Vitiligo Tedavisi Nedir?

Vitiligo Belirtileri, Vitiligo Tedavisi ve Vitiligoda Son Gelişmeler. Cillte tebeşir ya da süt beyaz renkte, yuvarlak veya oval, keskin sınırlı yama biçiminde lekelerle kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Deri rengini oluşturan hücrelerin kaybı ve derinin beyazlaşması görülür. Vitiligolu bölgeler farklı biçim ve büyüklükte oluşabilir. Senelerce değişmeden kalabilir veya bazen bütün vücudu etkileyebilir.

Vitiligo Genetik midir?

Vitiligonun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Her yaşta görülebilen bu rahatsızlık hastaların yarısında yirmi yaşından evvel başlar. Hastaların üçte birinde ise  ailesinde bu hastalık olan biri bulunmaktadır. Vitiligo her yaşta görülmeklebirlikte, daha çok 10 ila 30 yaşları arasında rastlanmaktadır.

Vitiligo Nedenleri – Vitiligo Neden Olur?

• Vitiligo hastalığı deriye renk veren hücrelerin harabiyeti ve görevlerini yapamaması neticesinde meydana gelir. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, vitiligoda deriye renk veren hücrelerde hasar oluşur. Bu hasarın meydana gelişinde genetik ve genetik olmayan bazı faktörler söz konusudur.

• Vitiligonun seyri ve şiddeti hastadan hastaya farklılık gösterir. Vücudun birkaç bölgesinde deri rengi beyazlaşır. Koyu tenli kimselerde kolayca fark edilebilirken açık tenlilerde ise genellikle yazın bronzlaşmadan sonra farkedilir.

• Stres, ateşli rahatsızlıklar  çarpma ve güneş yanığı gibi sebeplerle oluşan deri travmaları vitiligonun şiddetlenmesine veya yeni vitiligo alanlarının meydana gelmesine yol açabilir.

• Vitiligolu deride güneşe karşı doğal savunma işlevi kaybolduğu için buralarda kolayca güneş yanığı gelişebilir. Güneş yanığı, çeşitli çarpma ve sürtmeler yeni vitiligo bölgelerinin gelişmesine yol açabilir. Bu yüzden en az 15 faktörlü bir güneş koruyucunun sürekli kullanılması gerekir.

Vitiligo Belirtileri Nelerdir?

Vitiligo bölgelerinde cilt beyaz görünüme sahipken çevresindeki alanlar normal renktedir ve bu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerde oluşan hasar sebebiyle tüyler ve kıllarda da beyazlık oluşur. Yüz, eller, kollar, bacaklar ve genital bölgeler vitiligo hastalığının en çok görüldüğü bölgelerdir.

Vitiligo Yayılır mı?

Bağışıklık sisteminin zayıflaması vitiligo hastalığının başlaması ve artması ihtimalini artırır. Vitiligo bazen sadece çıktığı alanlardasınırlıkalırken bazende yayılmaya ve yeni bölgelerde gelişmeye başlar.

Deride görülen her beyaz leke vitiligo değildir, bunun anlaşılabilmesi için uzman hekim muayenesi ve wood lambası olarak bilinen özel bir ışık muayenesi gerekir.

Vitiligo Bulaşıcımıdır?

Hayır bulaşıcı değildir. Kaşıntı ve yanma gibi şikayetler de görülmez.

Vitiligo Güneş

Güneşe ışığına maruz kalmak vitiligo için olumsuz etki gösterir. Vitiligolu ciltte güneşe karşı doğal savunma etkisi kaybolduğu için bu bölgede  güneş yanığı oluşabilir. Güneş yanığı yeni vitiligo bölgeleri oluşumuna yol açabilir. Bu yüzden koruyucu kullanımı gözardı edilmemelidir.

Vitiligo Nasıl Tedavi Edilir?

Vitiligo Tedavi Yöntemleri; Vitiligo tedavisinde amaç melanosit hasarının durdurularak renk kaybının azaltılması ve yeni renk oluşumunun uyarılmasıdır. İlaçlar, kremler, ultraviyole tedavileri en çok uygulanan tedavilerdir. Yaş, hayat tarzı, vitiligonun tipi ve yaygınlığı, bulunduğu alan ve hastalığın aktivitesi gibi faktörlere göre hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir.

Özel ışık kabinlerinde uygulanan PUVA – dar band UVB terapileri yanında küçük alanlara uygulanan hedefe yönelik ışık tedavileride vardır.

En çok kullanılan kortizonlu kremlerdir. Ancak uzun süre kullanımlarda ve yüz gibi bölgelerde yan etkiler bakımından dikkatli olunması gerekir. Kortizonsuz kremler de yararlı olabilirler.

Takrolimus, Pimekrolimus, Calcipotriol, Steroid içeren kremler topikal uygulandığı zaman renk yapmayan melanositler yeniden çalışarak pigment yapımını gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca Beta karoten gibi cildi boyayan maddeler oral şekilde kullanılabilmektedir.

