A Vitamini Faydaları

A vitamini denilince akla ilk gelen, göz sağlığına olan etkileridir. A vitamini, ilk keşfedilen vitamindir.

A Vitamini Nedir – A Vitaminleri Nelerdir?

A Vitamini doğal olarak iki farklı şekilde meydana gelen yağda eriyen bir maddedir. Biri sadece hayvansal gıda kaynaklarında bulunan hazır besin maddesi olan retinoldür.

Diğeri karoten olarak bilinen pro-vitamin şeklindedir, o da ihtiyaç halinde sadece retinole dönüşür. Bu hem hayvansal hem de bitkisel gıda kaynaklarında bulunmaktadır.

A Vitamini Faydaları

• Bu vitamin göz sağlığını muhafaza etmek için temel bir besleyicidir. Gece körlüğüne karşı etkilidir ve birçok göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olması A vitamini faydaları arasındadır.

• New York Üniversitesi Tıp Fakültesince yapılan bir araştırma sonucuna göre günlük olarak yeterli oranda A vitamininin düzenli olarak alınması ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek görme sorunlarını önlemektedir.

• Embriyonun gelişmesi ve büyüme için gerekli hücrelerin çoğalmasında görev alır.

• Vücudunuz bu mikro besleyiciye cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve muhafazası için de ihtiyaç duyar.

• Sivilcelerin meydana gelmesini önler.

• A vitaminin yararları arasında enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin bulunmasından dolayı aynı zamanda “enfeksiyona karşı vitamin” olarak da bilinir. Zira vücudun doğal savunma sistemini akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak güçlendirir.

A Vitamini İçeren Besinler

Hazır şekli karaciğer, balık yağı, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklarda bulunur. Pro vitamin tipi brokoli, havuç, biber, kabak dâhil sarı ve yeşil sebzelerde ve aynı zamanda sarı meyvelerde mevcuttur.

A vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanaklıdır. Ultra-viyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için renkli şişede muhafaza edilmelidir.

A vitamini Eksikliği Belirtileri

A Vitamini karaciğerde depolanır ve retinol veya karoten alımı düşük olduğunda vücut onu bu kaynaktan kullanır. Dolayısıyla, bir eksiklik kısa vadede meydana gelmez. Ancak bu maddenin emilimi yağ varlığına bağlı olduğundan, herhangi bir yağ emilim problemi bir eksikliğe yol açabilir.

A vitamini eksikliği, gözde kornea hasarı sonucunda gece körlüğü gibi göz bozukluklarına sebep olabilir. Göz altı lekeleri görülür. Eksiklik bağışıklık sistemini zayıflattığından, aynı zamanda vücudun enfeksiyonlarla mücadele kapasitesi de azalır.

A vitamininin eksikliği diş, dişeti ve kemiklerde deformitelere neden olabilir.

Sivilcelerde artış olması yine A vitamini eksikliğiyle oluşabilecek proplemlerdir.

A vitamini Fazlalığı

Yüksek dozda sürekli kullanım halinde A vitamini zararları ortaya çıkar. A vitamini fazlalığı baş ağrıları, eklem ağrıları, dudak çatlamaları, bulantı, kusma, iştahsızlık,  saç dökülmesi, saç kuruluğu, karaciğer sorunlarına ve riskli doğuma sebep olur. Hamile kadınlar doktorun önerdiği doza uymalıdır.

300000 Retinol eşdeğerindeki A vitamininin alınması çocuklarda zehirlenmeye yol açar. Büyüklerde ise günlük 100000 Retinol eşdeğerindeki A vitamininin aylarca alınmasıyla zehirlenme meydana gelir.

A vitaminleri akne ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

A Vitamini Dozu

A vitamini kullanımı : RDA (Önerilen Günlük Kullanım) değeri günlük 4,000-5,000 IU dür. Beta karoten için resmi bir RDA yoktur ancak 10,000 ve 15,000 IU arası RDA değerinin eşdeğeridir. Bu maddenin fazla miktarları kemik ağrısı, saç dökülmesi, halsizlik ve baş ağrıları gibi toksik yan etkilere sebep olabilir ve günlük 15,000 IU ‘yu aşan dozları yalnızca mutlak doktor gözetimi altında almalısınız.

A vitamininin faydaları etkin bir şekilde görülebilmesi için çinko kalsiyum fosfor mineralleri ile C, D, E ve B vitaminleri ile birlikte alınması gerekir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“A Vitamini Faydaları” üzerine 160 yorum

 1. Merhaba benim hayvanı Buzak a vitamini göz görmez oldu tedavisi nedir

 2. Süper ^_- ( diyecek biirşey bulamadım 🙂 )

 3. Süper man gibi 😀 ama faydaları ve içerdiği besinler az olmuş :\

 4. Çok sağlıklı bir yaşam için dengeli bezlenmeyiz

 5. Çok sağlıklı bir yaşam için değeli beslenmeliyiz.

 6. bende 5. sınıftayım ve fen ödevi tşklr çok yardımcı oldunuzz

 7. benim fen ödevime yardımcı oldu 😀 ve 100 aldımmmmmm :DDDDDDD

 8. banada cok yardımcı oldu emeği geçen herkeze teşekkür ederim 🙂

 9. bence güzel besinler ama havuç çıktı ödevimde havuç yok olduğu için bu siteyi kapatacağım ben 3 eye gidiyorum tıpış

 10. çok güzel fen ödevime çok yardımcı oldu branş öğretmenim yüksek verir inşallah 5. sınıf da 4. sınıfta çalışınca kolay oluyor

 11. ee bana yorum kalmadı saol çok yardımcı oldu :):D

Yorum yapın

css.php