Çocuklarda Bademcik İltihabı

Çocuklarda faranjit ve çocuklarda bademcik iltihabı. Önemli bir sağlık proplemi olan bademcik iltihabına yol açan streptekok bakterisi boğaz enfeksiyonu dışında kalp kapaklarında ve böbreklerde de iltihap meydana getirebiliyor. Bademcikler  dışardan gelebilecek mikroplara karşı vücudu korur. Fakat, bu savunma mekanizması, kişinin yılda 4 veya 5 kezden çok bademcik iltihabı yaşaması halinde tüm vücudu tehdit eden bir enfeksiyon kaynağı halini almaktadır.

Alman kanunlarına göre düzenlenen modern bitkisel ilaçlar çocuklarda farklı uygulanır. Çocuklar yetişkinlerin küçük hali değildir, gelişme halinde olan bir varlıktır. Bu nedenle çocuklarda kullanılacak bitkiler, gelişimi engellemeyecek ve zararlı olmayacak şekilde özenle seçilmiştir, bu arada tadı ve kokusu da dikkate alınmıştır.

İzlanda likeni (Lichen islanddicus) yanma ve gıcıklanma hissini giderir, zayıf mikrop öldürücüdür, iltihaplanmayı önler, bağışıklık sistemini destekler. İştahsızlık ve kuru öksürükte faydalı olur.

Çayı  şöyle hazırlanır: İnce kıyılmış 1 çay kaşığı İzlanda likeni fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenip süzülür. Günde 3 defa çayı taze hazırlanarak içilebilir.

Adaçayı  yaprağı (Salviae folium) bakteri, mantar ve bazı virüslere ( HSV-1,HSV-2, ACVres) karşı etkilidir, salgıları artırır.

2,5 gr ince kıyılmış adaçayı yaprağı fincana konur, üzerine 150 ml kaynarsu ilave edilir, ağzı kapalı olarak 10 dakika bekletilir, süzülür. Sulu kısımla ılık olarak günde 3-4 defa gargara yapılır.

Dar yapraklı  sinirliot ( Plantaginis lanceolatae herba) yanma ve gıcıklanma hissini giderir, anti bakteriyeldir.

Çayı  şöyle hazırlanır: 1 yemek kaşığı ince kıyılmış otu fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilip 5 dakika demlenir, süzülür. Günde3-4 defa birer fincan çayı içilebilir.

Yukarıda belirtilen 3 bitki birlikte kullanılır. İzlanda likeni bulunamazsa diğer 2 bitki kullanılır.

Tedavi süresince yumuşak ve sulu gıdalar alınmalı, bol su içilmelidir. Süt ve süt ürünleri, meyve suları, asitli içecekler ve baharatlı yemekler yenmemelidir. Sigara dumansız temiz havalı yerlerde bulunulmalıdır. Gün boyu propolis çiğnenmesi faydalı olur.

Dr. Ahmet Toptaş

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,

ISBN: 978-9944-790-31-4,  (0212)5285076-5286005.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

Yorum yapın

css.php