Tıbbi Makyaj; Birçok cilt sorunun estetik kusurunu kapatmada kullanılan bir uygulamadır. Vitiligo hastalarının ciltlerindeki lekeler, birkaç seans içerisinde ten rengine en yakın renklerle kamufle edilmesi amaçlanır. Uzman bir doktor tarafından ve hastane ortamında uygulanması gereken tıbbi kamuflaj yönteminin etkisi çevresel ve kişisel faktörlere bağlı olarak 5 ila 10 yıl arasında değişir. Tıbbi kamuflaj uygulaması ayrıca ameliyat ve yara izlerinin ve cilt rengi bozukluklarının  tedavisinde de kullanılıyor.

Vitiligo Tedavisinde Son Gelişmeler

Ülkemizde de uygulanan yeni tedavilerden biri lokal ultraviyole B tedavisidir. Hedeflenmiş ışık sistemiyle vitiligo tedavisinde yeni ve etkili bir tedavi yöntemidir. Yalnızca hastalıklı alana uygulanır, normal kabin tedavisinde uygulandığı gibi sağlıklı bölgelere ışık verilmez. Seans sayısı 8 ila 15 arasındadır. Bu sayı hastaya, vitiligonun olduğu bölgeye ve vitiligo çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

BClear hedeflenmiş ışık ile foto-temizleme sistemi, vitiligo hastalığının tedavisinde yeni ve gelişmiş bir tedavi uygulamasıdır. UVB ışık tedavisinin vitiligolu lezyonlar üzerinde ispatlanmış faydalarıyla ve hedeflenmiş ışık teknolojisindeki gelişmelerin birleşmesiyle geliştirilmiştir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Vitiligo Tedavisi Nedir?” üzerine 13 yorum

 1. ben vitiligo hastasıyım ellerimde saçlarımda vucudumun çoğu yerinde vr ne yapmalıyım fazla malen de iyi değilim gelir bakımından .iyi olan birisi vrsa ondan bilgi alabilirmiyim sakaryalıyım

 2. Tıpbi kamuflaj nedir nerde yapılıyor lütfen bilgi istiyorum

 3. Malzemeleriz sinameki ve baharlı tere tohumu….
  sinamekiyi kullanabileceğimiz kadar yani 5-6 kullanımlık cay gibi demliyelim baharlı tere tohumunu 1 çay kaşığı yutacaz arkasından demlediğimiz sinamekiyi bardağın 3 te 1 ini içecek kadar beraber içelim .. bu işlemi gece yatarken yapalım… fakat uzun süren bir uygulama sabır gerektiren bi işlem
  ALLAH yardımcımız olsun

 4. merhab mustafa bey .uyguladıgınız bitkisel kürü tam olarak yazabılırmısınz.benımde cok ihtyacım var

 5. en iyisi ve garantisi tıbbi kamuflaj ben kışın istanbulda uygulattıracağım 3 veya 5seansta vücut rengine kavuşuyormuş inşallah

 6. benim oglum 5 yasında. bu yıl ekim ayında alnında cıktı..bitkisel kür denedik 3 ay..15 gün lavanta-15 gün karabasotu..aynı zamanda doktorun verdigi elidel kremide kullandık..3 aydan sonrada polen bal ve ısırgan tohumu karısımınıda sabahları ac karınla 1 çay kasıgı verdik..7 ay oldu bugun itibariyle yüzde 90 iyileşti..yola devam… unutmayın bu hastalık 1-2 ay gibi sürelerde iyileşmez..bunun unutmayın..uzun bir tyedavi süreci var..

 7. Kardeşimdede bir senedir var sizce ne yapmalıyız ?bitkisel ilaçlar kullanmalımıyız çörek otu yağı ise yararmı? cevaplarınızı bekliyorum kardesim yedi yasında sağ gözünün etrafında lütfen yardımcı olun

 8. arkadaşlarbu vitisunadlı kremi nasıl kullanacaz.

 9. Biz Bursa kökenli NÜVEM firmasının Hacettepe Üniversitesinde ürettirdiği VİTİSUN adlı ürünü kullanan ve iyileşen çok insan tanıyoruz…Ben kendimde sağlıkçı olup bu sektörde çalışan bir insan olarak vitiligo hastalarına yardımcı olmak istiyorum..Çünki birçok tedeviyi deneyip sonuç alamayan çok hasta tanıdım ve vitisun la iyileştiler..Bu ürünün hakettiği yere gelmesini çok isterim çünki hastalık çok yaygınlaştı tabiki stres faktörü çok önemli mutlaka deneyin.

 10. Maravilla kremi diye birkrem var vitiligoyu 2 ayda tamamen geçiriyor sağlık bak onaylı tamamen bitkisel bir krem sürüyorsun güneşleniyorsun bilgi için 0543 780 30 62 [email protected]

 11. burnumun ıkı yanında alnımda vitiligo başladı ne kullanmam gerekır emekli öğretmenım tesekkurler

Yorum yapın

css.php