Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Güneş Yanığı Nasıl Geçer? Güneşlenirken ultraviyole ışınları cilde nüfuz ederek yeni hücreler üreten canlı hücreleri öldürür. Ultraviyole A ve Ultraviyole B‘ nin her ikiside cildi yakar. Hasarı tamir etmek ve ölü hücreleri yok etmek için kan damarları genişler ve yanık bölgelere kan akışı fazlalaşır. Fazla kan cildin kırmızı ve sıcak olmasına sebep olur.

En iyi güneş koruyucu krem:  Güneş koruyucuları Ultraviyole ışınlarını kimyasal olarak emer veya yansıtır ya da savar. Hem Ultraviyole A ve hemde Ultraviyole B ye karşı koruyucu özelliği olanlar en etkili güneş koruyucularıdır.

Güneş koruyucularının losyon, merhem, sprey ve jel gibi değişik, çeşitleri vardır. Faktör sayısı arttıkça koruyuculuk artar. Güneş koruyucular güneşe çıkmadan 30 dakika evvel sürülmelidir.

Güneş Yanığı Belirtileri: Güneş yanığı, güneş ışığına fazla maruz kalma neticesinde deride kızarıklık ve şişlikle kendini gösteren bir sorundur. Ciddi yanıklarda cillte hassaslık, ağrı, şişme ve su toplama meydana gelir. Yanıkla beraber başağrısı, üşüme veya ateş de görülürse hekime başvurmak gerekir.

Bol su içmek, ılık duş almak, aloe veralı nemlendirici sürmek ve hidrokortizonlu krem sürmek yanığa iyi gelen şeylerdir.

Güneş Yanığı İçin Ne Yapılmalı?

Meşe Kabuğu: 20 gr kıyılmış meşe kabuğu 1 litre soğuk suyla kaynatıldıktan sonra, 5 ila 10 dakika arası demlenir ve süzülür. Günde birkaç defa kompres uygulanır. En fazla 3 hafta kullanılır. Geniş deri hasarı varsa kullanılmamalıdır.

Papatya Çiçeği : Bir yemek kaşığı kıyılmış papatya çiçeğinün üstüne ü 150 ml sıcak su dökülür ve üzeri kapalı olacak biçimde 10 dakika demlenip süzülür, standardize papatya solüsyonlarından 10-20 ml civarı eklenerek  günde birkaç defa kompres yapılır. Papatya ve de civanperçemi, aynısafa gibi bitkilere alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Yeşilçay: Bir çay poşeti yeşilçay bir bardak suyla 10 dakika kaynatılıp süzülür. Günde birkaç kez kompres uygulanır.

Sarı kantaron yağı (Oleum hyperici)

100 gr taze ya da kurutulmuş çiçek 250 gr zeytinyağıyla birlikte  bir şişeye konulur. Bu karışım, ara sıra çalkalanır ve  15 gün boyunca güneşte kalır  ve bu sürenin sonunda pamuktan süzülür.

Yanık cilde sürülür ya da yağa batırılan steril gazlı bez birkaç saat deri üzerinde bırakılır. Tedavi süresince özellikle açık tenli kişilerin yoğun güneş ve  solarium ışınlarından kaçınması gerekir.

Yanık deriye gündüzleri dönüşümlü olarak yeşilçay, papatya çiçeği ve meşe kabuğu uygulanması, geceleriyse  sarı kantaron yağı ile bandaj yapılması önerilmektedir.

Akut safhada soğutucu kompres ve jel, akut safha geçtikten sonra sarı kantaron yağı, jel, losyon, ya da krem kullanımı uygundur. Isı birikimine sebep olacağından merhem sürülmemelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php