İshale Ne İyi Gelir?

İshalin Tedavisi ve İshale Ne İyi Gelir? İshal, günde üç dört defadan ve miktar olarak yaş ve beslenme unsurlarından dolayı değişmek üzere 200 gramdan fazla, normal dışı sulu dışkılama durumudur. Bu rahatsızlık artmış sıvı ve elektrolit kaybına yol açar.

Ani olarak kendini gösteren ishal bulantı, kusma, karın ağrısı ve ateş gibi belirtiler gösterir.

Yaz mevsiminde görülen ishallerin çoğu mikroplu suyun içilmesi veya mikroplu sularla yıkanmış sebze ve meyvelerin  yenilmesiyle oluşmaktadır.

Yaz ishallerine yol açan mikroplar; bakteriler ve protozoon adı verilen parazitlerdir. Bazı ilaçlar, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, bazı hormonal sorunlar, stres, heyecan ve korku gibi faktörler de ishale sebep olabilmektedir.

İshal sebebiyle kaybedilen su ve tuzun yerine koyması için bol svı alnması gerekir.

İshalin tedavisinde öncelikle su kaybının ve minerallerin yerine konulması hedeflenir. Bunun için hazırlanmış tuz, mineral ve şeker karışımı ürünler eczanelerden temin edilebilir.

İshale İyi Gelen Bazı Bitkiler ve Doğal Ürünler

Yaban Mersini (Vaccinium myrtillus)

Bu çalı meyveler hem tannik hem de pekmez içerir. Tipik dozaj :  Günde iki ya da üç kapsül ya da tablet. (yüzde yirmi beş antosiyanidinle (anthocyanosides) standardize edilmiş)

Böğürtlen ve Ahududu (Rubus spp.)

Her iki bitkinin de yaprakları ve kökleri ishali dindirmek için astrenjan gibi rol alır. Tipik dozaj : Günde yaklaşık üç kupa çay (iki çay kaşığı kurutulmuş yaprağı bir fincan sıcak suda on dakika demlendiriniz)

Nane (Mentha x piperita) ve Kedi Nanesi -Yaban Sümbülü (Nepeta cataria)

Bu iki nane ailesinden olan bitkiler, bağırsakla ilgili kramplarda, antispazmatik (kas gevşetici) bir etkiye sahiplerdir. Tipik dozaj : günde üç bardak çay ( on dakika boyunca bir fincan sıcak suda bir ya da iki çay kaşığı kurutulmuş yaprakları demleyiniz). Dikkat : Hamileyseniz kedi nanesi kullanmayınız, mide yanmanız ya da özofagal reflünüz varsa nane kullanmayınız.

Keçi Boynuzu (Ceratonia siliqua)

Bu çikolata özü aynı zamanda tannik içerir ve tüm yaşlarda ishali tedavi etmeye güvenli bir yaklaşım sağlar. Keçiboynuzu tozunu elma sosuna ya da diğer bağırsakla ilgili kolay yiyeceklere ekleyiniz.

Probiyotikler

Özelikle antibiyotik ilaçların sıkça kullanılması sebebiyle hastaların yaklaşık üçte birinde bağırsak mikroflorasının bozulmasına bağlı ishal meydana gelmektedir. İshal tedavisinde bozulan bağırsak mikroflorasının yeniden dengeye getirilmesi gereklidir.

Probiyotiklerle ilgili yapılan araştırmalara göre antibiyotiklerle beraber probiyotiklerin kullanılması antibiyotiğin neden olduğu ishal gelişimini önemli ölçüde azaltmaktadır. Antibiyotik kullanımı sebebiyle meydana gelen ishallerde Saccharomyces boulardii (faydalı bir maya türü) preparatının kullanılmasıyla yüzde 60’lık bir azalma sağlanmıştır.

İshal Diyeti Listesi

İshalde Ne Yenir? Pirinç pilavı, haşlanmış patates, patates püresi, yağsız çorbalar, yağsız makarna, haşlanmış yağsız et, kabuğu soyulmuş elma ve muz gibi besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Sıvı olarak su, asidi alınmış maden suyu, ayran ve şekersiz çay içilebilir.

İshalde Ne Yenmez? Şekerli çay ve meyve suyu gibi tuz içermeyen, fazla seker içeren sıvılar hiperozmolariteye neden olarak ishali artırabilir. Kahvedeki kafein hücre içinde bazı enzim yapılarını artırarak sıvı kaybının artmasına sebebiyet verebilir.

Yağlı, lifli  ve sütlü besinler tüketilmemelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“İshale Ne İyi Gelir?” üzerine 8 yorum

  1. Hüseyin Tatar! Bulunduğun yerde keçi eti tüketimi yoğun ise et alırken, dışarda et yerken dişi keçi eti yememeni öneririm. Dene bir daha ishal olmazsın Bana da dua edersin.

  2. Merhabalar.benim oglum 2 bucuk yasinda ve 3 aydan beri ishal doktorlara goturuyorm ilaclar fayda etmior ishalini nasil durdura bilirim lutfen yardimci olurmusunuz..

  3. Ben isalim çarşamba günü okulda ateslendim annem beni okuldan alıp hastane ye götürdü midemde bulanıyor doktor senin boğazlarında kızarıklık var dedi bir tane ateş dusuruci ve ağrı kesici bir tane mide şurubu ve antibiyotik yazdı ama hala geçmedi benim hangi çorba ları ve hangi içecekleri içmeli tüm .Bide kola yada gazoz için diyorlar yada ayran iyi gelir mi.

  4. 2 gündür ıshalim wc ile akraba oldum doktora gitmedim kendim çözemessem gideceğim şuan sarımsak,limon,bal,ile dopink yapıyorum bakalım ne olacak mikrobu en iyi kıran sarımsak ve limon durum vahim taruk turuk ama ilk defa oluyorum böyle

  5. Morpus chrom olabilir. Teshisi cok zor bir hastalik. Ama belirtiletiniz onu gösteriyor. Bir tanidigimizdada var. Acil sifalar dilerim.

  6. slm ben hüseyin tatar ben sürekli isal oluyorum ve doktorlar çözemiyor ben de üç buçuk yıldırvar iki sefer mikros kopiile bakılmasına ramen devam ediyor günde 20 sefer çikıyorum hastaneye gidiyorum açil servise sen enfeksiyon kapmısın diyip bir serim takıp tekrar gönderiyolar ve yinede fayda etmiyor ben k.maraş merkez den yazıyorum bu duruma ne önerirsiniz sizce bana

Yorum yapın

css.php