Ellagic Asit Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Ellagic Asit Nedir ve Ne İşe Yarar? Ellagic asit güçlü bir antikanserojen ve antimutagenik etkisi olan bir fenolik asittir. Ahududu ve çilek gibi meyvelerde bulunan ellagitannins denilen maddeler vücutta ellagic asit’e dönüştürülür.

Ellagic asit ilk olarak 1960′ larda kan pıhtılaşması üzerindeki etkileri için incelenmiştir. 1970 ve 1980’lerde ise araştırmacılar kanserin önlenmesinde ve tedavisindeki rolüyle ilgili incelemeler yapmışlardır.

Ellagic Asit Ne İşe Yarar?

• Ellagic asit serbest radikallerin yıkıcı etkilerini bloke edici özelliği olan bir antioksidandır.

• Ellagic asit, antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser bileşenlerine sahiptir. Çalışmalar; göğüs, özefagus, deri, kolon, prostat ve pankreas kanserli hücreler üzerindeki, anti kanser aktivitelerini göstermiştir. Daha spesifik anlamda, ellagic asit, P53 geninin, kanser hücreleri tarafından yok edilmesini önler. Elajik asit, kansere sebep olan moleküllere bağlanarak onları etkisiz hale getirir. Araştırma, elajik asitin p53 genini koruduğunu göstermiştir. Bu gen, normal koşullar altında hasar görmüş DNA’yı yeniden yapılandırma yeteneğine sahiptir. Ama kanserin gelişmesinin bir parçası olarak, kapanır. Göğüs, prostat, deri, serviks ve kolon kanserlerinin oluşmasında bunun bir faktör olduğuna dair kanıtlar vardır.

• Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda ellagic asitin kanserli hücrelerin büyümesini engelleyici ve oksidatif hasara karşı korunmada yararlı olabileceğini göstermiştir.

• Ellagic asit kansere yol açan maddeleri (mutagen) inaktif duruma getirir.

• Hücresel DNA da kanserojenlerin bağlanmasını engeller.

• Kanser hücresinin yaşaması için gerekli olan NFKB yi engeller ve kanserli hücrelerin intihar etmesi anlamına gelen apoptosis sürecini başlatır.

Güney Carolina Tıp Üniversitesi Holings Kanser Merkezi’nde, Dr. Nixon’un Laboratuarı, ellagic asitin, kolon ve serviks kanser hücrelerinin gelişmelerini engellemesi yeteneği üzerine bir çalışma yaptı. Araştırma ekibi tarafından ulaşılan kanıt, insan vücudu dışında yapılan deneysel sistemde, elajik asidin, her iki kolon ve serviks kanserli hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığı yönündeydi.

Ellagic Asit Nelerde Bulunur?

Ahududu, çilek, böğürtlen, kırmızı üzüm, nar, kiraz, vişne, kızılcık ve ceviz ellagic asit içeren besinler arasındadır. Siyah ahududu toplam ellagic asit miktarı bakımından en yüksek değere sahip olan meyvedir.

Ellagic asit takviyeleri sıvı ekstre, kurutulmuş kapsül ve tablet olarak satılmaktadır. Ancak bu tür ürünler sadece güvenilir firmalardan alınmalıdır. FDA sahte ellagic asit ürünlerine karşı tüketicileri uyarmıştır.

Yan Etkileri Var mı?

Takviye olarak alımının bazı enzimler üzerindeki olası etkileri nedeniyle ilaçların emilimini değiştirebileceği uyarısı yapılıyor. Bu yüzden herhangi bir rahatsızlık için ilaç kullananlar ellagic asit almadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Fetus üzerinde istenmeyen etkileri olabileceği için hamileler takviye olarak kullanmamalıdırlar. Ahududu yaprağından hazırlanan ekstre erken doğuma yol açabilir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Ellagic Asit Nedir ve Faydaları Nelerdir?” üzerine 3 yorum

  1. ellagic asit aynı zamanda nar çekirdeğinde bulunurmuş, hatta yakın bir zamanda elime bir bilgi ulaşmış, İsviçre’de nar çekirdeği yağı kapsul piyasaya sürülmüş. Malesef Türkiye’de henüz yokmuş ama eminem çok yakında gelecekmiş, çünkü bu şirketin diğer faydalı ürünleri burada satılıyormuş vivasan.me/product/maslo-granatovyh-kostochek-v-kapsulah/&key=MzU=

  2. adını bile duymamıştım 5e geçtim sadece araştırmam için baktım ve öğrendim

  3. Ellajik asit en çok karadutta bulunur bir yakın arkadaşımda ağız kanseri olmuştu ve kemoterapi yapıldıktan sonra ağzında yaralar çıktığını yemekm yiyemediğini söyledi karadut suyu ile devamlı ağzını çalkalamasını tavsiye ettim hemen ertesi gün ağzındaki yaraların geçtiğini söyledi belki bir başkasının da işine yarar diye belirtiyorum

Yorum yapın

css.php