Sebze ve Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Sebze ve Meyvelerin Faydaları. Mango: Göz ve cilt sağlığı için faydalıdır. Antioksidan etkisiyle kansere yönelik koruyucu özelliktedir. Yüksek A ve C vitamini içerir.

Portakal:  Bağışıklık sistemini güçlendiricidir. C vitamini ve flovanoid gibi antioksidanlar içerir. Kolesterolü azaltıcıdır. Kalp sağlığını koruyucudur. Kansızlıkta yararlıdır.

Elma: Bağırsak sisteminin korunmasında yararlı ve posa bakımından zengindir.Kolesteroü azaltıcı özelliği bulunur. Kan şekerinin kontrol altında tutulmasında yardımcıdır. İçeriğinde C vitamini, E vitamini, folik asit, pektin ve flovonoid bulunur.

Karpuz:  Toksin atıcı etkisi vardır.Böbreklerdeki kum ve taşların atılmasında yardımcıdır. A ve C vitaminleriyle potasyum,fosfor gibi minerallere sahiptir.

Dut:  İdrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcı özelliktedir. B vitamini, C vitamini, kalsiyum minerali ve yüksek lif içerir.

Armut: Posa açısından zengin olduğu için bağırsakları çalıştırıcı etki gösterir. Potasyum, kalsiyum fosfor gibi mineraller içerir. Kalp kaslarının düzenli çalışmasında yararlıdır. Tansiyon ayarlamasında yardımcı olur.

Avokado: Yüksek lif oranına sahiptir. Kabızlık ve basur için yararlıdır. Yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. A ve E vitaminleriyle magnezyum ve potasyum minerallerini içerir.

Brokoli:  Prostat ve kolon kanserine karşı koruyucudur. Kansızlığa iyi gelir. Yüksek oranda posa içerir. A, C, E, B1 ve B2, folik asit ve demir bakımından zengindir. Kalp sağlığı için önemlidir.

Karnıbahar: Kalp sağlığında ve tansiyonun düşürülmesinde yararlıdır. C vitamini ve potasyum içerir.

Soğan:  Doğal antibiyotik etkisiyle bilinir. Bronş açıcıdır.  Vücudu güçlendirir. Kemik ve diş sağlığı için yararlıdır. A, B ve C vitaminleriyle kükürt ve fosfor içerir.

Kereviz: Sindirimi kolaylaştırıcı ve İdrar söktürücü etkisi vardır. A vitamini, folik asit ve E vitamini ve potasyum bulunur.

Pazı: Bağırsak sorunlarında yararlıdır. Yüksek posa içerir. Kansızlıkta faydalıdır. Folik asit, A ve C vitamininleriyle demir mineralini içerir.

Salatalık: Yüksek oranda posa içerdiği için barsak çalıştırıcı özelliktedir. Toksin atılmasında yararlıdır. Cildi nemlendirici etkisi vardır. A, B ve C vitaminleriyle selenyum ve fosfor minerallerini içerir.

Brüksel lahanası: Yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcıdır. Kalp sağlığı ve kansızlık için faydalıdır. B, C vitaminleri ve demir, kalsiyum minerallerini içerir.

Hindiba: İdrar söktürücü ve toksin atıcı etkisi vardır. İştah açar. Lif bakımından yüksek olduğu için bağırsakları çalıştırır. A, C, E, folik asit vitaminleriyle potasyum minerali bulunur.

Lahana: Toksin atıcı özelliktedir. Mide sorunlarında ve hazımsızlıkta yararlıdır. A, B ve E vitaminleri içerir.

Kabak: Kanın pıhtılaşmasını düzenleyici özelliktedir. Böbrek sağlığı için yararlıdır. Kemik gelişimi için önemlidir. C ve K vitamini bulunur.

Pırasa: Sindirimi kolaylaştırıcı ve idrar söktürücüdür. Bronş açıcı etkisi bulunur. Potasyum, kalsiyum ve demir minerallerini içerir.

Enginar: Karaciğer ve safra kesesi sağlığı için önemlidir. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi bulunur.   A ve C vitaminleriyle magnezyum, kalsiyum, potasyum minerallerine sahiptir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Sebze ve Meyvelerin Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

  1. meyveleri ve sebzeleri sağlıklı olduğu için bu programı seçiyorum

Yorum yapın

css.php