Yüksek Tansiyona Ne iyi Gelir?

Yüksek Tansiyona Ne iyi Gelir ve Yüksek Tansiyonu Ne Düşürür? Kan basıncının normal değerlerin ( 12/8) üzerine çıkmasına yüksek tansiyon adı verilmektedir. Kan basıncı ( mmHg olarak) 14/9 ve 16/9,5 sınır değerler kabul edilmektedir.

Yüksek tansiyonun nedeni %90 oranında bilinmemektedir. %10’unun nedeni ise; böbrek hastalıkları, böbreküstü bezleri ve tiroit bezidir.

Yüksek tansiyonun erken belirlenmesi çok önemlidir, anlık ölçümler yanıltıcıdır. Bunun için hastanelerde takılan bir alet vasıtasıyla 24 saat boyunca tansiyonun gözlenmesi en emin yoldur. Gündüz yapılan ölçümler gece ve sabah erken saatlerdeki tansiyon değerlerini vermediği için yanıltıcı olabilir ve durum ağırlaşana kadar da gizli kalabilir.

Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtileri arasında kafada ağırlık hissi, dikkat dağınıklılığı, çalışma veriminde azalma, sinirlilik, uyku sorunları, kalp çarpıntısı, baş ağrısı, baş dönmesi, görme şikayetleri, kulak çınlaması ve burun kanaması görülebilir.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Bitkiler

Alman kanunlarına göre modern tıbbi tedavide, sınır değerlerde bitkiler başarıyla kullanılmaktadır. Yılanotu kökü sınır değerlerin üzerinde de etkilidir. Sakinleştirici olarak bitkiler (Kediotu kökü, şerbetçiotu çiçeği, lavanta çiçeği ve bunların karışımı) önemli bir destek sağlayabilir.

Yüksek tansiyon hastalığında içki ve sigara kullanılmamalı, hareketsiz kalınmamalı yeterli süre yürüyüş yapılmalıdır. Kilo fazlası verilmeli, az tuzlu ve az yağlı gıdalar yenmeli, meyve-sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sarımsak: Günde ortalama olarak 4 gr sarımsak ( diş) yenmelidir. Bir seferde 1 gr sarımsak yenir. Sarımsak havanda dövülür, 4-5 dakika havanda bekletildikten sonra yemeğe veya yoğurda katılarak yenir. Sarımsak kokusu akciğerlerden gelir, bu kokuyu bastırmak için maydanoz yenir, ağızda kakule çiğnenir, naneli sakız veya şeker kullanılabilir. Sarımsak kokusu eşinize geliyorsa, onun da yemesini teşvik ediniz.

Yılanotu kökü: Hekim kontrolünde hazır ilaç olarak kullanılır.

Çörekotu: Günde toplam olarak 15 gr çörekotu yenir. Bu miktar 2 veya 3 e bölünerek yemeklerden 30 dakika önce öğütülüp, az suyla yenir. Şeker hastası olmayanlar, pratik olması açısından haftalık kullanım miktarını öğütüp bekletmeden tahin-pekmeze karıştırarak yiyebilirler. Dişleri sağlam olanlar çiğneyerek yerlerse diş eti bakımı da yapılmış olur. Uygulamaya 8-10 ay devam edilir. Öğütülmüş olarak hazır satılan çörekotu alınmamalıdır, çok zararlıdır.

Not: Çörekotu hamilelik döneminde yenmemelidir. Doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince yenirse anne çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.

Kaynaklar:

1. Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009, ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212) 5285076-5286005.
2. Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2, (0212) 5285076-5286005.

 

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Yüksek Tansiyona Ne iyi Gelir?” üzerine 16 yorum

 1. annemin tansiyonu 17-9 sık sık tansiyonu yükseliyor ne yapmalıyım sarımsak yiyiyor ama işe yaramıyor

 2. elinize emeginize saglik cok güzel bilgiler vermisiniz

 3. büyük 167 küçük 87 kalp atışı dakikada 87 ve bu tansiyon yükselmesine yuttuğum depresyon ilaçları sebep oluyor ki bu haplarıda kullanmak zorundayım ne yapacağım bilmiyorum

 4. önce size verdiginiz bilgilerden dolayi tesekkür ederim…/7 senedir gecirdigim tirafik kazasindan sonra
  korku ile debresyona…girdim su anda panik atak ve tansiyon”da eklendi tansiyonumdan sebeb yanliz basima hicbiryere gidemiyorum…AYRICA,86 yasinda yataga bagli annemi bakmak zorundayim..sizin benim icin öneriniz ne olabilir…Cok zor durumdayim…Tavsiyenize emailimde bekliyorum.TESEKKÜRLER…

 5. benim dedem 54 yaşında tansiyonu 28 çıktı beyin kanaması geçirdi bunları yaptı biraz iileşti

 6. sayfa sahibine çok teşekkurler.daha 25 yaşındayım tansiyonum 15-9 sadece elimde titreme belirtisi var sapa sağlamım.

 7. Herşeyi denedi annem ama sonuç hep yüksek bal iyi gelir mi?

 8. hayirli ramazanlar dilerim bizler aydinlattiginiz icin sizlere sonsuz sevgi ve saygilarimi sunarim allaha emanet olun kalin saglicakla

 9. SORU : daha 14 yasindayim. futbol oynamayi birakmam mi gerek?

 10. Bizlere böyle değerli bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.

Yorum yapın

css.php