Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bacak Ağrıları ve Bacak Ağrısı Nedenleri. Bacak ağrılarının nedenleri genel olarak egzersiz yetersizliği, yorgunluk veya romatizmal bir hastalıktan kaynaklanabileceği gibi atardamarlardaki tıkanıklıktan ötürüde meydana gelebilir.

Bacaklara kan taşıyan atardamarların hastalığında belirti genellikle yürümekle kendini gösteren ağrıdır. Bu tip çevre damarlarında oluşan atardamar hastalığı periferik arter hastalığı olarak adlandırılır

Kan bacaklara atardamarlar aracılığıyla ulaşır. Bacak atardamarları bacağın üst kısmından ayaklara doğru iner ve dokular, bu atardamardan gereksinim duydukları oksijen ve besin maddelerini temin ederler. Atardamarlarda bir sorun varsa kan akımı tıkanma sebebiyle azalır veya kesintiye uğrar.

Bacak ağrıları yanında bacaklarda üşüme, soğukluk, solukluk ve iyileşmeyen yaralar görülüyorsa bir damar cerrahına başvurup bacak atardamarlarında bir sorun olup olmadığının araştırılması gerekir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri

• Yürüyüş sırasında görülen ve dinlenmeyle geçen bacak ağrıları kan akımı azalmasının ilk belirtisidir. Damar sertliğinden kaynaklanan bacak ağrıları çoğunlukla hemen yürümeye başlanıldığında değil bir müddet yürüdükten sonra ve de özellikle biraz eğimli yerde yürüdükten sonra başlar. Ağrı genellikle baldırda hissedilir ve birkaç dakika dinlenmeyle geçer.

• Baldırda hissedilen ağrı adalenin egzersiz anında atardamarlardan yeterli miktarda temiz kan alamamasına bağlı olarak meydana gelir. Oksijen alamayan bacak adalesi, kana bazı maddeler salar ve ağrı hissedilir. Harekete son verilmesiyle ağrı da çabucak azalır.

• Atardamarlardaki tıkanıklık ne kadar fazlaysa ağrı da o kadar fazla olur. Tıkanıklık çok önemli değilse ağrı yürüyüş sırasında hissedilir, dinlenildiğinde ise geçer. Atardamarlardaki darlık sebebiyle bacaklara gelen kan, bacak beslenmesi için yeterli olurken, yürüyüş sırasında ise yetmemeye başlar.

• Bazı kişlerde bacak damarlarının tıkalı olduğu yer kalçaya daha yakınsa aynı ağrı baldırda değil daha çok kalça üzerinde kendini belli eder.

• Uyluk kaslarında, baldırlarda veya diz bölgesindeki damarda bir tıkanıklık oluşmuşsa bunların neden olacağı ağrı topallamaya yol açar.

• Topallama sebebiyle hastanın giderek yürüme mesafesi azalır ve bir süre sonra hiç yürüyemez hale gelir.

• Hasta akşamları ayağının sürekli soğuk olduğunu hisseder. Bu durum kangrenin belirtisi olabilir.

• Toplardamarların boydan boya tıkandığı, yüzey damarlarının da buna eşlik ettiği durumlarda ayak kangrene gider.

• Bir müddet sonra hasta dinlenirken ve uyurken bile ayaklarında şiddetli ağrılar hissetmeye başlar. Hiçbir ağrı kesici ağrıları kesmez.

• Ayakta morarma, siyahlaşma gibi renk değişimi ve tırnaklarda beslenme bozukluğu görülebilir.

• Şeker hastalarında iyileşmeyen yaralar oluşabilir.

• Bacak damarlarında oluşan tıkanma ani ölümlere yol açabilir. Bacak damarlarında meydana gelen pıhtı, akciğerleri besleyen damarın tıkanmasına neden olur. Eğer pıhtı büyükse bu durumda hasta aniden şoka girer, kalp ve akciğeri durarak ölür.

• Bir kişinin bacağında damar kireçlenmesi varsa o kişinin şahdamarında kireçlenme görülme olasılığı da %50’lere kadar yükselebiliyor.

• Ayak damarının tıkanması kangrene, şah damarının tıkanması ise felce neden olur.

