Maydanoz Faydaları

Maydanoz Faydaları Nelerdir? Maydanozun yaprakları A, C, K vitaminleri ve demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden zengindir. Kökleri uçucu yağ, şeker, müsilaj ve glikozit içerir.

Maydanoz Yararları

• Potasyum, kükürt, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin olan maydanoz, böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

• Karacigerde bulunan ve zararlı kimyasal maddeleri etkisiz hale getiren GST enziminin aktivitesini yükseltir.

• Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarında rahatlama sağlar.

• Missouri Üniversitesi  araştırmacıları maydanoz, kereviz ve diğer yeşilliklerin içerisinde bulunan apigenin adlı maddenin göğüs kanseri tümörlerine karşı etkili olduğunu tepit etmişlerdir. Vücutta bir tümör meydana geldiğinde gelişimi için gerekli bir kılcal damar ağına ihtiyaç duyar. Apigenin bu kılcal damar ağının oluşumunu engellediği ve tümörün büyümesini durdurduğu belirtiliyor.

• Alman E Komisyonu maydanoz otu ve kökünün idrar yolları enfeksiyonlarına karşı kullanımına onay vermiştir. Sağlık açısından risk oluşturduğu için maydanoz meyvası (Petroselini fructus) tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.

• 1 yemek kaşığı taze ya da kurutulmuş ve ince kıyılmış maydanoz otu ve kökü üzerine 1 fincan kaynar su döküldükten sonra üstü kapalı olacak şekilde 10 dakika demlenir süzülerek içilir.

Maydanoz kürü uygulamanın yan etkileri var mı?

Maydanozdaki apiol adlı bileşik düşük yapma riski taşımaktadır.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Maydanoz Faydaları” üzerine 7 yorum

  1. hamilelik döneminde maydonoz kürü kullanılmaz düşük riskini artırır

  2. Merhaba Arkadaşalar Maydonoz Kuru Nedır AcaBa Bı Cevap verebılırnısınız

  3. arkadaşlar yüzünde kızarılıklar var kızarılık olan yerde sivirceler çıkmıştı ben bu kızarıklardan nasıl kurtulabilirim maydanozun yine geldiğini söylemişlerdi nasıl kullanabilirim

  4. merhaba bende idrar yolunda enfeksiyon var ve ayrıca 5 aylık hamileyim. iltihap çok agrı yapıyor. ben maydonozu kullansam düşük olur mu ne kadar iyi olur ve çocuğuma herhangi bir şey olur mu iyi günler…

  5. kemik er,imesivar maydonoz suyu içiyorum zararlı olurmu

  6. merhaba arkadaşım ben irem ben de bu maydonoz küründen kullanıyorum ve doktora gittiğimde her gün daha çok iyi olduğumu öğreniyorum bana göre bence maydonoz küründen olamaz ben kullandımdan beli kilo vermeye başladım yani bence maydonoz küründen olamaz ben 1 haftada 4 kilo verdim

  7. maydonoz kürünü 10 günden beri yapıyorum cildimde kızarıklık ve kaşıntı oluştu maydonoz küründen ola bilirmi cevap bekliyorum

Yorum yapın

css.php