Osteoartrit Nedir ve Tedavisi

Osteoartrit Belirtileri Nelerdir? Osteoartrit Nedir? En çok görülen eklem rahatsızlığı olan Osteoartrit eklem kıkırdağında bozulma ve kayba yol açar. Eklemde yıpranan kıkırdağın yerine yeni kemik oluşumu meydana gelir. Bu durum da ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olur.

Yavaş seyirli bir hastalık olan osteoartrit kadınlarda ellerde ve dizlerde daha çok görülürken erkeklerde kalçanın tutulmasına daha sık rastlanır.

Eklem kireçlenmesi olarak da bilinen osteoartrit eklemlerin yüzeylerinde ve altındaki kemikte hasara neden olarak eklemin görevini yapamamasına yol açar. Kireçlenme sadece kemiklerdeki büyüme ve çıkıntılar meydana gelmesini ifade etse de osteoartrit bunun daha ötesinde eklem yapısında ciddi bozulmalara sebebiyet verir.

Osteoartrit Nedenleri

Eklemlerde kıkırdak kaybına bağlı olarak meydana gelen iltihabi bir hastalık olan osteoartrit en çok görülen eklem rahatsızlığıdır.

Yaşlılık, kalıtsal özellikler, eklemlerde yapısal bozukluk, fazla kilo, spor yaralanmaları ve mesleki faktörler, çarpma ve düşmeler osteoartrite yol açan nedenlerdir.

Osteoartrit hastası olan kişinin kıkırdak dokusu ince ve düzensizdir ve kıkırdağın altındaki kemik dokuda kalınlaşma meydana gelir. Bu durum eklemin yapısının ve mekaniğinin bozulmasına, hareketinin kısıtlanmasına yol açar. Böylece eklemlerde şekil bozukluğu meydana gelir.

Osteoartrit Belirtileri

• Eklem ağrısı, hareket zorluğu ve şişlik gibi belirtiler görülür. Hareket sırasında ve sonrasında ağrı, eklemlerde çıtırtı sesi, hava değişimine bağlı olarak görülen eklem sorunları osteoartritin belirtileridir.

• Hastalığın başlangıcında ağrı hareket edildikçe artar, dinlenince geçer. Ancak hastalık ilerlediğinde dinlenme zamanında ve gece de ağrı görülür.

• Zamanla eklem çevresindeki kemiklerde büyüme ve çıkıntılar oluşabilir. Bunlarda eklemlerde şekil bozukluğuna yol açar.

• Kireçlenme en çok boyun, bel, kalça, dizler, el ve ayak başparmağı eklemleri ve diğer el parmaklarının eklemlerinde kendini gösterir.

• Hastanın genel sağlığında bozulmaya neden olmaması osteoartrit hastalığını iltihaplı eklem hastalıklarından ayıran bir özelliktir.

Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit tamamen tedavi edilemese de ağrının azalmasını ve hastalığın ilerlemesini önleyebilecek ilaçlar vardır. Tedaviyle osteoartrit hastasının günlük işlerini ağrısız ve kısıtlama olmadan yapabilmesi amaçlanır.

Kilo vermek diz ve kalça eklemlerindeki fazladan yükü ve bunun neticesinde meydana gelebilecek hasarı önleyebildiği ve yük taşıyan eklemleri rahatlattığı için tedavide önemli bir yer teşkil eder. Alınan her bir kilo, diz üzerinde her adımda 4 kiloluk yüklenmeye sebebiyet verir.

Osteoartrit Egzersizleri

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı eklemleri korumak amacıyla kas kuvvetlendirme egzersizleri önerebilir. Eklem hareketi olmaksızın ve ekleme yük bindirmeden kas gücünü arttıran egzersizler tercih edilir. Düz yolda düşük tempolu yürüyüşler ve yüzme gibi aktiviteler de faydalıdır.

Elektroterapi, ultrason, sıcak ve soğuk uygulamaları, kaplıca, masaj gibi fizik tedavi uygulamalarıyla  ağrı ve tutukluğunun giderilmesi, eklem fonksiyonlarının geliştirilebilmesi ve bozulması önlenebilir.

Osteoartrit Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

• Ağrılı eklemler için ağrı kesici ilaçlar ve bazı kremler kullanılır. Şiddetli ağrılar varsa iltihap önleyici etkisi olan romatizma ilaçlarından yararlanılabilir. Ancak bu tür ilaçların uzun müddet kullanımı iç organlarda yan etkilere yol açabilir.

• Hafif ve orta şiddetli ağrılarda dışardan uygulanan krem ve jeller yararlı olabilir.

• Eklem ağrılarını azalttıcı, kıkırdak kaybını yavaşlatıcı ve eklem yüzeyinde iyileştirici katkı sağlayan glukozamin kullanılabilir.

• Kıkırdağın parçalanmasına neden olan enzimlerin işlevini engelleyen, kıkırdak elastikiyeti sağlayan ve yeni kıkırdak üretimine faydalı olduğu belirtilen kondroidin sülfat adlı madde de osteoartritte kullanılmaktadır. Glukozamin ve kondroidin sülfat’ın birlikte kullanımı daha çok etkili olmaktadır.

•Almanya’da büyük ilgi gören Kollajen Hidrozalat adlı madde de eklem sorunlarında kullanılmaktadır.

• Glukozamin, kondroidin, kollajen hidrozilat ve hyalüronik asit içeren Prohyalüron adlı ürün Alman doktorlar tarafından daha etkili bulunmakta ve hastalara verilmektedir.

Uyarı! Glukozamin kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından elde edildiği için deniz ürünlerine alerjisi olan kişilerde önemli alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Şiddetli mide ağrılarına, yanma, bulantıya neden olabilir. Kan şekerini yükseltebilir. Yan etkilerin görülme sıklığı ürünün kalitesiyle de ilgili olduğu için sadece güvenilirliği olan ürünler doktor onayı alındıktan sonra kullanılmalıdır. (Ayrıca bitkisel veya doğal ürünler sentetik ilaçlarla etkileşime girebileceği için herhangi bir ilaç tedavisi alan kişiler Dr gözetimi olmadan bu tür ürünleri kullanma konusunda ihtiyatlı olmalıdır)

İlaç tedavisi dışında eklem içine ya da çevresine yapılan iğneler vardır. İğne tedavisinde en çok kortizonlu ilaçlar kullanılmaktadır. Hyaluronat preparatları iğne tedavisinde kullanılan diğer bir ilaçtır.

Osteoartrit Ameliyatı

İlaç tedavilerinden beklenen sonuç alınamıyorsa veya hastalık ilerliyorsa ameliyat gündeme gelebilir. Cerrahi müdahaleyle sürekli ağrı ve fonksiyon kayıpları önlenebilir. Bir kısım hastada hasta eklemin bütünüyle değiştirilmesi ve protez ameliyatı gerekebilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php