Reishi Mantarı

Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları. Reishi Nedir? Latincede Ganoderma Lucidium, Japoncada Reishi Amerika da Mushroom of Immortality olarak bilinen bu mantara uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin kaynağı olarak bitkilerin kraliçesi ünvanı verilmiştir. Eskiden bu mantarın suyunun Çin’de sadece hanedan mensuplarının kullanılmasına izin verildiği ile ilgili söylentiler vardır.

Batı’da altmışlı yıllardan sonra tanınmaya başladı. Japonyada bir araştırmacının yıllar süren çalışmalarından sonra bu mantarın kültürünü üretmeyi başarmasıyla reishi mantarına olan ilgi giderek artmıştır.

Kırmızı Reishi Mantarı Faydaları

• Reishi mantarının tıbbi etkisi içeriğindeki  triterpenoid ve bazı polisakaritlerden kaynaklanmaktadır. Bu polisakaritler bağışıklık sistemini güçlendirici,  yüksek kan basıncını düşürücü ve kandaki yağların miktarını azaltıcı etkilere sahiptir.

• Reishi mantarında bulunan Polysakkaridler hücrelerin kendini hızlı bir biçimde yenilemesini sağlar ve de bağışıklık sistemini uyarır.

• Birçok çalışmada Nk hücreleri, T ve B lenfositlerinin aktivitesini artırdığı tespit edilmiştir.

• Akyuvarlar hastalıklara karşı vücudun ilk savunma gücünü oluşturur, ancak kronik ve kötü huylu hastalıklara karşı etkisiz kalırlar. Bu durumda lenfositler ikinci savunma mekanizması olarak ortaya çıkar, fakat lenfositler de etkisiz kalırsa, son olarak makrofajlar harekete geçer. Makrofajlar aktive olduklarında kanser hücreleri ve diğer tüm yabancı organizmaları ortadan kaldırırlar. Ancak makrofajları aktive etmek oldukça zordur. Araştırmalar reishinin makrofajların aktif duruma gelmelerinde rol oynadıklarını göstermektedir.

• Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda reishide tümörlerin büyümesini inhibe edici maddelerin olduğu tespit edilmiştir.

• Amerikadaki İndianapolis Kanser Araştırma laboratuarında yapılan bilimsel çalışmalarda kırmızı reishi mantarının özellikle hızlı yayılma eğilimi olan meme kanserinde ve metastatik meme kanserlerinde koruyucu ve tedaviyi destekleyici etkileri saptanmıştır.

• 2010’da yayınlanan bir bilimsel araştırmada, insan mide kanseri hücre kültüründe reishi mantar ekstresinin kanserli hücrelerin intihar etmesi anlamına gelen apoptosis sürecini başlattığını göstermiştir.

• Karaciğer için koruyucu özellikte olduğu ve kullanımının karaciğer hücrelerinin hayati fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayıcı nitelikte olduğu belirtiliyor.

• 2010’da yayınlanan bir bilimsel çalışmada farelerin karaciğerinde hasar meydana getirilmiş ve reishi mantarının karaciğerdeki hasarı azalttığı tespit edilmiştir.

• Bağışıklık sistemini desteklemesi nedeniyle hepatit ve AIDS gibi hastalıklara karşı mücadele etmeye de yardımcı olmaktadır.

• Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürücü etkinliktedir.

• Çin’de yapılan bir çalışmada astımlı kişiler için rahatlatıcı etkiler taşıdığı tespit edilmiştir.

• Reishi hastalıklarda yararlı etkilere sahip olduğu gibi aynı zamanda sağlıklı bir insanın kullanması halinde de sağlığın korunmasını sağlayıcı etkilere sahiptir.

Reishi mantarı üretimi ülkemizde de yapılmaktadır. Prof.Dr. Ömer Çolak mantarı Türkiye’ de yetiştirmiş ve de mantar hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur.

Tablet şeklinde satıldığı gibi çay olarak da tüketime sunuluyor. Ancak dikkat edilmesi gereken konu her doğal ya da bitkisel ürün kullanımında olduğu gibi burada da kullanılan ürünün gerçek olduğundan emin olmaktır. Yapılan bazı denetimlerde bitkisel ürünlerin bir kısmının sahte ya da yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden güvenilir firmaları seçmek gerekir.

Kırmızı Reishi Mantarı Çayı

Herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar için kullanım miktarı 1-2 gram, bir sağlık sorunu olanlarınsa günde 5 gram civarında tüketimi öneriliyor. Mantar dilimler halinde kesildikten sonra kaynatılılır. 2 gram mantar bir litre suya atılır. Su kaynamaya başladıktan sonra altı kısılır. Hafifçe kaynatıldıktan sonra metal süzgeç kullanmaksızın süzülür. Kaynatma işleminin cam bir kapta yapılması gerekiyor zira mantarda bulunan Germanyum metale yapışarak niteliğini kaybediyor.

Kırmızı Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi ürünleri tablet, kapsül veya granül şeklinde bulunmaktadır.

%10-12,5 polisakkarit ya da %4 triterpen içeriği olan standartize ürünler kullanılmalıdır. Günlük olarak 250 mg’lık kapsül 4 defa alınır.

Japon Doktor Fukumi Morishige reishi mantarının C vitaminiyle birlikte kullanılması gerektiğini belirtiyor. Polissakkaritler milyona yakın atomun birleşmesinden oluşan ve vücudda emilmesi oldukça zor olan organik yapılardır. C vitamini reishi’deki emilimi zor olan polisakkaritleri küçültür ve emilimlerini kolaylaştırır. C vitamini sayesinde polisakkaritler daha az sayıda atom içeren oligoglukon’a dönüşür ve kolay bir şekilde emilir. Emilen oligoglukonlar bağışıklık sisteminindeki makrofajları uyarır.

Kırmızı Reishi Mantarı Zararları

• Hafif sindirim rahatsızlığı, burun kaşıntısı, ağız ve boğaz kuruluğu olabilir. Herhangi bir reçeteli ilaç alan kişiler doktor onayıyla kullanmalıdır.

• Tansiyonu düşürücü etkisi olduğu için tansiyon ilacı kullananlar doktor önerisi olmadan kullanmamalıdır.

• Pıhtılaşmayı önleyici ilaçlarla beraber kullanılması kanama riskini artırır.

• Organ nakli yapılan ve immünsupresif ilaçlar kullanan hastalar doktor onayı olmaksızın hiçbir ürün kullanmamalıdır.

• Doktor izni olmadıkça hamile, emziren kadınlara ve de çocuklara verilmemelidir.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Reishi Mantarı” üzerine 21 yorum

 1. Bağırsaklar (ikinci Beyin-Duygusal Beyin) mutlu ise tedavi başlar.
  Orayı mutlu edecek Efsane 10 Süper Gıda Destek’den biridir Reishi Mantarı
  Öz (sıvı) olarak, etki arttırıcı maddelerle beraber(driver) , belli etken miktarda
  kullanılması gerekmektedir.
  Ancak diğer gıda desteklerle beraber sepet kür uygulaması yapılması tedaviyi daha doğru ve sağlam yapacaktır.

  Kansersiz, ilaçsız , fit , genç yaşam ,
  ürünler ve kullanımları hakkında bilgi için

  …sayfama beklerim… instagram: 06melihserdar

Yorum yapın

css.php