Elma Faydaları

İçerdiği vitamin, organik asit ve minerallerle yüksek besleyici değere sahip olan elma, düzenli tüketilmesi halinde birçok hastalığa karşı koruyucu etki de sağlar. Araştırmalar, C vitamini oranı 5.7 mg/100 gram olan elmanın, kateşin, quercetin, phloridzin ve klorojenik asit gibi güçlü antioksidan etkiye sahip bileşenler taşıdığını da göstermektedir. Elmanın kabuğundaki C vitamini oranı, etli kısmına göre 6 kat daha fazladır.

Elma Faydaları Nelerdir?

• Elma kabuğunda bulunan triterpenoids maddesi kanser hücrelerinin çogalmasını engelleyici özelliktedir.

• Kalın bağırsak kanseri, karaciger kanseri, göğüs kanserine yönelik koruyucu özelliginin elma kabuğundaki triterpenoids adlı maddeden kaynaklandığı düşünülmektedir.

• Elma suyu, kötü kolesterolün oksidasyonunu engellemesinin yanında vücudu sigara gibi zararlardan temizleme özeliği de vardır.

• İngilterede yapılan bir araştırmaya göre her gün düzenli elma yiyenlerin yemeyenlere göre kalp krizi riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

• Avustralya’daki Western Üniversitesi uzmanlarınca yapılan araştırmaya göre, elmanın düzenli tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürmektedir. Düzenli elma tüketen kişilerin diğer insanlara göre daha düzenli bir kalp ritmine ve normal tansiyon değerlerine sahip olduğunu tespit eden uzmanlar, bunun, elmanın kabuğunda bulunan flanovoid adlı maddeden kaynaklandığını ve bu yüzden elmanın kabuğuyla birlikte yenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Wageningen Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve sonuçları Stroke adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre  elma, armut, muz ve karnabahar gibi beyaz etli meyve-sebzeler felç geçirme riskini %52 oranında azaltmaktadır. 10 yıl boyunca 20 bin kişinin beslenme alışkanlıkları incelenmiş; beyaz etli meyve ve sebze tüketiminde yapılacak 25 gramlık bir artışın, felç riskini %9 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Elmanın yüksek lif içeriği  ile ‘flovonol quercetin’ bileşiğinin olumlu etkiler sağladığı düşünülüyor.

• Alzheimer hastalığına karşı yararlı bir besindir. Elmadaki quercetin adli antioksidanın, C vitaminine nazaran, beyin hücrelerinin olası hasarlara karşı direncini çok daha iyi koruduğu belirtilmektedir.

Massachusetts Lowell Üniversitesinde yapılan araştırmada günde iki bardak elma suyunun içilmesinin Alzheimer`in meydana gelmesini geciktireceği tespiti yapılmıştır.

• Diger meyve ve sebzelere göre elma daha fazla quercetin içerir. Quercetin en fazla elma kabuğunda yeralir.

• Kırmızı elmalar genel olarak sarı veya yeşil elmalara göre daha fazla antioksidan içerir.

• Elmanın kabuğuyla birlikte C vitaminine eşdeğer total antioksidan aktivitesi 83 mol/100 g olarak tespit edilmiştir. Buna göre, 100 gram elmanın toplam antioksidan etkisi 1500 mg C vitaminine eşdeğer olmaktadır.

• Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, elma suyunda bulunan polyphenole kansere ve damar sertliğine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Wisconsin Üniversitesi araştırmacıları tarafından fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, organik elma kabuğu ekstresinin prostat kanserinde tümörün ilerlemesini bazı fazlarda durdurduğu ve tümörün kanlanmasını engellediği tespit edilmiştir.

• İngiltere’de yaşları 16 -50 arasında değişen 9 binden fazla kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, haftada 2’den fazla elma tüketenlerde astım krizleri daha az ve daha hafif olmaktadır. Elmanın astıma karşı koruyucu etkisinin elmada yüksek oranda bulunan flavonoid türü maddelerden kaynaklandığı sanılıyor. Selenyumun da, alerjik iltihabı baskılayıcı etkisinin olduğu belirtiliyor. Araştırmaya göre özellikle büyüme çağındaki çocukların elma ve selenyum içeren besinlerle beslenmeleri astım riskinin azalmasını sağlayabilir.

Iowa Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan ve Cell Metabolism adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre, elma kabuğunda bulunan ursolic acid , yağları eritme ve kas geliştirme özelliğine sahiptir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde elmanın kas yapımını %15 artırdığı, vücut yağlarını da yarıdan fazla azalttığı tespit edilmiştir. Ursolik asidin farelerde kas yoğunluğunu artırmasına karşın toplam vücut ağırlığını artırmadığı gözlenmiştir.

• Mide mukozasini güçlendirici etkisi elma yararları arasındadır.

• Elma, vücuda prostat, kolon ve akciğer kanser hücrelerini büyük ölçüde öldüren moleküler parçacıklar salan ve bu şekilde kanserin vücutta ilerlemesine de engel olan pektin maddesini içerir.

Elmanın Besin Değerleri :  100 gram için.

Vitamin A: 900 İ.Ü.

Tiamin 0,07 mg .

Vitamin C: 5 mg .

Kalsiyum: 6 mg .

Demir: 3 mg .

Fosfor : 10 mg .

Potasyum : 130 mg .

Karbonhidratlar : 14,9 gr .

Kalori: 58

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php