Krill Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Krill Oil Nedir? Krill, ya da daha doğrusu Antarktika krilli, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan pigmentlerce çok zengin, karides benzeri bir deniz kabuklusudur. Taşıdığı yağın kimyasal yapısı yüzünden, içindeki omega-3ler, vücut tarafından, diğer balık yağlarından daha hazır bir halde absorbe edilir. EPA ve DHA ya ek olarak, krill; doğal bir emülgatör olarak çalışan, güçlü bir stres azaltıcı kolin kaynağı olan fosfatidilkolin gibi fosfolipit komplekse sahiptir.

Faydaları Neler?

Krill yağı E, A ve D vitaminleri ve kantakzantin (canthaxanthin) içerir. Kantakzantin, astakzantin gibi güçlü bir antioksidandır. Krill yağının antioksidan potansiyeli o kadar yüksektir ki, ORAC değerleri üzerinden diğer balık yağlarıyla karşılaştırıldığında, 48 kat daha güçlü olduğu bulunmuştur. Doğrudan ORAC karşılaştırması miligram üzerinden yapıldığında, krill yağı değeri, balık yağının 48 katı, Koenzim Q10’un da 34 katıdır.

Ama tüm bunların ötesinde, krill yağının içindeki en kuvvetli antioksidan astakzantindir. Bu parlak kırmızı renkli pigment krille sahip olduğu pembe rengi verir. Astakzantin kana hızlı şekilde karışır. Kan beyin bariyerini aşma fonksiyonunu ve; beyin ve sinir sistemini serbest radikallerden koruma görevini yerine getirir.

Krill’ deki yağlar, beyinde bulunan fosfolipitleri andırır; fosfolipitler, hafıza, uyku kalıpları, kas fonksiyonları, ruh halleri ve kalp gibi organları koruyan beyin kimyasalını kontrol eden maddedir. Bir çift kör deneyde Krill omega-3 fosfolipitleri, C-reaktif protein (CRP) düzeylerini düşürerek; anti-enflamatuar etkiler göstermiştir.

Alternative Medicine Review Eylül 2007 sayısında yayınlanan bir çalışmaya göre, krill yağı; kan lipitlerini normale çevirme ve anti-enflamatuar aktiviteleri nedeniyle ilk sırada yer alan balık yağıdır. Aynı derginin Mart 2009 sayısında yer alan yazıda krill yağının, C-reaktif proteğini azaltması sebebiyle, felç hastalarındaki iltihap yangısını düşürmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Journal of the American College of Nutrition Şubat 2007 sayısında yayınlanan, 90 kişinin katıldığı bir çalışmada, 300 mg.lık krill yağı günlük dozunun enflamasyonu düşürdüğü ve artrit semptomlarını 7-14 gün içinde azalttığını göstermiştir.

American Journal of Nutrition’da yayınlanan ve krill yağının, kronik enflamasyon ve artrit semptomları üzerindeki etkilerini araştıran çalışmaya; kardiovasküler hastalıklar, romatoid artrit/orteoartrit gibi enflamatuar hastalıklar teşhisi taşıyan 90 kişi katılmıştır. Bulgular, krill yağının ağrıyı %28.9, gerginliği %20.3 ve fonksiyonel bozukluğu %22.8 oranında azalttğı yönündeydi. Dahası krill yağı enflamasyonu ve artrit semptomlarını büyük ölçüde azaltmayı 7-14 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştiriyordu.

Lipids in Health and Disease 2011 yılında, krill yağı ve diğer balık yağı takviyelerinin bio-yararlanımlarını değerlendiren bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar, krill yağındaki omega-3’lerin diğerlerinden daha iyi absorbe edildiğini bulmuşlardı. Takviyelerin analizleri, krill yağının serbest formunda, diğerlerinde olmayan EPA ve DHA yüzdeleri bulunduğunu gösteriyordu. Soğuk Antartika denizlerinden çıkarılmış yüksek kalite krill yağı, saflık açısından, diğer kirliliğe maruz kalmış denizlerden çıkarılmış balıkların yağlarından çok daha saftır. Kirli sulardan yakalanmış krillerin, Antartika’nın doğal ortamı ile karşılaştırıldığında, dioksin PCB ve cıva gibi ağır metal taşıma riski oldukça fazladır.

Nasıl Kullanılır?

