Böbrek Kumu Belirtileri Nelerdir?

Böbrek Kumu Belirtileri. Böbrek taşları idrar yollarında bazı maddelerin birikip çökelmesi ve büyümesi sonucu meydana gelir. İdrarda çözülemeyen ve atılamayan kristallerin bir araya gelmesiyle oluşan böbrek taşları golf topu  büyüklüğünde olabilceği gibi kum tanesi kadar da küçük olabilir. Taşın boyutu, şekli ve yeri farklı belirtilere yol açabilir. Milimetrik boyuttaki taşların yanı sıra böbreğin içini tamamen kaplayan boyutlara ulaşabilir.

Taşlar yıllarca herhangi belirti vermeden gizlice böbrekte kalabileceği gibi böbrekten mesaneye geçişinde şiddetli ağrıya neden olabilir.

Böbrek taşlarının çoğunluğunu kalsiyum oksalat taşları oluşturur. Diğerleri ise kalsiyum fosfat, ürik asit ve başka maddelerdir.

Böbrek Kumu (Taşı) Neden Olur?

Böbrek taşını oluşturan sebep tam olarak bilinmemekle birlikte bazı etkenlerin hastalığın oluşumunda rol oynadığı biliniyor. İdrar yolu enfeksiyonu, böbrekteki yapısal bozukluklar, metabolik hastalıklar, genetik faktörler, bazı ilaçlar, yetersiz sıvı alımı ve beslenme alışkanlıkları bunlardan bazılarıdır.

Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek taşı ve enfeksiyon böbrek ağrısına yol açan nedenlerdir. Böbreklerde meydana gelen kum ve taşlar genellikle küçük ve sert maddelerdir. Bu maddeler idrar yaparken ve oturup kalkarken şiddetli bir acıya sebep olurlar. Böbrek ağrısına neden olan idrar yolu enfeksiyonu ise idrardaki bakteriden kaynaklanır.

Böbrek Kumu Nasıl Oluşur?

Kalsiyum, oksalat ya da ürik asit gibi maddelerin idrarda yüksek düzeyde bulunması nedeniyle meydana gelir. Bu maddeler kristaller şeklinde büyüyerek böbrek taşlarını oluştururlar. İdrarda kristal ve taş oluşumunu önleyecek bazı kimyasal maddeler vardır, ancak bazı kişilerde sözkonusu mekanizm tam olarak çalışmayabilir.

Böbrek Kumu Belirtileri

Böbrek taşının yol açtığı en tipik belirti ağrıdır. Böbrek taşının bulunduğu konum ve boyutu da belirtilerin ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Karakteristik ağrı, böğür bölgesinden başlayıp öne doğru ilerleyen, kasık ve testislere de yayılabilen ağrılardır. Taşın oynayıp idrar yolunu zedelemesi ise idrarda kanamaya yol açar. Ağrıya bulantı, kusma ve ateş de eşlik edebilir.

Böbrek taşları bazı durumlarda böbrek fonksiyonunu bozuncaya ya da kalıcı hasarlar oluşturuncaya kadar belirti vermeyebilir.

Böbrek Taşı Zararları

Taşlar genellikle ağrıya sebep olurlar. Üriner sistemde enfeksiyon kaynağı olabilirler. İdrar yolunun herhangi bir bölgesinde tıkayıcı bir duruma neden olmuşsa zaman içerisinde böbrekte fonksiyon kaybına yol açarlar.

Bazen büyük bir böbrek taşı, böbrek hasarına neden olmazken böbrekten sonraki kanaldaki milimetrik bir taş, böbrek idrar akımını tıkaması ve enfeksiyon varlığında böbreğin işlevini tümüyle kaybetmesine yol açabilmektedir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Böbrek Kumu Belirtileri Nelerdir?” üzerine 12 yorum

 1. Düşüren varsa taşı söyleyebilirmi akıntıyada sebebiyet veriyor mu meni geliyormuydu wc ye girdiğinizde

 2. Bendede börekte Kum vardı böbrek agrısı idrar yanması mide bulantısı baş arısı yapıyordu

  Dümbürlük suyu ictiken sonra agrı larım bitti hayırlı şifalar

 3. Merhaba,
  Böbrek taşı ve kumu olanlara şimdiden geçmiş olsun diyorum.
  Yıllarca benim böbreklerimde de hem kum oluştu, hem de taş. Vücut taş ve kumu kendisi yapıyormuş, ama doktorlar kalıtımsal olduğunu da söylüyorlar. Bakın babam ameliyattan döndü, taşını eritti, kardeşim de öyle, ben de, birkaç arkadaşımda…Denizde yaşayan EŞKİNA BALIĞI’nin başının her iki bölümünde taşlaşmış kemik bulunmakta…Balıkçılardan 6 adet alıyorsunuz, pirinç ya da tunç havanda iki tanesini dövüyorsunuz, bir çay bardağına koyuyorsunuz, iki adet limon sıkıyorsunuz, bir gece ayazda bekletiyorsunuz, ya da buz dolabında, sabah aç karnına içiyorsunuz. iki gün sonra diğer üçünü de aynı şekilde yapıp, için. Taşlarınızı kum haline getirip, kolay düşürmenize yardım edecektir. Bu arada da dayanabildiğiniz sıcaklıkta suyu küvete doldurun, ya da büyükçe bir leğene, içine oturun. Bira içebilenler bira, içemeyenler maydanoz suyu kaynatıp içebilirler. Sonra bana teşekkür edersiniz 😀 SAĞLICAKLA KALIN…
  Not: Şaşkınlıkla gördüm ki, bizim otuz yıldır kullandığımız eşkina taşlarını millet ticarete dökmüş, internetten de eşkina bal göre sürüyor, ben bu bilgiyi bilmiyordum mesela… 1 kutu eşkina kemiği “28 adet”210 TL. yerine 59.90” esasında balıkçılar da uyandığından kutu kutu almak daha karlı olabilir. Ben dört tanesine 20 TL veriyordum, o da seneler önce…

 4. Kum doktugunuz zaman acıyı bastirmak için ağrı olan bölgeye dusta sıcak su tutun bu acınızı geçici olsada durdurup sizi oldukça rahatlatacaktir

 5. allah yardimcisi olsun herkesin bi kac gundur sancim var diye izledim ve her gunume sukr etdim mide falan bulantilaruda gecirmedim en azindan icdiyimiz siqaralardanda iyrenc dilya

 6. Adamdan nerdeyse bi kamyon taş çıktı. Bende de kum var.vidyoyu izleyince tırstım. Inşallah kendi kendine düşerde kurtulurum.şu an ilaç kullanıyorum.

 7. bende de kum var, videoyu izledim, böbrek taşımıydı o aldıkları nasıl bişeydi öyle yaww. bir sürü yabancı madde vardı mercimek kadar gri renkte taşlar çok ilgincti…

 8. suan kusicam herhalde bendede var ama adamda herhalde yememis icmemis tas yapmis allah herkeze yardim etsin ama ne kadar buyuklurr off allahim sen yanimizda oll…

 9. Bu izlediğim video çok irençti . Benim böbreğimde de kum VAR o yüzden izledim

Yorum yapın

css.php