• Damarlardaki bu hastalığın teşhisinin ve tedavisinin geç yapılması ciddi sonuçlara yol açar. Ağrı kesicilerle geçmeyen sürekli ağrılar görülür ve ayağın belli bir seviyeden kesilmesi gündeme gelir.

• Bacak ağrısı olanlar, şeker hastalığı olan ve sigara içen kişiler ya da kolesterolü olan veya tansiyon sorunu olanlar,  50-69 yaş arasında olup sigara içen ya da diyabeti olan hastalar ve 70 yaş üzeri kişiler risk gurubunda oldukları için mutlaka bir uzmana görünmeleri gereklidir.

• Tedavi edilmeyen damar hastalıklarının %25‘i 1 sene içinde ölümle sonuçlanırken, %25‘i de kesilmeyle sonuçlanmaktadır. Hastaların inme geçirme oranı ise daha yüksektir.

Kimler Risk Altındadır?

• 40 yaş ve üzerideki kişilerde daha fazla görülür.

• 10 yılın üzerinde ve günde 1 paketten fazla sigara içen kişilerin bu hastalığa yakalanma oranı oldukça fazladır. Bazı uzmanlar günde içilen 4 tane sigaranın bile damar tıkanıklığına yol açabileceği uyarısını yapıyorlar.

• Diyabet damar yapısında daha hızlı bozulmaya yol açtığı için şeker hastaları da risk altındadır.

• Kan kolesterol seviyelerindeki yükseklik damar yapısını bozarak tıkanıklığı hızlandırır.

• Yüksek kan basıncı da damar sertliği oluşumunu  hızlandırarak tıkanıklığın meydana gelmesinde etkili olur.

• Hastalığın erken teşhisi halinde ameliyata gerek kalmadan ilaçlarla tedavi edilmesi mümkündür.

• Bacak damarlarında tıkanıklık tespit edilen kişinin sigarayı bırakılması gerekir. Sigara içimine devam edilmesi bacak kangrenini kaçınılmaz hale getirir.

• Hastanın kan kolesterol ve trigliserid oranlarının düşürülmesi sağlanmalıdır.

• Şeker hastalığı olanların açlık şeker düzeylerinin indirilmesi gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?” üzerine 29 yorum

 1. Hocam ben 40 yasindayim iki ayak bileklerimde cok agrim var gecmiyor ayaklarim cok usuyor isinmiyor sebebini ogrene bilirmiyim genelde yatinca cogaliyor agri

 2. Benim sağ bacağım kalçadan albaldır diz kapağı ve gerileme var sebebi nedir

 3. Merhaba.ben 13 yasindayim fakat diz kapağından sıvı aldılar çünkü bacağım şişti için. romatizmaM varmıdır?

 4. Oturduğum zaman baldırdan başlayıp dış üstünden kalçaya kadar bir sertleşme ağrı oluyor. Ama dizimi uzatınca hepsi geçiyor. Bu ne olabilir ne yapmak gerekir hocam

 5. Merhabalar bacağında diz yukarı kısımda bi ağrı gelip gidiyor şancı gibi 1 saniye sürüyor sonra kesiliyor dakikada belki 10 15 kez oluyo nedenini açıklarımısınız teşekkürler

 6. benim bacağım dizimin altından ayağıma kadar olan kısımda ağrımaktadır. öyle ağrımaktadır ki bazen uykudan bile uyanmaktayım. bacağımın üzerine ağırlık koyduğumda sanki ağrısı bir nebze dinmektedir. diz ve üstünde ağrı yok. ayağımda da ağrı yok. artık evin içinde bile yürüyemez hale geldim. neyden kaynaklanıyor olabilir.

 7. Merhaba Tamer bey,

  sizin sıkıntınız Magnezyum Vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor, hatta Kalsiyum-da dahil, bu vitaminleri alın, bir iki gün sonra ağrılarınız gidecektir.

 8. Kalcamdan asagiya kadar bir aydir siddetli agrim var beyin cerrahi ve otapediye gittim mr ve temografi cekildi fakat bu agrilarimin nedeni belli deyil kortizon ignesi verip gonderdiler hic bir faydasi olmadi yuruyus mesafem iyice kisaldi baska hangi bolum doktoruna gitmeliyim

 9. Yürürken baldirima kurşun yemiş gibi aniden agrı geliyo sebebi nedir

Yorum yapın

css.php