Krill yağı takviyesini likit, kapsül ya da yumuşak jel formunda kullanabilirsiniz. Günlük doz, 500mg-3g arası değişebilir. Akılda tutulması gereken bir diğer önemli konu, belirli çalışmaların, krill yağı yan etkilerinin, yumuşak jele oranla daha belirgin olduğunu gösterdiğidir. Ancak yumuşak jel, genellikle biraz daha pahalıdır.

Yan Etkileri Var mı?

Çeşitli çalışmalar, krill yağının güvenli olduğunu göstermektedir. Ancak üreticiler, şiddetli deniz kabuğu alerjisine sahip olanların kullanmadan önce konuyu bir uzmanla görüşmelerini önerir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Krill Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine 36 yorum

 1. Krill yağı ve koenzim içerikli en iyi ürün Krinol Q10 Premium’dur. Bir kere kullanan etkilerini gördükten sonra asla bırakamıyor. Müthiş zeka açıcı, yorgunluk giderici, hastalıklara karşı inanılmaz direnç sağlayan bir ürün.

  İçeriğine bakarsanız;

  Krill Yağı; 420 Mg
  Koenzim Q10; 100 Mg
  E Vitamini; 10 Mg
  Resveratrol; 6 Mg
  Likopen; 2 Mg
  K2 Vitamini; 50 Mcg
  Selenyum; 50 Mcg
  D3 Vitamini; 25 Mcg

 2. helal olsun millet neleri araştırıyor. biz ot gibi yaşıyoruz. ben krilom kullanıyorum. henüz faydasını anlamadım zaten yeni başladım. fayda görürsem yazarım buraya

 3. Acaba bu krill yağlarının omega 3 balık yağları gibi boy uzatma etkisi var mı

 4. Ne bu biri neptüne demiş diğeri bilmem ne yok süperba, red krill kullanıp fayda sağlayan hangi marka onu yazın kedilerime alıcam HANGİSİNDEN BİR FAYDA GÖRDÜNÜZ ARKADAŞLAR YA

 5. Herkes ürün yarıştırıyor ancak kullanıp da bir yararını gördüğünü söyleyen yok.Sonuçları görelim arkadaşlar,ne işe yaradığını,somut sonuçları görelim.Helal saçmalığı ne oluyor yahu?Tedavi edici bir ilaç,madde helal değil diye alınmayacak mı?Müslümanlar ne zaman akılcı olacak da nal toplamaktan,sömürge olmaktan kurtulacaklar.Elin oğlu Mars’a gidiyor,bizim insanımız haram-helal skolastiğine hapis olmuş.Demek ki Dünyanın lideri olan,her teknolojiyi üreten,her buluşu yapan hristiyanlar,budistler enayi!

 6. Ben orjınal nko logosu olan Antarctıca krıll oıl kullanıyorum.Hekımım bu markayı önerdi.Ayrıca bu ürün sadece eczanelerde satılıyor ve internette satışı yok.Bence en guvenlisi bu.

 7. Arkadaşlar maalesef bilgi çağında bu kadar bilgi eksikliği yaşıyor olmanıza çok üzüldüm Krill yağı söz konusu olduğunda kadınlar için en iyi marka ” LOVEHONEY CURVED “. Önemli olan ilk olmak değil maalesef. İçeriğini bir google’lamanızı tavsiye ederim. Helal sertifikası da bulunuyor.

 8. Krill yağını Dünyada ilk bulan ve geliştiren firma neptüne krill yağıdır yorumsuz sadece araştırmanız yeterlidir google elinizin altında yazın sonuçları çalışmaları dünya çapında takip edin kulaktan dolma bilgilerle kafa karıştırmayın sonuçta insan sağlığı

 9. çok yakında birebir amerikadan ithal orjinal ve doğal ürünleri birinci kalite uzman doktordan alıp ülkeye temin edicem bu ilaçlara o kadar çok ihtiyacı olan insanlar varki hatta yakınımdaki insanların yaşadıkları beni buna teşvik etti bire bir olarak ithal edicez bilginize

 10. derya kozan hanım…sizin günde üç kapsül kullanmanız gerekli kanımca..burada 49 lara taş attığınıza göre sizinde krill çıkan yerlere yolculuk zamanınız gelmiş demektir…fazla tutmayalım sizi….

