Göz Sağlığı

Göz Sağlığı ve Göze İyi Gelen Bitkiler. Makuler dejenerasyon ve katarakt gibi göz sorunlarından korunmaya yardım edebilecek bazı bitkiler.

Göz İçin Şifalı Bitkiler

Genel Prensip: Bitkisel takviyelerin herhangi bir sağlık sorununa yönelik kullanımı hekim onayı ile olmalıdır.

Lutein ve Zeaksantin

• Lutein en çok yeşil yapraklı sebzelerde yeralan ve karotenoidler sınıfına dahil bir antioksidan  maddedir. Gözümüzde doğuştan itibaren belli bir oranda bulunan luteini vücut yeniden üretmez. Yaşın ilerlemesiyle birlikte retinadaki lutein oranı azalmaya başlar. Bazı araştırmalar lutein azalmasının yaş nedeniyle oluşan göz proplemlerinin önemli sebeplerinden biri olableceğini gündeme getirmektedir.

• Lutein retinanın merkezinde yer alan ana pigmenttir. Parlak ışıklara ve güneş ışığına karşı doğal bir koruyucu olduğu tespit edilmiştir.

• Araştırmacılar lutein maddesinin vücudun serbest radikal hasarına en fazla maruz kalan yerlerde daha fazla biriktiğini ifade etmektedirler.

• Maküler dejenerasyon sarı nokta adı verilen ve görmede sorumlu olan retina tabakasının ortasındaki küçük alanın hasara uğramasıdır.

• 1994 yılında Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir çalışmada yaşa bağlı makula dejenerasyonu ile A, C, E vitaminleri ve karotenoidler arasındaki etki incelenmiş ve beslenmelerinde karotenoidlere yüksek oranda yer verenkişilerde hastalık riskinin azaldığı görülmüştür. Araştırmacılar karotenoidler arasında özellikle lutein ve zeaksantin’e vurgu yapmışlardır.

• Amerika’da yapılan bir araştırmada, yumurta sarısında bulunan lutein ve zeaksantinin gözlerde yaşın ilerlemesiyle oluşan Makuler Dejenerasyona ve katarakta karşı koruma sağladığı saptanmıştır.

• 2008 yılında Archives of Ophthalmology’de yayınlanan bir çalışmada besinlerle ya da takviyelerle alınan lutein, zeaksantin ve E vitamininin katarakt riskini azalttığı belirtilmiştir.

• Manchester Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Murray ve ekibi tarafından yapılan  çalışmada zeaksantin ve lutein seviyeleri ölçülerek makular pigment düzeyindeki düşmenin görme bozukluğu ile ilişkisi analiz edilmiştir. Araştırmada makular pigmentin eksik olduğu durumlarda, bu eksikliğin zeaksantin ve lutein bakımından zengin besinlerle giderilip giderilemeyeceğine bakılmış ve bu tür besinlerin sarı nokta hastalığına karşı koruma sağladığı saptanmıştır.

• Lutein vücutta üretilemediği için yenilen besinlerle veya takviyelerle yerine konulması gerekir.

• Lutein ve zeoksantin çoğunlukla meyve ve sebzelerde bir arada bulunurlar. Ayrıca vücud alınan luteini zeoksantine dönüştürebilir. Lutein ve zeoksantin en çok ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Sarı ve turuncu meyve sebzeler de Lutein ve zeoksantin içerirler. Yumurta sarısı da iyi bir kaynaktır.  Zeaksantin ve Göz Sağlığı

Pycnogenol (Çam Kabuğu Ekstresi)

• Pycnogenol çam kabuğundan elde edilen, flavonoid – polifenol yapısında bir komplekstir.

• Şeker hastalığında gözde ilerleyici görme kaybı meydana gelir. Özellikle gözün görme işlevini sağlayan retina bölgesinin, damar tıkanıklıkları veya serbest radikallere bağlı zarar görmesi körlüğe neden olabilmektedir. Diyabet hastalarında görülen bu tür risklerden korunma amacıyla Avrupa ülkelerinde Pycnogenol kullanılmaktadır. Retinopatinin erken evrelerinde kullanıldığında yararlı olabileceği ifade ediliyor.

• Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics 2009 Aralık sayısında yer alan çalışmaya göre retinopatinin erken belirtilerini gösteren diyabetlilerin 2 ay boyunca günlük 150 miligram Pycnogenol alımı hastaların %75’inin görme keskinliğinde belirgin bir iyileşme sağlamıştır.

Yaban Mersini

• Antosiyan yapısındaki flavonodiler bakımından zengin olan yaban mersini göz ve damar sağlığı için önemli bir bitkidir. Yaban mersini göz yorgunluğu, gece körlüğü ve katarakt gibi göz proplemlerinin önlenmesine yardım edebilir. Yaban mersini içerdiği etken maddelerle kılcal damar geçirgenliğini artırabilir ve retinanın kollajen yapısını güçlendirebilir.

• Yapılan bir araştırmada göz tansiyonu yüksek ama glokom belirtisi görülmeyen kişiler üzerinde standart yaban mersini özütünün etkinliğini artırmak için bir başka antioksidan etkili bitki özütü olan sahil çamı kabuğu özütü  ile hazırlanan karışımının etkileri gözlenmiş ve 6 ay sonunda 20 denekten 19’unun göz tansiyonunun belirgin bir şekilde düştüğü tespit edilmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Göz Sağlığı” üzerine 14 yorum

 1. göz yaşı kuruluğu yaşayan arkadaşlar sabah aç karnına kahvaltı öncesi yeşil taze soğan yiyin inşallah çok ama çok faydasını göreceksiniz. ama her sabah aç karnına mutlaka ara vermeden devam edin süresi yoktur çünkü kişiden tedavi süresi kişiye göre değişebilir rabbim şifasını versin amin amin amin.

 2. iyi çalismalar babam 60 yasinda ve 2015de nasal tumor adinda kanser ameliyati oldu 1 ay kadar isin tedavisi aldi 2 senedir herhangi bi sikintimiz yoktu ama son 20 gundur gorme kirliligi yasiyor acaba neydrn kaynaklaniyor mr cektirdim herhangi birsey cikmadi pet cektirdim temiz cikti ama yine gormede sorun yasiyor nasil yardimci olursunuz cok sevinirim simdiden tesekkur ederim

 3. Benim de gözüme kar topu deydi gözümde yırtık oluşmuş ankara gatada amaliyat oldum amaliyat olmadan önce 100 de 50 görüyordum aradan 2 ki yıl geçti şimdi görmüyor sağ gözüm gözüm ağrıda yapıyor raporda alamıyorum işde yok silikon verdiler göze geri aldılar 5 defa amaliyat oldum şimdi sag göz gitti hayırlısı diyorum moral 0000 işik dutuyorum az bişey görüyorum saygılarla bi arda tavşan yagı damlattım gözüme göz kızardı 14 gün ağrısından duramadım

 4. İSMAİL ÖZCAN KARDEŞ MESAJINA YANİ MAİL ADRESİNE CEVAP GELDİ Mİ GELDİYSE BANA ÖZELDEN NELER YAPILACAGINI YAZARMISIN AYNI DURUM BENDEDE VAR KARETEKONUS KARDEŞİM YARDIMCI OLURMUSUN….EYVALLAH…..TEŞEKRLER

 5. Merhaba.2009 Yılında retina yırtılmasından ameliyat oldum.Sol gözümde 2 yırtık, sağ gözümde ise birkaç noktada küçük delikler oluşmuştu.Yırtıklar için retina dekolman ameliyatı oldum.Ameliyata girerken görmem tamdı.Şimdi ise %20 civarı.Benim durumumda olan birisinin ilerde düzelme şansı nedir?

