Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kalp Damar Tıkanıklığı Belirtileri. Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar daralmaları damar sertliğinin devamıdır. Bu doğumdan itibaren başlar ancak bazı insanların damar sertliği süreci kötü beslenme, sigara, stres, fazla kilo ve hareketsizlik gibi sebeplerle daha hızlı olur. Damarların iç yüzeyinde yağ ve kalsiyum birikmesi sonucu meydana gelir. Tam tıkanma kalp krizi anlamına gelir. Damarlardaki ani tıkanıklıkla oluşan kalp krizi koroner damar hastalığının son noktasıdır.

Bu yüzden düzenli olarak her yıl muayene olmak ve damarlarda daralma oluşup oluşmadığını saptamak için testler yapılması gerekir. Efor testi, talyum testi veya elektrokardiyogram damarların ne durumda olduğunu gösterir.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri – Damar Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

• Kalbi besleyen ince damarların içinden dakikada 250 cc kan geçer. Efor esnasında bu damarlardan geçen kan miktarı üç katına çıkar. Bu damar içinde meydana gelebilecek bir daralma ya da tıkanma çok tehlikelidir. Çünkü damar içinden geçmesi gereken 250 cc kan bir anda gitmeyecek ve o adale bundan  yoksun kalmış olacak. Böyle bir durumda olabilecek hastalıklar spazm, daralma ve tıkanma olarak sınıflandırılır.

• Damardan geçmesi gereken 250 cc’lik kan darlık sebebiyle bir anda 100 cc’ye düşerse ve hasta o sırada efor yapıyorsa kalp, kan ve oksijen eksikliği sebebiyle zor bir duruma girer. Bu durum  göğse, kola, çeneye, boyuna bir ağrı biçiminde kendini gösterir. Kalbin kendisi doğrudan ağrımaz.

• Damar tıkanmaya başladığında vücut bir uyarı vermez. Tıkandığında ise kalp krizi başlar. Hasta herhangi bir şikayeti olmadan da kalp krizi geçirebilir. Damarda oluşan darlıklar bazen hiç belirti vermeyebilir. Örneğin bir damarda % 80’lik bir daralma meydana gelmiş olabilir. Ancak bu damarı onun karşısındaki damar yan dallarla beslerse hastanın hiçbir yakınması olmaz. Fakat bu durum o damarın hiç tıkanmayacağı anlamına da gelmez. Tansiyon düşüklüğü, basit bir spazm, kanın koyulaşması, ritim bozukluğu sırasında tıkalı damarın üzerine bir pıhtı oturur ve kalp krizi oluşur. Veya damarda  %80 darlık oluşturan plak bir yüksek tansiyon sıkıntısı nedeniyle yırtılır ve içindeki yağlar dolaşıma girer ve damarın tıkanmasına yol açar.

Damar Tıkanıklığı Sebepleri

Amerikan Kalp Birliği‘nin 2010 Bilimsel Araştırmalar Oturumu’nda sunulan iki araştırma sonucuna göre kalp damar hastalıkları, genlerin etkisinden çok çocukluktan orta yaşa kadar geçen döneme dek nasıl yaşandığıyla ilgilidir.

• Kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları hemen ortaya çıkan durumlar değildir. Temeli çocukluk dönemlerinde atılıyor. Özellikle gençlik yıllarında fast food gıdaların aşırı tüketimi, kalp ve damar rahatsızlıkları için büyük risk teşkil eder. Obezite kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen önemli bir unsurdur. Diyabet hastalığı da kalp ve damarlar sağlığını olumsuz olarak etkiler. Damarları tıkayan bir başka faktör de sigara kullanmıdır. Aşırı tuz tüketimine bağlı oluşan hipertansiyon da damarları zorlar.

• Yağlı beslenme şekli de kalp krizi ve damar tıkanmalarına sebebiyet verir. Kolesterol belirti vermediği için damar tıkanıklığı olmadan anlaşılmaz.

• Stres, sigara, diyabet, hipertansiyon ve obezite özellikle erkeklerde erken yaşlarda damarların tıkanmasına neden olarak  kalp krizi riskini artırır. 50 yaşın altındaki erkeklerde kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma oranı kadınlara göre 8 kat fazladır.

Damar Tıkanıklığı Yapan Doğum Kontrol Hapı

• Eski nesil doğum kontrol haplarındaki östrojen dozu atardamarlarda ve toplardamarlarda tıkanıklık olasılığını artırabilir.

• Yeni nesil doğum kontrol haplarında ise östrojen dozu azaltılarak, daha az yan etkisi olan progesteronlar kullanılmaya başlanmıştır.

• Kullanılan ilaçların prospektüründe yan etki olarak pıhtılaşma ve bacakta şişlik olabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır.

