Kava Kava Bitkisi Nedir?

Kava Kava Nedir? Kava kava (Piper methysticum), Piper methysticum biber bitkisinden gelir ve Antik Pasifik Adası yerlilerince kutlama içkisi olarak kullanılmıştır, çünkü alkole yakın bir etkisi vardır. Bitkinin evcilleştirilmesi, 3000 yıla dayanır. Kökleri kurutulur, ezilerek toz haline getirilir ve içeceğe dönüştürülür. Geleneksel anlamda, kava kava bitkisi çiğnenir ya da öğütülür ve içecek yapabilmek için su ile karştırılırdı. Bu geleneksel ritüeller, kava eğlencesinin bir parçasıydı.

Kava Kava ve Anksiyete

Kava kava’nın, farmakolojik etkilerinden sorumlu olarak tanımlanan maddeler, kavalaktonlar ya da kavapironlardır. Bunlar, dihidrokavain, metistisin, dihidrometistisin, yangomin ve desmetoksiyangonin’dir. Kavalaktonlar, mideden, kan dolaşımı yoluyla beyne ulaşırlar. Kavapironlar, merkezi-hareketli iskelet kas gevşeticisi, antikonvülzan, periferal hareketli lokal anesteziklerdir. 1996 yılında Jena University’deki Alman bilim adamlarının yürüttüğü çift kör bir çalışmada, 25 hafta boyunca 100 mg, kava’nın günde 3 kez kullanımı, 101 katılımcıdan 58 tanesinin anksiyete durumlarınında iyileşmelere sebep olduğunu göstermiştir.

Uluslararası bir dergi olan “Planta Medica“da yer alan bir makaleye göre, kava, gamma-aminoburitik asit denen (GABA) bir nörotransmiteri etkilemektedir. Gamma-aminoburitik asit, beyin metabolizmasında gerekli olan bir amino asittir ve beyin fonksiyonunun düzgün sürmesine yardım eder. Beyin kimyasına etki eden bitkiler üzerinde çalışmalar yapan beslenme uzmanı Patrick Holford’a göre; “Bir kadeh şarap içtiğimizde, alkol, GABA üretimini canlandırır. Fakat bir saat sonra, alkol bunu baskılamaya başlayacağından, GABA etkisini hissedebilmek için daha fazla içmek istersiniz. Kava kava ile, insanlar, anında bu yumuşak, mutluluk verici durumu deneyimlerler. Zihinsel olarak açıktırlar, ve daha fazlasına gereksinim duymazlar.”

İlave çalışmaların gerekli olmasına rağmen, Eylül 2001 yılında, “Pacific Health Dialogue”da yayınlanan bir raporda, kavanın aktif bileşenleri, beyindeki istek ve bağımlılık bölgelerine bağlanabildiğini rapor etmiştir. Bağımlılık oluşturmak yerine, kava, alkol ve diğer madde bağımlılıklarına bağlı isteği azaltabilir. Avustralya, Kensington’da, University of New South Wales’deki National Drug and Alcohol Research Center’dan John Prescott tarafından yapılan bir çalışma, kava kavanın, alkol tüketimini azalttığını göstermiştir.

Kavanın aktif bileşenleri, kavalaktonlar ya da kavapironların, hayvan çalışmalarında; ağrıyı geçirdiği, kasları gevşettiği, uykuyu geliştirdiği ve spazmları çözdüğü görülmüştür.

2004’de yürütülmüş bir çalışma, 300 mg.lık kava dozunun, anksiyeteyi, reçeteli ilaçlardan benzodiazepinle benzer şekilde, uyanıklık ve bilişsel yeteneklere karşı bir yan etki oluşturmadan tedavi ettiğini göstermiştir.

Kanıtların büyük çoğunluğu, belirli kava ekstrelerinin (ekstreler %70 kavalakton ile standartize edilmiştir) anksiyeteyi, reçeteli anti aksiyete ilaçlarından düşük doz benzodiazepine benzer şekillerde çalışarak azalttığını göstermektedir. Ama gelişmeyi görmek, en az 8 hafta tedavi gerektirebilir.

