Yohimbin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Cinsel İsteksizliğe Ne İyi Gelir? Yohimbinin çalışma şekli tam olarak bilinmemektedir. Ancak, vücudun belirli kimyasalları üretmesini çoğaltmak üzerinde çalışmanın ereksiyonu sağladığı düşünülmektedir. Ama tüm empotan erkekler üzerinde aynı şekilde çalışmaz.

Yohimbin Nedir?

Yohimbin, Batı Afrika Yohimbin ağacının kabuklarında bulunan bir alkaloiddir. Aktif alkoloid, modern bilim adamları tarafından özütülmüş ve standartize edilmiş ve doğal/reçeteli formüller altında satışa sunulmuştur. Bu ekstre için kullanılan farmakolojik terim yohimbin hidroklorid’dir.

Ne İşe Yarar?

Yohimbin, cinsel heyecanı arttırmak, ereksiyon sorunları, seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRIs) adlı depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklan cinsel sorunlar, kadın ve erkekteki genel cinsel sorunlar için kullanılır.

Ereksiyon disfonksiyonu, penisin, tatminkar cinsel performans için gerekli sertliği elde edememesi ya da sürdürememesi olarak tanımlanır. Yohimbin’in ereksiyon bozukluğuna yardım edebilecek aktif içerikler taşıdığına dair kanıtlar mevcuttur. Bazı herbalistler, yohimbin ağaç kabuğunun, yalnızca yohimbin içeriklerinden daha iyi çalıştığını iddia etmektedirler.

Yohimbin alkoloidi, presinaptik alfa-2 adrenoreseptör antagonisti’dir. Genital dokunun ereksiyonu, parasempatik aktivitenin çoğalması ve sempatik sinir sistemi aktivitesinin azalması ile bağlantılı olduğundan, yohimbinin bu mekanizma ile ereksiyon sorununu tedavi ettiğine inanılır.

Genellikle, yohimbinin kan damarlarını genişlettiği ve ereksiyona sebep olacak, penise doğru kan akışını canlandırdığına inanılır. Aynı zamanda, ereksiyon esnasında kanın penis dışına doğru akmasına da engel olmaktadır. Merkezi sinir sistemi üzerinde, özellikle cinsel sinyallerin geçiş yaptığı alt omurilik alanında da çalıştığı düşünülmektedir. Araştırmalar, penise akan kanı çoğaltıp libidoyu yükselttiğinden; yohimbinin erkek cinsel işlevi üzerinde kuvvetli etkileri olduğunu göstermiştir.

Günlük Dozaj Nedir?

Yohimbin ağaç kabuklarından özütlenen yohimbin hidroklorid ilacının sadece reçeteli kullanımı FDA tarafından onaylanmıştır. Yohimbinin dozu, hastadan hastaya değişiklik gösterir. Empotans tedavisinde, yetişkinler 10 haftadan uzun olmamak kaydı ile günde 3 kez 5.4 mg kullanabilirler.

Yohimbin ağacı ile ilişkili 4 temel tıbbi madde; yohimbin ağaç kabuğu, yohimbin kabuk ekstresi, yohimbin ve yohimbin hidroklorid’dir. Yohimbin kabuk ekstresi ve yohimbin, ikisi de ağaçtan özütlense de aynı değillerdir. Yohimbinin standartize formu yohimbin hidroklorid’dir ve Amerika’da sadece reçete ile sağlanabilir.

Yohimbin Takviyeleri Güvenilir mi?

Reçetesiz satılan tablet ve kapsüller 500-1000 mg yohimbin kabuğu içerse de, sadece çok küçük bir oranı aktif içerik olan yohimbine sahiptir. Yohimbin kabuğu ekstresi ve yohimbin takviyeleri adı altında etiketlenmiş, besin takviyesi satıcıları ve internet üzerinden satılan ürünler, çeşitli miktarlarda yohimbinin yanı sıra diğer maddeleri de içermektedir. FDA’daki araştırmacılar, bir çok ticari yohimbin kabuk ürünlerini analiz etmişlerdir.  Vardıkları sonuç, ürünlerin %7’den daha az miktarlarda yohimbin taşıyor olduğudur.

Yan Etkileri Var mı?

Eğer kalp, böbrek, karaciğer, ülser, yüksek tansiyon rahatsızlıkları ya da depresyon sorunları yaşıyorsanız, kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Yohimbin Nedir ve Ne İşe Yarar?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

css.php