• 35 yaş üzerinde olan ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Kalp damarlarının tıkanmasında halinde tedavide ilaç ve stent kullanılır. Ama 3 ve daha fazla damar tıkalıysa ameliyat gerekir.

Koroner damarlar ileri derecede daralmışsa bypass ameliyatı gündeme gelir. Fakat bazı durumlarda stent de takılabilir. Hangi işlemin tercih edileceği doktordan doktora değişebilse de yine de belli kurallar vardır. Mesela tek damar sorunları için çoğunlukla ilaç ya da stent tedavisi uygulanır. 2 damar sorunluysa bazı doktorlar stent, bazıları da bypass ameliyatı gerektiğini söyleyebilir. Ancak 3 damar ve sol ana damar darlıklarında mutlaka ameliyatın tercih edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

İlaç Tedavisi: Kalp damarlarında çok ciddi olmayan darlıklar tespit edilmişse  damar açıcı, kolesterol düşürücü, tansiyon ayarlayıcı gibi ilaçlarla tedavi yapılır.

Balon ve Stent: Damarlardaki daralmalar önemliyse veya tehlikeli bölgelerdeyse mekanik yollarla müdahale yapılır. Balon tedavisinde, kasık atardamarından girilerek kalbin damarlarına doğru kılavuz bir tel itilir. Daha sonra bu tel aracılığıyla sönük bir balon darlığın olduğu alana yerleştirilir. Dışarıdan elle kumanda edilen bir cihazla bu balon şişirilerek birikmiş plakların kırılması sağlanır. Buna rağmen darlaşma eğilimi sürüyorsa damar içine stent denilen çelik kafesler yerleştirilir.

Bypass Ameliyatı: Darlık ya da tıkanıklığın olduğu yere kan yönlendirme işlemidir. Balon veya stent tedavisinin uygulanamadığı hastalara uygulanır. Bu cerrahi yöntemde göğüs, kol veya bacak damarlarından faydalanılarak tıkalı damarın yanına ikinci bir yol yapılır ve kan da yapılan bu yeni damardan geçer.

---------

Yukarıda yeralan metin haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavisinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.

Share on:

“Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?” üzerine 59 yorum

 1. Ben 23 yaşındayım polikistik over sendromu tanısıyla diane 35 e başladım 3. Ayındayım şiddetli baş ağrısı mide bulantısı kusma çarpıntı ve sanki kafamın içinde kalbim atıyormuş gibi oluyor geceleri sol elimin parmak uçları karıncalanıyor ve sürekli modum düşük halsizim ruhum daralıyor ve her söyleneni kötü anlıyorum hergün ağlıyorum bunlar normal mi lütfen cevap verin

 2. Yukarida kalp damar tikanikligiyla alakali butun yazilari okudum ardindan yorumlara baktim,uzman degilim ama yukariya yorum yazip soru soranlara belirtilerini okuyarak sunu demek istiyoru. siz kalp rahatsizisiniz hemde okuma algilama sorununuz var yav burdan sormussun kalp rahatsizligiyla alakali butun belirtileri yazmissin uzman cikip diyecekki hemen bi uzmana gidin tahlil sonuclarini degerlendirecek diyecek adam internetten baska ne diyebilir..hey allahim bizim millet kalkip doktora gitmek yerine burda soru soruyor neyse bence siz manzarali bi yerden yer begenin bu kafayla..

 3. Kalbumibin iclerinde sanku bicaklanircasina agrilar olutr batmada denebilir bilgi istiyirum ve bu beni halsiz birakiyor teskkurler

 4. İyi aksamlar benim sıkıntım en az ayda bir kac defa olmak üzere siddetli kalp carpıntısı olması carpıntı oldugu anda kendime en az 10 dakika gelemiyorum halsiz ve bitkin oluyorum kaslarım geriliyo ve gogus kafesim sıkısıyo cok acıyo neden boyle birsey oluyor kalple ilgili bir sıkıntımı var

 5. Ben 60 yasinda bir bayanim diabetim sol tarafimda sanki bir ratsizlgim var bazen tandionum cikiyo koluma oyle bir hafif agri giriyiyor kendimde biraz kiloluyum

 6. Ocam gögusum ustunde bir batma söz konusu nefesi aliken igne batar gibi batiyo canim aciyo nefes almada zorluk yasiyorum 38 yaaindayim ve korkuyorum

 7. Hocam gunde 1 veya 2 kez nefes alırken birden damarım sıkışır gibi iğne batar gibi oluyor bunun medeni ne olabilir acaba ?

