitamini Günlük Doz

Erkeklerde 9-13 yaş: 45 miligram
Erkeklerde 14-18 yaş : 75 miligram
Erkeklerde 19 yaş ve üzeri : 90 miligram

Kadın 9-13 yaş: 45 miligram
Kadın 14-18 yaş : 65 miligram
Kadın 19 yaş ve üzeri : 75 miligram
Hamile kadın 19 yaş ve üzeri : 85 miligram
Emziren kadınlarda 19 yaş ve üzeri : 120 miligram

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?” üzerine 29 yorum

  1. harikayaaaaa hastalıktaktan geberiyodum çooooook saoğlun 🙂 🙂 🙂 🙂

  2. 5. Sınıfa gidiyorum hoca ödev verdi ve beğendi

  3. süpermiş ödevde çok yardımcı oldu 5. 6. sınıflara öneririm

  4. allah razı olsun çok işime yaradı ödevlerime yardımcı oldu

  5. SÜPPERRR BİR SİTE ÇOK YARARLANDIM 😀 😀 😀 😀

Yorum yapın

css.php