 11. İpek adlı yorumcu sanırım firma çalışanı krilom markasını kotulemeye çalışan
  Krilom krill yağını meg 3 adlı bir firmadan alır özel bir atmosfer içinde vefa ilaç bünyesinde turkiyede urun haline getirir sığır jelatini kullanır kapsuller kirmizi rrnktedir sari degil vefa ilaç kalite göstergesi olan GMP onay belgesine sahiptir amac saptırmak yerine krill hakkındaki yorumlar daha anlamlı olacaktır
  Kril yağı yeni nesil omega 3 tur biyoyararlanimi balık yagina gore yüksektir ağır metal riski yoktur daha küçük kapsuldedir yutumu kolaydır ağızda tat koku bırakmaz içeriğinde doğal bi antioksidan astaksantin bulunur radikal tutucu değer anlamına gelen orac değeri en yüksek antioksidanların biridir ayrıca kolin içerir ki yaşlılığa bağlı hafıza sorunlarında faydası olduğuna dair çalışmalar vardır omega 3 açısından balık yağından daha kalitelidir sağlıklı gunler

 12. AKERBİOMARİNE krilleri ni cok met eden arkadaslar tek bir markaya takilmissiniz sanirim firma calisaniz cunku arastirirsaniz siz daha Turkiye de yok iken COLDSEA KRILL YAGI yani orjinal AKERBİOMARİNE urunu Turkiyede 2010 yilindan beri satisi var Turkiyede ilk ruhsat alan ve halen Turkiye pazar lideri olan COLDSEA lutfen tam bilmediginiz konulara reklam yapabilmek icin insanlari yanlis yonlendirmeyin.

 13. Derya hanım, helal sertifikasına bu kadar dar bakmanız önemini bilmedğinizi gösteriyor. Helal sertifikası Zehirli ve zararlı madde içermeyen, GDO’yu dışlayan, hijyenik şartlarla hazırlanmış helal ürünler demektir.bir ürün helal setifikası alabilmesi için içeriğindeki tüm maddeler ve bu maddelerin menşei yazılmalıdır. Dünyada özellikle avrupada (sadece müslüman ülkelerde değil)helal ürün pazarı hızla artmaktadır. Aynı zamanda bu konu hakkında akademik olarak birçok araştırma yapılmıştır ve yapılıyor..
  Yani bu %49’luk değil dünya trendindeki bir güven standartıdır.Ülkemizde ise maalesef çok dar anlamda algılanıyor.
  Gerçekten herkes bir marka yazmış ve
  Site Direkt satış kanalına dönüşmüş maalesef.

 14. Ticari siteye dönmüş burası yorum yazan arkadaşların çoğu firma çalışanları sanırım
  Bir açıklık getireyim konuya
  Dünyada krili en doğru şekilde avlayan firma
  AKERBİOMARİNE
  MSC SERTİFİKALI VE WWF PATENTLİ
  SADECE SUPERBA KRİLL CİNSİNİ YAKALAYAN AYRICA SOĞUK SIKIM ve helal sertifikası nedir 🙂 anca %49 cular inanır size bir tüketici olarak bilgi vermek istedim
  Dünyada 2 tane pazar lideri var
  1.Red krill oil
  2.megared krill oil
  Gerisi fasa fiso
  Antartikada krill avlamak çok maliyetli bunuda sadece akerbiomarin gibi firma yapabiliyor
  Az emek çok para zihniyetli insanlar herzaman diğer insanları uyutma sistemi ile mantelitelerini sarj ederler
  Bilginize
  Keyifli günler 🙂
  Bu arada probiyotikte kullanmayı unutmayalım

 15. Turkiyede eczanelerde NEPTUNE NKO KRILL yağını bulabilirsiniz.dunyanin en iyisi.astaksantin değeri digerlerine göre yüksek ve soğuk sıkım yöntemiyle üretiliyor. Buda ürünün diğerlerinden çok daha fazla kaliteli olduğunu gösterir.

 16. Ayşe Hanım Sanırım Neptüne krill yağını hiç araştırmadınız bu konuya yabancı kaldınız bence dünya literatürlerinde yapılan çalışmaların hepsi Neptüne krill yağıyla yapılmıştır Nasanın kullandığı tek markadır ve diğer krillerden ayıran en büyük özelliği patantli soğuk sıkım teknolojisi ile üretilmesidir
  Siz sanırım önerdiğiniz markanın firma çalışanısınız Türkiyede bulunan iki dev marka Coldsea norveçten gelir Neptüne krill Kanadadan gelir bu iki markadan birini tercih edebilirsiniz

Yorum yapın

css.php