  (2005 YILINDA İZMİR BATI GÖZ HASTAHANESİNDE ,5 NUMARA OLAN GÖZLÜKLRİMDEN KURTULMAK İÇİN LASER AMELİYATI OLDUM.GÖZLÜĞÜ ATTIM AMA SOLGÖZÜMDEKİ, O ZAMANLAR TARİFİNİ YAPAMADIĞIM BİR ANOMALLİK HİÇ GEÇMEDİ. HATTA GÖZ DOKTORLARI BENİ DAMLAYLA SAVUŞTURDU.YİNE BİR GÖZ MUAYENESİ ESNASINDA , BİR DOKTORUN ”BİR DE DAMLAYLA BÜYÜTÜP BAKALIM” DEMESİ ÜZERİNE YAPILAN MUAYENEDE ,ŞANSESERİ YIRTIKLAR TESPİT EDİLDİ , Kİ YIRTIK GÖRME MERKEZİNE DAYANMIŞ, GÖZÜMÜ KAYBETMEK ÜZEREYMİŞİM.BU DURUMA OLDUGUM LASER AMELİYATI SEBEP OLMUŞ.

  ŞİMDİ BENİ LASER AMLİYATI YAPAN HASTAHANEYEDE ;BİR GÖZ DAMLASI DAMLATIP DAHA DETAYLI MUAYENEYLE ,BU ACILARDAN VE %80 GÖRME KAYBINDAN KURTARABİLECEKKEN BUNU UYGULAMAYAN DOKTORLARA DA ,ONLARA DOKTOR DİPLOMASI VEREN HOCALARA DA BEN NE DEYİM.

  .ALDIĞI PARALARI GÜLE GÜLE HARCASINLAR !

 6. benm gözüme kum girdi cıkardık ama halen batıyorgözümü acıp kapayınca sanki igne batırıyorlar

 7. merhaba gözlerime rüzgar veya hava geldigi zaman yaniyor gibi oluyor bazen sulaniyor kirmizilasiyor ne yapmam lagzim?

 8. Yağmurcum hergün aç karnına çörek otu ye. Faydasını göreceksin inşallah.

 9. merhaba bn yağmur 5 e geçtim gözlerim çok bopzuk öğretmenlerim bana kızıyor çünkü:gözlük tak diye ama bn gözlük takmayı istemiyorum we bilgisayarın başına çok geçiyorum ama üzgünüm cnm çooook sıkılıyor ::: gözlerim bu halde olduğu için çokkkk üzgünüm fazla birşey göremiyorum

 10. merhaba ben 31 yasımdayım 1 mayıs 2009 da dunya göz hastanesinde amelıyat oldum ankarada KERATAKONUS diye bir rahatsızlık yuzunden şimdide aynı hastalıkdan ameliyat olamama ragmen 2011 nısan ayında çalışmakda oldugum siahlı özel guvenlıkken bankada bir kurumda tam tesekkullu devlet hastanesınden yenıle eğiti için saglık raporu alamadım işinden istifa ederek ayrıldım çünkü hastaneden rapor alamadım ama meslege baslarken astıgmattan baska bır sorunum yoktu oda küçük diye degerleri doktor gözlük tak dedi ama ben ıkı yıl takmadım ehlıyet muayenesınde dereceler yukselmıştı bende ondan sonra gozluk takıp amelıyat oldum şimdi ise sert kontak lens kullanıyorum meslek gıttı zaten bu saatten sonra duzelmez rahatsızlıgım bılıyorum ama bir şey duydum mantar suyunu göze 21 gün damlatırsanız şifa verir korneayı yenilermiş acaba böyle bir şey duyan oldumu bilgisi olan varmı tam bu kornea rahatsızlıkları besinler neler iyi gelir bilmek istiyorum yardım etmek isteyen olursa maıll atsın bana [email protected]

 11. gözelerim kıpkırmızı durmadan sulanıyor göz kapağının içi çakıl taşı gibiymiş en önemli sebep nedir damladan bıktım başka çaresi varmı şifalı bitkiler yada hangi tür hapları kullanmalıyım

 12. gözyaşlarım kurumuş ağladığımda bile göz yaşlarım akmıyor ne yapmalıyım

Yorum yapın

css.php