Psychopharcology’de 2009’da yayınlanan, University of Queensland’dan Avustralyalı araştırmacıların raporunda, “Kava, anksiyete terapisinde doğal bir tedavi sunmaktadır. Ve bir takım farmasötikal düşüncelerinin aksine, bağımlılık riski ve yan etkileri son derece azdır.” ifadesi yer almıştır.

Yan Etkileri Var mı?

Kavanın, mahmurluk, baş dönmesi ve sersemlik gibi yan etkileri olabilir. Antipsikotik ilaçlar ya da levodopa alıyorssanız kava kullanmayın. Kavayı alkol ve diğer psikoaktif ilaçlar ile birlikte kullanmak tehlikelidir.

Karaciğer Hasarı

FDA’ya, kava kava bitkisi ile ilişkili karaciğer transplantasyonu olan genç bir kadın ile ilgili bir rapor yollandı.  Karaciğer ilişkili rahatsızlıkları içeren birkaç rapor daha bunu takip etti.  Avrupa’da da karaciğer sorunları ile ilgili raporlar oldu ama, hasar nedeninin sadece kava olup olmadığı belli değildi. Bu endişeler yüzünden, bazı ülkeler, takviye satışlarını yasakladı, ama Amerika’da hala satışı serbesttir. Dr. Sy Atezaz Saeed, bitkinin bazı bölümlerinin toksik olduğunu düşünmektedir. Kavanın aktif bileşeni kavalakton ekstrelerinde bu parçalar kullanılmış ise, ciğer toksisistesi açıklanabilir.

FDA’nın uyarısını izleyen araştırmalar, kava kava ekstresini özütleme yönteminin, karaciğer hasarına sebep oluşturabileceğini göstermiştir. Avustralya’daki University of Queensland araştırmacıları, suda çözünebilir bir yöntemle özütlemenin daha güvenli bir yolunu bulduklarını iddia etmektedirler.

Klinik araştırmalarda, karaciğer toksisitesine rastlanmamıştır. Ters karaciğer reaksiyonları; var olan karaciğer rahatsızlığı, alkol tüketimi, yüksek dozlar, sitokrom P450 enzimlerinde genetik çeşitlilikler, karıştırıldığında toksik etki gösterebilecek başka ilaç ve bitkilerin kullanımı, ya da aseton veya etanol ile yapılmış ekstrelerin kullanımı faktörlerine bağlı olabilir gibi gözükmektedir. Kava kullanımına bağlı karaciğeri hasar görmüş 14 hastanın vaka analizlerinde, düşük kaliteli ürünler, doz aşımı, uzun süreli kullanım ve başka ilaçlarla etkileşim bulguları saptanmıştır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Kava Kava Bitkisi Nedir?” üzerine 3 yorum

  1. Mrhb dış kaynaklı bir sitede okumuştum site adını şu an anımsıyamıyorum yanlış anlamadıysan oradaki tercume de köklerinin toksitite oldugı yazıyor Du bilmeyen insanların bunu kendi başlarına evinde uygulanmaması gerekiyor lütfen bunu da göz önüne alalım satın alıp kullanacak kişiler… Yada konu hakkı dahiç bilgisi olmayan kişiler detaylı araştırmadan asla kullanmayınız ben tropikal bitki ve ağaçlar konusunda çok site gezinip araştırıyorum genelde yurt dışı sağlam siteler ilk tercihim çünkü TR de insanlarımız bu konuda bilinçsiz genel anlamda ve herleye hemen sahip olmak istiyorlar araştırmadan sonra kullandığı ürünlerin yan etkisi varmı yokmu tek bir kaynak değil bir çok kaynağagirip araştırıp ona göre karar vermeli insanımız. Uzman kişiler köklerini iyi işleyip zararlarını asgari seviye ye indirince faydalı olabiliyor natıonal geogrophy channel da bir kişi böyle bir bitkiyi ağzında ezip yere (afedersiniz) tükürmüştü enerji için kullanmıştı takip ettiğim kadarıyla…

  2. Mrb sağ dizimde kireçlenme ve sıvı kaybı var çok ağrı var ne önerirsiniz

  3. Mrb kava kava bu nereden bulabilirim
    Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler
    Uyku sorunum var

Yorum yapın

css.php