 8. Hocam 33 yasındayım kolestrol 284 hdl kolestrol 32 trigliserid 216 ve ldl kolestrolum 186 cıktı babam 35 yasnda kalp krizinden öldü doktorum efor ve eko istedi tehlike varmıdır korkmama gerek yokmu lütfrn acil bi cevap

 9. Hocam 33 yaşındayım çalışırken az bi nefes darlığım oldu dışarı çıktım kalbimin aşırı hızlı attığını fark etti kalp krizi geçiriyorum diye korku yaşadım kalp damar hastanesine gittim kalbe ultrason ve akg çektiler kan tahlili yaptılar hatta ciğer filmi çektiler bi sorun yok dediler ben bir hafta hergün ölümü bekledim sonra nefes darlığı ve göğüs ağrım devam etti sonrasında kasılma halinde titremem oldu hastaneye gittim panik atak dediler hocam sorunum nedir bilgilendirirseniz memnun olurum simdiden tesekkür ederim

 10. 30 yaşındayım göğsün alt kısmı ve sol küre kemiğinin altında bıçak saplanır gibi kısa süreli ama rahatsız edici ağrılar oluyor, doktora gittim efor testi kan testi yapıldı d vitamin 4.9 çıktı, doktor efor testine bakarak çözüm olmuş tabirini kullandı, dökmeden kastının nedir dediğimde kalp damarlarında tıkanıklık olabilir dedi ama yaşım genç olduğundan ihtimal.duauk dedi, bir ay sonra kontrol var ağrım devam ediyor. Kalp damarlarında tıkanıklık olabilir mi kolestrol yok tansiyon ve şekerde yok.

 11. Ben 21 yaşındayım yaklaşık 4 yıldır sol tarafımda göğüs çevremde ve sol kolumda yoğun derecede ağrı ve uyuşma oluyor. Sol kolumda şişme ve morarma da oluyordu. Yaklaşık 1 ay önce boynumun sol tarafındaki damara kızgın şişler geçirip çıkarılıyormuş gibi bir ağrı yaşadım. Ağrı yavaş yavaş koluma ve göğüs çevreme doğru yöneldi yüksek tansiyondan olduğunu düşünüp yarım çay bardağı limon suyu içtim ama şuana dek hala sancılarım ağrılarım ve kolumda zaman zaman uyuşma ve ağrı devam ediyor. Kalp doktoruna gittim concor adlı ilacı verdi ama banamısın demedi. Sizce problem nedir? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 12. Hocam merhaba babam 4 defa anjiyo oldu damarları açıldı denildi fakat gogus bolgesinde geçmek bilmeyen son derece rahatsız edici bir agrisi var efor testi yapıldı bir doktor bypass önerdi başka bir doktor gereksiz buldu neredeyse bütün bölümlere göründü ancak birşey çıkmıyor acaba kalple ilgili olabilir mi bu agri artık acillerde yaşar olduk agrisi yüzünden sizce bu kadar çok anjiyo yapılması dogrumu 5 anjiyoyu yapacaklar

 13. Kalbim uzun zamandan beri sıkışıyor, gözüm kararıyor, başım dönüyor bir yere gidince yorulunca boynumda ağrı hissi duyuyorum.

 14. Hocam damar ilaçı kullan insanda sançı oluşurmu damar ilaçı kullanan yakınım var bunu òğrenmek istiyom sizden ricam bunu bana belirtebilirmisiniz

 15. Tum bu kalp damar sikayetleri olan herkes icin bu yaziyi yaziyorum. LUTFEN “Forks over Knives” belgeselini izleyin. Bu tarz damar hastaliklarinin en onemli nedeninin beslenme biciminiz oldugunu unutmayin. Alinan her hayvansal protein zamanla damar tikanikliklarina, kalp krizine ve sagliginizda buyuk olcude zarara yol aciyor. SAGLIGINIZ ICIN, gec olmadan vegan beslenmeyi arastirin. Yukarida soyledigim belgeselin size yol gostericegine inaniyorum. Herkese saglik diliyorum.

 16. Merhaba dün gece göğsümde baski hissiyle uyandım baski gittikce artti kolumda ve dudaklarimda uyusma oldu 112 aradim ekg de bisey cikmadi . simdi ise sol gögüs agrisi batma uyusma gibi hisler var baski ise hala gecmedi.

 17. 17 yaşındayım 1 hafta önce tansiyonum 180/110 nabizim 182 ile hastaneye zor yetistirdiler TRIGLISERITIM 362 O EL KOLLESTROLUM 50 Su an çok korkuyorum doktorum diyet verdi ama kalp krizi geçirmekten korkuyorum ne yapmam gerekiyor cevabınız için teşekkür e derim

 18. Dun sabah bir musteri ile tartisiyorken kelime agzimda kaldi gun boyu bir sey yokken aksam yemegi yedikten sonra kalakaldim sol kolum uyustu.kalbim bir hizli bir yavas atar derken gece duzeldim.tabi meyveydi caydi derken.ama yine ayni sekilde degilimde sanki kalbimin ici dolu yavas atiyor hocam ne yapmaliyim korkuyorum doktora gitmektende 30 yasindayim kimsemde yok

Yorum yapın

css.php